Исследования-слуха-живой-речью

Слух – це один з головних каналів сприйняття людини, який допомагає будувати загальну картинку навколишнього світу, і іноді може статися так, що слух стає слабкішим. Вас не повинна лякати така ситуація, адже сучасні технології дають можливість повністю відновити слух і сприймати світ знову у всій своїй звуковій красі.

Дослідження слуху сучасними технологіями

Для перевірки слуху використовується спеціальна технологія, яка будується на вимірі кількох параметрів. Головним критерієм оцінки є гострота слуху, а вимірювання проводиться поступовим видаленням пацієнта від джерела сигналу.

Існує кілька параметрів вимірювання гостроти слуху, а перевірка проводиться шляхом вимірювання чутності звичайного шепоту, низькочастотного і високочастотного звуків. У сучасній методиці використовують два основних способи тестування слуху:

 1. Звичайний метод. У даному випадку лікар просто стає на певну відстань від пацієнта і починає промовляти звуки, які необхідно точно відтворити.
 2. Мовна аудіометрія. Для такого тестування використовується спеціальне обладнання, а звуковий сигнал записується на плівку.

Обидва способи перевірки слуху користуються однаковою популярністю в сучасній медицині, але мовленнєвий метод вважається більш поширеним. Для перевірки слуху аудіометрією необхідне спеціальне обладнання, тому не завжди існує можливість створення всіх необхідних умов. При цьому участь лікаря в тестуванні робить проведення дослідження більш точним, а пацієнт може повністю розслабитися і зосередитися тільки на сприйнятті звуків.

Проведення дослідження та використання результатів

Для проведення дослідження пацієнт розміщується у шумоізольованій кімнаті, де йому буде добре чутний звуковий сигнал, записаний на плівку. В якості контрольних текстів можуть використовуватися будь-які слова і словосполучення, а використання сучасного обладнання дає можливість контролювати гучність і налагодити тісний контакт з пацієнтом. Результатами аудіометрії є наступні характеристики:

 • поріг виявлення звуку;
 • поріг первинної розбірливості мови.

Поріг виявлення звуку – це параметр, який характеризує сприйняття звукового сигналу при мінімальній гучності. Найчастіше цей параметр виставляється на 8 децибелів, при зростанні рівня гучності підвищується прояв сигналу і його розуміння. Абсолютна чіткість звукового сигналу настає при 45 децибелах, але результат дослідження багато в чому залежить від правильного добору текстів для відтворення.

Існує встановлена таблиця, на якій будується дослідження слуху:

 1. точка прояву звуку;
 2. точка первісної розбірливості;
 3. виразність 75-85%;
 4. повна 100% чіткість;
 5. виразність при граничній напруженості голосу в 115 децибелів.
 6. суцільна лінія – показники для російськомовних за Богдановим;
 7. переривчаста – для англомовних за Девісом.

На основі проведених досліджень були виявлені стандартні нормативи слуху, які використовуються як базовий зразок. Так, повне розуміння мови можливо при гучності 45 децибелів і сприйняття залишається на такому ж рівні при підвищенні гучності звукового сигналу до 100 і 115 дБ. Нормальним параметром сприйняття є діапазон від 55 до 70 дБ, а при наявності захворювання рівень розуміння звукового сигналу у кожного пацієнта виражається по-різному. Незважаючи на існування числових стандартів, результат дослідження багато в чому залежить від якості матеріалу, що використовується. Лікар, який проводить тестування, повинен приділити значний час для підбору текстів, які будуть використовуватися як сигнал для перевірки слуху.

Як правило, люди однаково сприймають чоловічі та жіночі голоси, але при зниженому сприйнятті слуху цей фактор може зіграти значну роль. Підбирайте фонетичні поєднання таким чином, щоб вони легко сприймалися і не були занадто складними для сприйняття. Текст має складатися з речень і словосполучень, які не викликають особливих труднощів з розумінням. При цьому пов’язані речення сприймаються набагато краще ніж роздільні словосполучення, а люди часто можуть не сприймати окремі словосполучення, а створювати зв’язний текст на основі почутих звуків.

Дослідження живою промовою

Для проведення дослідження «живою мовою» також існує встановлена методика дій. Як правило, матеріалом для тестування є прості числа з двох цифр. Лікар повинен розташуватися безпосередньо поруч з пацієнтом і говорити спочатку в одне вухо, потім в інше. При цьому рот лікаря повинен знаходитися на тому ж рівні, що й вухо пацієнта. Спочатку голос лікаря не повинен перевищувати звичайного шепоту, потім гучність повторення поступово збільшується. Як тільки пацієнт став ясно розрізняти всі вимовлені звуки, дистанція між доктором і досліджуваним поступово збільшується. Для отримання точного результату друге вухо слід закрити рукою. Таке рішення необхідне для перевірки обох органів слуху, тому що пацієнт може добре чути одним вухом, але страждати від приглухуватості на іншому.

Існує ще кілька методик для перевірки одного вуха. Наприклад, доктор Люце-Деієрт пропонує проводити дослідження в кілька етапів. Спочатку пацієнт закриває обидва вуха, потім бік, що погано чує, перевіряється ще раз. Якщо пацієнт зміг без проблем повторити почуте на тій же дистанції, то, можливо рівень сприйняття нижчий, але здорове вухо допомагає почути все необхідне. Для отримання більш точних результатів можна скористатися так званим маскуванням і даний метод може приймати кілька форм:

 • Вегенера. Даний метод маскування вважається стандартним і загальноприйнятим, тому що наказує блокувати одне вухо, щоб уникнути підслуховування.
 • Кайзера. При проведенні дослідження здорове вухо треться рукою для того, щоб залишити робочим тільки інше. Зазвичай, це повинен робити сам доктор і процес не повинен заподіювати неприємні відчуття пацієнту.
 • Е. М. Харшака. Паперовий аркуш прикладається до здорового вуха, а для утруднення прослуховування необхідно торкатися пальцями паперу, створюючи шурхіт.
 • Тріскачка Баранячі. Дана методика була розроблена для використання сурдологами.

Різні методи дослідження вимагають розроблення і використання особливого підходу. Так, для перевірки слуху живою промовою потрібно використовувати два перших засоби, а для роботи з обладнанням для аудіометрії використовується два останніх методи. Робота з пацієнтами, які страждають від приглухуватості на одне вухо, утруднюється тим, що створюваний маскуванням шум заважає розумінню звукового сигналу і значно ускладнює сприйняття. Отримані в ході дослідження результати можуть спотворюватися внаслідок використання фонового шуму, тому що хворе вухо може гірше сприймати почуте.

Точкою відліку для побудови аудіограми служить виявлення точки сприйняття мови. Так називається момент, коли пацієнт чує всі звукові сигнали та може точно їх відтворити. Якщо доктору вдалося отримати точні дані про момент, коли мова сприймається чітко, то наступні дослідження будуть будуватися на надійній підставі. Такі дані допоможуть визначити рівень приглухуватості з граничною точністю і виконати налаштування слухового апарату відповідно до потреб пацієнта.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *