Опасен ли шум в ушах

Завдяки слуху – одному з найважливіших органів почуття – ми можемо постійно дізнаватися щось нове, розмовляти один з одним, слухати музику, нам доступні всі дивовижні звуки навколишнього світу. Але при цьому далеко не всі повною мірою розуміють розміри негативного щоденного впливу на вуха людини. В даному матеріалі викладені основні правила, яких повинна додержуватися кожна людина, щоб ефективно убезпечити свою слухову здатність.

Слід виключати всі фактори втрат слуху, пов’язані з гучним звучанням

 1. Перш за все, необхідно зрозуміти, як на зниження здатності чути впливає шум. Слухові втрати у багатьох випадках провокуються надмірним впливом на слух шуму, який зазвичай є або частим, або тривалим. Якщо вжити деяких заходів, ризик втрати слуху в таких випадках можна звести нанівець.
 • Завдяки спіралеподібній формі внутрішнього вуха (равлика) мозок людини реєструє звук, що надходить. Тисячі практично непомітних волосків, що покривають равлик, реєструють звукові вібрації й потім трансформують їх на електричні імпульси, які згодом обробляються мозком людини.
 • Якщо на слуховий орган чиниться значний звуковий вплив, волоски зазнають ризику пошкодження, а це є предтечею зниження слуху. У цьому плані серед основних причин зниження якості чутності слід назвати значну кількість ситуацій, коли людина підпадає під вплив гучних звуків протягом тривалого часу (надмірно галаслива обстановка на робочому місці, гучне прослуховування музики, особливо в навушниках тощо). Втім, і звуки, які тривають недовго, але є вельми насиченими (шум феєрверків, вибух петард, постріли з хлопавок та ін), також часто ведуть до втрати слуху.
 • Слід чітко усвідомити, що при втраті слуху в результаті впливу гучних звуків, повернути його до стабільних значень (норми) вже неможливо. З огляду на це, слід заздалегідь потурбуватися про те, щоб не пошкодити свій слух. Інакше буде пізно.
 1. Не вмикайте музику на позамежній гучності. Саме гучна музика (тим більше, якщо її прослуховують в навушниках), яку так любить молодь, в більшості випадків веде до втрати слуху.
 • Гучним можна вважати звук, який абсолютно перекриває всі зовнішні шуми, а також той, який спричиняє дискомфорт. В цьому плані доцільно поміняти популярні сьогодні вакуумні навушники на звичайні, тому що при меншій гучності якість звуку музики краща.
 • Під час прослуховування музики не забувайте про так зване правило 60/60. Тобто гучність музики має бути в межах 60% від максимально можливої гучності програвача, і при цьому прослуховувати за один раз краще не більше 60 хвилин.
 • Слід проявляти обережність при прослуховуванні музичних творів у кімнатах і інших закритих приміщеннях (в тій же машині). Слуху вже точно не зашкодить, якщо ви будете слухати музику на пару-трійку поділок нижче.
 1. Потрібно максимально убезпечити свій слух на робочому місці. Річ у тому, що деяких галузях господарської діяльності робочі місця за своїми характеристиками належать до середовища з надмірним шумовим впливом на здоров’я (протягом тривалого часу робітники перебувають у шумному середовищі). Сюди відносяться заводи, майстерні з розпилювання деревини, швацькі фабрики, об’єкти будівництва та ін.
 • На даний момент більшість роботодавців дотримується нормативів, що стосуються захисту слуху працівників підприємств. Зокрема, вводиться зобов’язання захисту при середньому рівні шуму протягом дня, що досягає 85 дБ.
 • Але в тому випадку, якщо людина працює самостійно (сама для себе є роботодавцем), то турбуватися про своє здоров’я вона повинна сама (проводячи різання скла, займаючись скосом трави з допомогою газонокосарки, роблячи зварювання тощо, вона повинна пам’ятати про слуховий захист).
 • У разі, коли рівень шуму сильно турбує вас (наприклад, коли це вже очевидно), слід сказати про це кадровикам або персоналу, в функціональні обов’язки якого входить дотримання норм з охорони праці.
 1. Потрібно бути максимально акуратним, відвідуючи концерти, шоу-програми та інші подібні заходи. Дискотеки, рок-концерти та інші заходи live-музики, на яких звук часто зашкалює, рано чи пізно негативно впливають на слух. Поступово з’являється дзвін у вухах після чергового концерту, і це вже не жарти.
 • Відвідуючи концерт живої музики, потрібно постаратися сісти якомога далі від колонок та іншої звукової апаратури. І чим далі сядете, тим краще збережете слухову здатність.
 • Потрібно давати вухам періодично «відпочивати». Тобто, перебуваючи в тому ж нічному клубі, хоча б раз на годину хвилин на п’ять слід вийти з приміщення. І в результаті вухам надається хоч дещиця відпочинку від підвищеного рівня шуму.
 • В принципі, можуть підійти й затички для вух, коли ви знаходитесь в залі, де грає гучна музика. Рівень шуму знизиться приблизно на 15-35 дБ, в результаті й звук буде тиснути менше, і музику зможете послухати з задоволенням.
 • У тому випадку, коли вам доводиться виступати на сцені, до цього (на репетиціях) бажано грати «не на всю котушку» і використовувати вушні вкладки.
 1. Намагайтеся, якщо є можливість, обчислювати рівень шуму, що представляє небезпеку. Здатність визначити можливу шкоду зіграє позитивну роль у справі захисту слуху. В такому випадку ви буде ясно собі уявляти, звідки виходить небезпека і від чого слід триматися подалі.
 • Перебування під впливом сильного шуму (85 дБ і вище) протягом тривалого часу дуже негативно позначається на слуховій здібності. Щоб це краще зрозуміти, показовими будуть наступні порівняльні характеристики:

