Зміст сторінки:

Що таке турунда? Для чого вона потрібна і як нею користуватися? На ці та інші питання відповіді в статті нижче.

Що корисно знати:

 • Турунда – це скручений в трубочку шматочок марлі або ватного диска, що вводиться в найбільш важкодоступні частини тіла – носові і вушні проходи, фістули і гнійники, уретру.
 • Її застосування відноситься до числа консервативних і перевірених методик лікування при ЛОР-захворюваннях – просочені ліками тампони вводять в вушні або носові проходи.
 • Перед використанням ліки обов’язково прогріваються до кімнатної температури.
 • Видаляти джгут слід акуратно, щоб він не розірвався або частково не залишився в носі або вусі.

Необхідно знати, що часом в лікуванні застосовні різні підходи і методики, як сучасні, так і консервативні – до яких відноситься і турунда. Її легко зробити і неважко вводити в носові і вушні проходи для просочування їх лікарськими розчинами.

Сама турунда є тампон з марлі, вати або ватного диска. Просочена ліками, вона підходить для введення і лікування таких зон, як вуха, носові пазухи, гнійні рани і фістули.

Турунда – в перекладі з лат. Turunda.

В якості синонімів використовується бурдонет, корпія, палять.

Такі пристосування, як і марлеві пов’язки, продаються в стерильній формі в аптеках і при необхідності можуть бути зроблені своїми руками. Особливо другий варіант хвилює молодих мам, яким просто ніколи вийти з дому.

Як зробити турунду для вуха або носа з підручних засобів?

Обидва варіанти роблять однаково, тільки з урахуванням розміру носових / вушних проходів. Тампон для носових пазух хіба що треба згортати щільніше і побільше. Як варіант на всі випадки: зробити кілька виробів і зберігати до появи потреби в сухий закритій коробці.

Турунда з вати

 • Беремо трохи аптечної вати, розпушуємо, розтягуємо.
 • Круговими рухами від центру скочується маленький, довжиною 10-12 см і діаметром 0,2 см, валик.
 • Складаємо джгут навпіл і дві частини скручуємо разом.

Так формується помірно м’яка і щільна на згин ковбаска, підходяща для ніжних вушних проходів.

Стосовно до дітей, джгут не повинен бути товще 3-5 мм в діаметрі.

Також можна виготовити ватяну турунду, використавши для її створення зубочистку або сірник. Вата накручується на один кінець палички в процесі її обертання, після чого отриманий джгут знімається і додатково скручується, щоб не було внутрішніх пустот.

Турунда з ватного диска

Такі види тампонів набагато зручніше ватних вушних паличок і відрізняються гарною щільністю. З диска джгут зробити легше, ніж з вати, оскільки він слабо пушітся і його можна скачати дуже тонко. Товщина добре регулюється, що особливо цінно при використанні в лікуванні маленьких дітей.

Види турунди з ватного диска:

 • кульочок. Ватний диск рознімають на 2 кола, які потім ріжуть навпіл. Виходять 4 шматочки, які легко згортаються в невеликий тугий кульочок;
 • джгут. Ватний диск ділиться надвоє по товщині, після чого скочується в потрібний діаметр джгут. Потім він складається навпіл і також скручується. На виході ми отримуємо міцний, щільний і зручний валик.

Марлева турунда

Для бинтового джгута знадобиться невеликий відрізок. Стрічка повинна мати приблизно такі розміри: товщину більше 1 см і довжину від 12 до 15 см. Краї бинта складаються всередину, щоб не стирчали нитки. Далі: смужку беруть з 2-решт і скручують, після чого отриманий джгут складають по центру і так само скручують обидві частини.

 • Для лікування вушних захворювань у дитини більше підійде турунда з марлі. Відрізок марлі в 3-5 мм не скручується, а складається кілька разів на вузьку смужку довжиною 5-6 см, не менше.
 • Марлева турунда може бути одношаровою. Її слід вводити в вушний прохід акуратно за допомогою пінцета. Край марлі обов’язково повинен лежати на краю вушної раковини, щоб його можна було легко дістати.
 • Марлева одношарова турунда вводиться в вухо сухою, ліки завдають потім, потроху капая їм на марлю і просочуючи її.

Також в згорток кладуть лист лікарської рослини. Довгастий шматок кладуть строго посередині відрізу, далі – закочують, як описано вище і роблять зі складених половинок коротший, але не тугий джгут. При цьому важливо, щоб при складанні листочок знаходився в якійсь одній частині і не перехилявся.

Очищення носа

Для очищення носових проходів у дитини підійде турунда з косметичного ватного диска, який є в косметичці кожної жінки або домашній аптечці. Такий тампон має відповідну щільність і гнучкість і не застрягне в носовому проході.

Попередньо дитину укладають напівлежачи, щоб закапати в кожну ніздрю по 1-2 краплі ліків “Аквамаріс” або “Хьюмер”. Обов’язково в краплинному вигляді, спрей не може проникнути всюди і розм’якшити те, що потрібно видалити. Після закапування носові проходи чистять зробленої турундой з марлі або вати. Добре, якщо вона заздалегідь вимочена в кип’яченої воді або маслі персика.

Турунда при лікуванні носа

При запаленні або іншому захворюванні носа і носових проходів застосовуються ватяні і джгути з марлевої тканини.

У ситуаціях, коли пацієнту проводиться операція з видалення частини носових раковин – конхотомія, – застосовується йодоформна турунда з знезаражувальним ефектом для рани. Такий вид тампона виготовляється тільки в умовах цілковитої стерильності в самому лікувальному закладі.

Вводити тампон в носовій прохід рекомендується в напівлежачому стані. Тампон як би вкручується в порожнину, але повільно і обов’язково так, щоб його край можна було потягнути при добуванні.

Турунда при догляді за вухами

Слухові проходи очищають за допомогою ватно-марлевих джгутів. Попереднє змочування в 3% перекису водню дозволяє досягти кращого результату. Вушну раковину очищають від центру до краю, не забуваючи міняти брудні тампони на чисті.

Більш детально це питання висвітлено в статті “Як правильно доглядати за вухами“.

Medical Problems

Записатися на Прийом

Турунда в вухо при лікуванні вуха

Що треба знати перед використанням:

Ліки перед нанесенням обов’язково прогрівають до кімнатної або температури тіла (якщо це зазначено в інструкції), помістивши пляшечку з розчином в теплу воду.

Джгут вводиться, коли пацієнт лежить на боці догори хворим вухом. Турунду вставляє сам або йому допомагають, повільно вкручуючи її в слуховий прохід, який вона повинна поступово заповнити весь.

 • Вводити турунду слід неглибоко і ні в якому разі не ущільнювати пінцетом або паличкою.
 • Капель на джгут наноситься рівно стільки, і не більше, скільки написано в інструкції.
 • Обов’язково залишати видимим край турунди, щоб можна було її витягти.
 • Просто вставляти її не можна – тоді вона збирається гармошкою в центрі проходу і закупорює його, стаючи штучної пробкою і не дозволяючи повітрю циркулювати.
 • Глибше вводити також не можна, це травмує шкіру вуха, а тиск на барабанну перетинку може привести до її розриву.
 • Лікарська турунда з краплями ставиться дорослому максимум 3 рази за добу тривалістю на 5-6 ч, якщо використовується мазь – то період збільшується до 8-10 год. Виймається після повного висихання.

Також загальне застосування до всіх видів тампонів: діставати, не допускаючи розриву; витягувати навіть найдрібніші залишки джгута; НЕ проштовхувати глибше, щоб не завдати шкоди.

Причини: навіть маленький забутий шматочок марлі / вати може викликати ускладнення і призвести до запалення.

Після самостійного застосування будь-якого типу турунди необхідно якомога скоріше відвідати ЛОР-лікаря для проведення ендоскопії та здійснення компетентного контролю в ході лікування.

Ціни на послуги:

 Відео-ендоскопічний огляд носа

300

 Введення турунд з лікарською речовиною в слуховий прохід (без вартості препаратів)

150

 Введення лікарських препаратів в носові раковини (без вартості препаратів)

150

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом