«эффект Моцарта»

Цілком природно, що батьки невпинно піклуються про розумовий розвиток своїх чад. Деякі, особливо просунуті користувачі інтернету, давно вже ознайомилися з так званим «ефектом Моцарта», завдяки якому, як запевняли його творці — легко можна підвищити когнітивні здібності дитини. Молодим батькам сьогодні пропонується маса продукції, що сприяє цієї мети: в інтернет-магазинах можна знайти різноманітні книги та компакт-диски. Вважається, що слухати класичну музику необхідно починати з самого юного віку, фактично з народження. Проте спочатку варто ознайомитися, що говорять з цього приводу компетентні особи — вчені, які провели безліч експериментів і зібрали незаперечні наукові докази.

Історія виникнення ідеї

Все почалося з опублікованої в журналі «Природа» на початку 90-х років минулого століття статті, яка привернула увагу громадськості. У ній розповідалося про те, як впливають класичні музичні твори на роботу мозку. Думка багатьом здалася цілком здоровою. Моцарт був геніальною людиною, писав складну музику, тому було розумним припустити, що якимось чином вона може позитивно впливати на розумові здібності людини. І дійсно, постійне зіткнення з прекрасним і давало відчуття злиття з геніальним інтелектом австрійського композитора.

Видимі результати

Світ настільки перейнявся цією привабливою теорією, що класична музика стала користуватися неймовірною популярністю. Італійські фермери, які виробляють сир «моцарела», з метою стимуляції корів провели в свої хліви колонки, щоб тварини могли насолоджуватися нетлінними творами і виробляти більше молока. А губернатор одного з американських штатів запропонував дарувати всім новонародженим диски з класикою, щоб з перших днів життя підвищувати немовлятам інтелект.

Деякі недоліки в дослідженнях

Експерименти, що передували створенню теорії, варто вивчити уважніше. Виходячи з даних, що знаходяться в оригінальному документі, поняття «ефект Моцарта» тут взагалі не вживалося. Більш того, у дослідженнях брали участь зовсім не новонароджені, і навіть не діти більш старшого віку, а студенти. Було задіяно всього лише близько чотирьох десятків осіб, яких розділили на групи. Перша група після рішення запропонованої задачі перебувала в цілковитій тиші, другий давали прослуховувати розслаблюючі композиції. Соната Моцарта для двох фортепіано призначалася учасникам третьої групи. З’ясувалося, що саме третя група студентів показала найкращі результати при уявному моделюванні фігур. Крім того, ця ж третя група лідирувала при роботі над просторовими завданнями. Але, незважаючи на це, доказів того, що інтелект студентів підвищується не тимчасово, а назавжди, отримано, на жаль, не було.

Шістнадцять додаткових досліджень

Щоб систематизувати отримані в процесі досліджень відомості, вирішено було провести додаткові експерименти. За їх підсумками вчені прийшли до висновку, що здатність людини подумки маніпулювати формами поліпшується при прослуховуванні музики, проте це відбувається лише на короткий проміжок часу. Цікаво, що не тільки твори Моцарта володіли подібним ефектом: точно так само поводили себе випробувані в ході прослуховування уривків з аудіокниг і звучання музики інших композиторів. Головною умовою для посилення мозкової активності була будь-яка музика, яка приносила б людині задоволення.

Дослідження за участю дітей

Зацікавлені особи вирішили продовжити експерименти і в 2006 році запросили у якості піддослідних дітей. Було набрано вісім тисяч дітей, при цьому половині з них давали слухати Моцарта, а іншій половині — пісні англійських виконавців поп-музики. Результати подальших тестів вразили дослідників. Всупереч очікуванням, друга група дітей проявила себе краще першої, яка насолоджувалася Моцартом.

Висновки, що самі собою випливають із проведених досліджень, однозначні: якщо мелодія приносить людині радість, то її мозок автоматично активізується, а когнітивні здібності істотно збільшуються. До речі, такою здатністю володіє не тільки музика. Легка фізична праця або чашка напою також стимулюють розумову діяльність.

У зв’язку з вищевикладеним батьки повинні усвідомити, що сам по собі Моцарт не принесе дитині ні шкоди, ні користі. Якщо дитина налаштована слухати класику, сміливо користуйтеся цим фактом, якщо ні — не варто насилувати свідомість маленької людини.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *