Диагностика слуха у ребенка

Повноцінне життя неможливе при частковій або повній втраті слуху. Звукове оточення якісно доповнює інформаційну складову, яка формує сприйняття навколишнього. Тому особливу увагу необхідно приділяти збереженню функцій слухової системи, а при виникненні перших проблем звертатися до отоларинголога.

Провести діагностику стану слуху методом аудіометрії, отримати професійну консультацію можна, попередньо записавшись на приймання у нашому центрі.

Безумовно-рефлекторна

Безумовно-рефлекторне дослідження належить до групи поведінкової аудіометрії та проводиться для пацієнтів віком до 7-ми місяців. Наявність або відсутність проблеми зі слухом виявляється шляхом подавання звукових сигналів і появи внаслідок цього безумовних рефлексів. Звукова стимуляція виконується за допомогою генераторів акустичних сигналів, брязкалець, різного роду шумливих предметів. В ході тестування фіксується фізіологічна реакція дитини.

При проведенні безумовно-рефлекторного типу діагностики у дітей старше семимісячного віку проводиться спостереження за зміною поведінки при подаванні певного виду сигналів.

Умовно-рефлекторна

Цей вид тестування також належить до аудіометрії поведінкового характеру, але відрізняється методикою проведення і застосовується для маленьких пацієнтів у віці від 7-8 місяців до 3-х років. У процесі дослідження дитина сприймає як звукові, так і світлові ефекти, в результаті чого у неї виробляється умовний рефлекс. У певний момент світлову стимуляцію припиняють, продовжуючи вплив звуком. При цьому спостерігають за реакцією дитини.

Проведення такого тестування не викликає будь-яких труднощів, завдяки сучасному комп’ютерному ігровому аудіометричному комплексу. Ще одна позитивна сторона цієї методики полягає в меншій залежності (коли порівняти з безумовно-рефлекторним тестом) результатів умовно-рефлекторної аудіометрії від стану та настрою малюка.

Дитяча аудіометрія ігрового типу

Ігровий підхід у ході аудіометричного обстеження у дітей дошкільного віку відіграє важливу роль для визначення дійсного стану залишкового слуху. Проте, оцінюючи результати тестування, слід брати до уваги, що отримані дані можуть змінюватися залежно від старанності та настрою дитини.

Діагностика слуху — це необхідний етап для вибору найбільш відповідного слухового апарату та його подальших налаштувань. Отримуючи повну звукову картину, дитина буде розвиватися разом з своїми однолітками. Для дітей до півтора року рівень слуху оцінюють за допомогою коротколатентних слухових викликаних потенціалів.

Дослідження слухових можливостей промовою

Суть такого обстеження полягає у використанні розмовної мови в реальних звукових умовах навколо. За результатом тесту виявляють здатність дитини розуміти звичайну мову. Метод застосовується для дітей старшого віку.

Тестування проводиться наступним чином. Повернувшись одним вухом до лікаря, пацієнт стає так, щоб відстань між ними становила 5-6 метрів. Лікар починає говорити, і, якщо дитина не може розібрати сказаного, підходить ближче. Відстань скорочують доти, поки не наступить розуміння слів. У процесі дослідження гучність мовлення може змінюватися – від шепоту до крику.

Тональна порогова і надпорогова аудіометрія

Істотна перевага цього варіанту обстеження полягає в його достовірності, що дозволяє не тільки виявити слухову проблему, але й знайти її причину. Розрізняють наступні види аудіометрії:

  • тональну порогову;
  • надпорогову;
  • мовленнєву.

Умови проведення обстеження – приміщення, що повністю ізольоване від доступу звуку ззовні, а також наявність спеціального медичного апарату. Подавання акустичних сигналів проводиться безпосередньо до вуха, для чого використовують навушники. Частоту і гучність звуку під час тесту змінюють. Результати діагностики фіксують, коли пацієнт натисканням кнопки повідомляє, що він почув сигнал.

Достовірність отриманих даних досягається комплексним підходом до дослідження, що передбачає проведення й інших заходів.

Мовна аудіометрія

Методика є невід’ємною частиною комплексної діагностики, що дозволяє виявити проблему з боку її соціального і клінічного стану. Мовна аудіометрія обов’язкова для вибору та налаштування слухового апарату.

Процедура полягає в прослуховуванні пацієнтом мови, що попередньо записана на цифровому носії. Запис являє собою окремий набір слів. Завдання пацієнта – повторити сказане. Кінцева мета таких дій полягає в розрахунку необхідних параметрів слухового приладу, за допомогою якого людина буде добре чути та розуміти мову.

Об’єктивна імпедансометрія

Стандартний огляд пацієнта у отоларинголога передбачає тільки загальне оцінювання стану зовнішнього вушного каналу і барабанної перетинки. Якщо говорити про об’єктивну імпедансометрію, то тут мова йде про дослідження середнього вуха, в тому числі слухових кісточок, слизової, пазухи та інших елементів слухової системи. За результатами тестування можуть бути виявлені такі захворювання як:

  • отосклероз;
  • запалення гнійного характеру, негнійні ураження;
  • наявність відхилень у стані носоглотки;
  • пухлина нерва.

Об’єктивна імпедансометрія в нашому центрі слуху проводиться для пацієнтів будь-якого віку.

Об’єктивна аудіометрія за отоакустичною емісією

Мета діагностичного дослідження полягає в об’єктивному оцінюванні рефлексу стапедіального м’яза. На результат тесту безпосередньо впливає ступінь неспання пацієнта, тоді як його довільні відповіді на отримання підсумкових даних анітрохи не впливають.

Процедура передбачає використання високочутливого мікрофона, що розміщений в зовнішньому слуховому проході. Акустичний пристрій реєструє звук, який походить від равлика внутрішнього вуха і є побічним ефектом роботи волоскових клітин, що спрямована на збільшення коливань базилярної мембрани.

При проведенні будь-якого виду обстеження, отримати максимально достовірні результати та поставити діагноз, засновуючись на них, можливо тільки через комплекс різних заходів.

Комп’ютерна діагностика за слуховими викликаними потенціалами

Цей вид обстеження спрямований на оцінювання функціонування слухового аналізатора, починаючи від равлика вуха і закінчуючи корою головного мозку. В переважній більшості випадків об’єктом для призначення такого тесту є пацієнти молодшої вікової категорії. Цю методику застосовують під час топічного тестування, а також для виявлення порогових значень чутності.

Проведення комп’ютерної діагностики з допомогою слухових викликаних потенціалів проводиться шляхом одночасного подавання звукових сигналів і виконання електроенцефалографії. Остання після комп’ютерного оброблення дозволяє встановити відповіді слухової системи, визначити її функціональність при проходженні звуку

Комплексне дослідження

Хороший слух – це один з ключових інструментів, які сприяють нормальному розвитку дитини. Виявити наявність проблеми та визначити шляхи її локалізації дозволить не одна, а цілий комплекс діагностичних процедур. Інноваційний підхід в сучасних умовах дозволяє отримувати точні результати та об’єктивно оцінювати можливості слуху незалежно від віку людини, включаючи немовлят.

Фахівці нашого центру слуху проводять весь спектр обстежень, у тому числі комплексне, що складається одразу з декількох методів. Серед останніх і поведінкова аудіометрія. Звернення до нашої клініки дозволить своєчасно виявити не тільки факт наявного відхилення, але й призначити ефективне лікування.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *