- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Фоніатр – це лікар, що займається діагностикою, лікуванням та профілактикою захворювань голосового апарату. До його компетенції входять патології гортані, голосових зв’язок та інших структур, що відповідають за утворення голосу. Зокрема, цей фахівець займається відновленням голосу та усуненням причин, що викликали його порушення.
Зазвичай це отоларинголог, який здобув додаткову кваліфікацію в галузі фоніатрії. Отримати консультацію цього лікаря можна в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих.
Особливості та поняття фоніатрії
Фоніатрія – це один з напрямків отоларингології, що спеціалізується на порушеннях роботи голосового апарату людини. Вона вивчає їх причини, дозволяє виявляти та підбирати відповідні методи лікування й корекції. Фоніатрія надає можливості для відновлення та розвитку голосових функцій.
Які бувають проблеми з голосом
Розрізняють 2 групи основних видів порушень голосової функції:
- Дисфонія – загальний термін для будь-яких розладів голосу, що можуть проявлятися у вигляді охриплості, зміни тону, висоти, гучності тощо.
- Афонія – повна відсутність голосу.
Причинами цих проблем можуть бути перенапруження голосових зв’язок, їх м’язова дисфункція, наявність на них вузликів, кіст, папілом та інших новоутворень, неврологічні розлади (парез, параліч). Також тимчасові порушення голосу спостерігаються при запальних захворюваннях дихальних шляхів: ангінах, фарингітах, ларингітах. Інколи зміна голосових параметрів є фізіологічною нормою, пов’язаною з гормональною перебудовою організму – зокрема, мутація голосу в хлопців-підлітків.
Симптоми, при яких варто звернутися до фоніатра
Наш фоніатр у Києві та інших містах, де є філіали ЛОР-центру, надає допомогу пацієнтам з такими скаргами:
- постійна охриплість і осиплість;
- біль та відчуття напруги у горлі під час мовлення;
- складнощі з контролем гучності або тону голосу;
- зміни тембру голосу під вечір, після тривалого його використання;
- спотворення параметрів голосу під час мовлення.
Дуже важливо звернутись до лікаря, як тільки ви помітили ці симптоми, адже ігнорування проблеми може призвести до негативних наслідків.
Що буде, якщо не лікувати порушення голосу
Будь-які проблеми з голосовою функцією потребують негайного втручання лікаря. Якщо людина вчасно не отримає допомогу, порушення голосової функції будуть прогресувати й можуть призвести до повної її втрати. Також самі патології, що провокують розлади голосу, мають певні ускладнення. Наприклад, новоутворення в гортані можуть переродитись у злоякісні пухлини й загрожувати життю людини.
Як проходить консультація фоніатра
На прийомі лікар-фоніатр спочатку проводить опитування, з’ясовує скарги, збирає анамнез пацієнта. Далі він приступає до огляду – для цього використовується метод відеоларингоскопії. Фахівець досліджує голосові зв’язки та інші структури гортані за допомогою оптичного приладу з багаторазовим збільшенням та спеціальною підсвіткою. Це дозволяє оцінити стан тканини, виявити ознаки запалення, новоутворень, травм, порушень рухливості тощо. Обладнання дає можливість зберегти відеозапис огляду для подальшого відстеження динаміки. На підставі результатів обстеження фоніатр підбирає відповідне лікування.
Лікування порушень голосу
Підхід у лікуванні залежить від причини проблеми. При запальних захворюваннях підбирається консервативна терапія порушень голосу, що включає підбір відповідних медикаментів (протизапальних засобів, антибіотиків, антигістамінних). При перевтомі зв’язок пацієнту рекомендують дотримуватись голосового спокою до їх відновлення, але після варто робити спеціальні вправи, щоб розвивати голосові функції (фонопедія). В деяких випадках проблема може потребувати хірургічного втручання.
Доволі часто вилікувати порушення голосу можна за допомогою процедури кріотерапії. На уражені структури спрямовують струмінь рідкого азоту. Це дозволяє усунути запалення, видалити новоутворення, а також стимулювати периферійну нервову систему. Метод абсолютно безпечний, безболісний, не травматичний та дає ефект вже з першої процедури.
Відновити голос вам допоможе наша ЛОР-клініка (Київ). Лікар-фоніатр огляне структури голосового апарату за допомогою сучасного обладнання й розробить індивідуальний план лікування та корекції. Зокрема, ми використовуємо кріотерапію.
Профілактика порушень голосу
Щоб не допустити афонії та дисфонії, рекомендується:
- уникати перенапруги голосу, особливо крику і тривалого голосного говоріння, шепітна мова також не рекомендується, адже так само навантажує голосовий апарат;
- пити достатньо води для зволоження структур гортані;
- уникати куріння та вживання алкоголю;
- збалансовано харчуватися й виключити з раціону продукти, що можуть подразнювати горло;
- робити спеціальні вправи для зміцнення голосових зв’язок і поліпшення техніки дихання;
- регулярно проходити профілактичні огляди в ЛОРа – особливо якщо ваша робота пов’язана з тривалим використанням голосу.
Якщо ж у вас виникли проблеми з голосом, наша ЛОР-клініка завжди готова прийти на допомогу. В нас консультує фоніатр у Києві – зв’яжіться з нами зручним способом, що дізнатися, де знаходиться найближча до вас філія.
Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11
Залиште коментар