o        розмова на звичних тонах (60-65 дБ);

o        гуркіт мотоцикла, що накручується, або газонокосарки (85-95 дБ);

o        музичне звучання на дискотеці (110 дБ);

o        прослуховування в навушниках на максимальній гучності (112 дБ);

o        виття сирени пожежної машини або швидкої допомоги (120 дБ).

 • І якщо знизити шумовий фон хоча б на пару-трійку децибелів, це вже дасть про себе знати. Зокрема, зниження шуму всього на 3 дБ знижує потужність звуку, що сприймається, на 100%.
 • В результаті, з підвищенням звуку знижується ступінь безпеки слуху в період знаходження під певним звуковим впливом. Так, можна до 8 годин підряд слухати музику в межах 85 дБ, і це не зашкодить, а навіть 15-хвилинне прослуховування на рівні 100 дБ і більш вплине дуже негативно.
 • Також слід вважати руйнівною розмову на підвищених тонах, коли співрозмовник знаходиться в безпосередній близькості від вас.
 1. Якщо є підозри на зниження здатності чути, слід звернутися до лікаря. У тому випадку, коли ви явно відчуваєте, що вже не так добре чуєте, як раніше, або вас періодично мучить біль у вухах, необхідно якомога швидше записатися на приймання до профільного фахівця.
 • Виходячи з природи нездужання, цілком можливо, що доведеться відвідати оториноларинголога або фахівця, який займається проблематикою отитів, або до того, хто спеціалізується на аудіометрії.
 • Будь-який з перерахованих вище лікарів накаже вам скласти тести, за результатами яких стане ясно, чи був пошкоджений слух, і наскільки.

Слід максимально виключити всі інші фактори, що сприяють втраті слуху

 1. Потрібно бути вкрай уважним під час використання медичних засобів і препаратів, а також хімічних речовин, які можуть токсично вплинути на вуха. Подібні препарати й хімічні засоби, що можуть спричинити втрату слуху, називаються ототоксичними.
 • Серед них найбільш відомі саліцилати (той же аспірин) і ліки проти малярії. Також до значного погіршення слуху може призвести необережне використання деяких хімічних розчинників, які застосовуються на промислових об’єктах.
 • Для того, щоб не допустити відхилень слуху в ході вживання препаратів, які належать до категорії ототоксичних, як і застосування хімікатів, потрібно уважно ознайомитися з інструкцією і уважно прочитати інформацію щодо побічних ефектів. Якщо вони стосуються слуху, слід перед вживанням проконсультуватися у лікаря.
 • Якщо доводиться працювати з хімічними розчинниками, для початку слід уважно вислухати співробітника, який відповідає за охорону праці на підприємстві.
 1. Почніть самі захищати себе від можливої втрати здатності нормально чути. Перш за все, слід максимально виключити захворювання, що провокують втрату слуху. Зокрема, до них відносяться менінгіт, коклюш, завушниця, кір, скарлатина, краснуха і деякі інші.
 • Найбільш вірний спосіб залишатися у формі – своєчасна профілактика після того, як перенесли одне з перелічених захворювань.
 • Щеплення. Як тільки були виявлені ознаки захворювань, відразу ж йдіть до лікаря, який поставить діагноз і призначить відповідне лікування. І це допоможе запобігти ускладненням, що провокують втрату можливості нормально чути.
 • Сифіліс є захворюванням, яке також веде до втрати слуху у важкій формі. Тому, щоб уникнути цього (як, втім, і ряду інших проблем), не забувайте використовувати презерватив при сексуальному контакті.
 1. Слідкуйте за тим, щоб максимально убезпечити голову від травм. В результаті струсу мозку та інших травм голови може бути пошкоджено як середнє, так і внутрішнє вухо. І це може привести до важкої форми втрати слуху. Зважаючи на це, слід застрахуватися від подібних травм.
 • Їздячи на велосипеді або мотоциклі потрібно користуватися шоломом. Він також стане в пригоді при заняттях спортом, що пов’язані з ризиком отримання черепних травм (регбі, бокс та ін.). Під час їзди на автомобілі не забувати пристібатися ременем безпеки. Річ у тому, що навіть, на перший погляд, незначний струс надалі може позначитися на здатності чути.
 • Слід подбати про захист вух від можливих пошкоджень в результаті різкої зміни атмосферного тиску (бароотита). Це, зокрема, стосується любителів дайвінгу.
 • Будьте уважні під час ходьби, щоб не впасти з тієї ж сходинки та не посковзнутися на слизькій підлозі. Будь-яке падіння загрожує струсами.
 1. Очищення вух – не завжди корисна справа. Сьогодні дуже популярні ватні палички, за допомогою яких багато хто чистить вуха. Проблема тут в тому, що ці палички зовсім не вичищають вушну сірку, а лише заштовхують її далі у вушний прохід, що тягне за собою ризик пошкодження ніжної шкіри. І втрата слуху в такому випадку цілком можлива.
 • Далеко не всім людям потрібно вдаватися до чищення вух, оскільки утворюється необхідна для захисту кількість сірки, і при цьому зайва маса виводиться природним шляхом.
 • Але якщо без очищення вух ніяк не обійтися (ви відчуваєте, що це настійно необхідно), слід знайти спеціальний набір, який використовується для того, щоб видалити зайву сірку з вух. Як варіант можна розглянути й вушні краплі (їх потрібно протягом декількох днів закопувати перед сном). Дані краплі роблять сірку більш рідкою, і вона через деякий час сама вийде з вуха.
 1. Здоровий спосіб життя – одна з умов нормального слуху. Якщо ви підтримуєте себе в нормальному тонусі, то це стане істотною підпомогою в боротьбі з настанням приглухуватості.
 • Регулярна зарядка. Біг, гантелі, їзда на велосипеді, присідання тощо сприяють стабільному припливу крові до вух, а це – дуже й дуже позитивний фактор здорового слуху. Для тренувань краще вибирати відлюдні місця, де немає сторонніх шумів (лісова галявина, на березі озера), що дозволить хоч на недовгий час вашим вухам розслабитися після міського гамору.
 • Паління. Виявляється, воно негативно впливає не тільки на легені, але й на здатність чути. За даними дослідження, проведеного в США, було встановлено, що курці (причому не лише активні, але й пасивні), з роками набагато більш схильні до погіршення слуху. Так що час з цим зав’язувати.
 • Слід максимально скоротити вживання кофеїну і натрію, які чинять негативний вплив на слух. Перший зумовлює уповільнення руху крові до вух, а другий сприяє затримці рідини в організмі, наслідком чого стає набухання внутрішнього вуха. Тому потрібно виключити з раціону продукти з високим вмістом цих елементів, перейти на каву без кофеїну, зменшити до мінімуму споживання солі.

Деякі рекомендації

 • Якщо стався розрив барабанної перетинки, і при цьому ви відчуваєте нестерпний біль, пошкодженим вухом ви чути не зможете.
 • Ефективною формою захисту від інфекцій стане повне висушування вух після душу та ванни. Крім того, слід утриматися від купання у воді, яка викликає підозри.
 • Беруші (губчасті) сьогодні можна без проблем знайти в аптеці. Потрібно стиснути вушний тампон, після чого засунути його всередину вуха. У проході він дещо розправляється, частково знижуючи звук, що надходить ззовні. Людина продовжує все чути, але вже менш чітко. За допомогою тампонів пригнічується близько 29 дБ вхідного шуму. Тому в разі надмірно гучних звуків вона не зможе спати абсолютно спокійно.

Про що не можна забувати

 • Цілковите відновлення слухової здатності після перенесеного звукового впливу виключено. Частково це вирішується за допомогою використання слухових апаратів, які роблять звуки більш відчутними. Сам апарат коштує недешево, і при цьому не у всіх випадках виправдовує очікування. Ось чому слід максимально обачно ставитися до свого слуху, щоб згодом не стати приглухуватим.
 • Врахуйте, що постріли з рушниці або пістолета в реальному житті набагато гучніші, ніж це можна собі уявити, дивлячись фільми по ТБ. З огляду на це, якщо ви вирішили відправитися до тиру або на стрільбище, не забудьте взяти з собою і відповідний захист для вух. Зайвим він точно не буде.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *