Зміст сторінки:

У вашої дитини невтішний діагноз? Ви зіткнулися зі складнощами в комунікації? Консультація досвідченого сурдолога допоможе вам знайти відповіді на всі питання.

Ключова інформація:

 1. У перші півтора року життя людини закладаються і формуються основи розвитку мозкових центрів.
 2. Приблизно п’ята частина всієї що надходить ззовні інформації сприймається аудиально.
 3. Здатність чути дарується самим життям і для формування навичок і становлення стійкої мови, діти використовують саме цю свою особливість.
 4. Неправильне формування основ мовної мови пов’язане з порушенням аудіосприйняття. Людина може чути і сприймати спотворено і тому є безліч причин.
 5. Виявлення причин, що призводять до приглухуватості і глухоиі, дуже важливо здійснити в перші 18 місяців. Якісне обстеження та подальша профілактика зведе до мінімуму ризик неадекватного розвитку мозкових центрів.
 6. Батькам і найближчому оточенню малюка слід звернути особливу увагу на те, як він реагує на звукові сигнали. Реагування може відрізнятися, але його відсутність є серйозним приводом звернутися до кваліфікованого фахівця.
 7. Найбільш повноцінне виховання мовних навичок і умінь, як у дітей з незначними, так і з більш серйозними відхиленнями, цілком можливо при своєчасному втручанні фахівців.
 8. Затримка в освоєнні рідної мови має чіткий зв’язок з порушенням аудиального сприйняття ще в дитинстві. При адекватній терапії та подальшій увазі до виявлених проблем, малюки з різними відхиленнями аудиального сприйняття можуть якісно освоїти мову.
Medical Problems

Записатися на Прийом

 

Детальніше про органи слуху

При порушеннях слуху (аудіосприйняття), нерідко освоєння рідної мови пов’язано з великими спотвореннями і затримкою. Слух і мова взаємопов’язані. Повноцінне освоєння усного мовлення, як у дітей з незначними, так і з більш серйозними відхиленнями, цілком можливо, якщо своєчасно звернутися до фахівців.

Чим раніше виявлена втрата слуху, тим краще

За статистикою, в разі ранньої постановки правильного діагнозу, діти опановують повноцінної промовою і основами рідної мови набагато краще.

Це не рідкість, оскільки простіше виявити більш високий рівень глухоти, тому як батьки просто не помічають невеликого зниження слухового сприйняття.

Через кілька днів після появи на світло, ще в пологовому будинку, немовлят оглядає оториноларинголог (ЛОР). В обов’язковому порядку проводиться обстеження – аудіоскрінінг за допомогою спеціального обладнання. Після подачі звукового сигналу відбувається визначення наявності відповідних коливань клітин внутрішнього вуха. Виникають такі коливання тільки при наявності аудиального сприйняття. Однак скринінгова перевірка може давати недостовірні результати, і в цьому випадку використовується ще один вид діагностики – тімпанометрія, при якій вимірюють рухливість барабанної перетинки при перепадах тиску повітря в слуховому проході. Також може бути використана методика комп’ютерної аудіометрії, коли при звичайній ехоенцефалографії подаються звукові сигнали. Прилад фіксує відповідь реагування, що виникає в корі головного мозку.

Малюк, який народився раніше терміну, буде обов’язково обстежений всіма фахівцями, в тому числі, і отоларингологом. Батьки отримають всі необхідні рекомендації, що включають регулярні обстеження у різних фахівців. Рекомендовані повторні обстеження в 6 і 9 місяців, а потім в півтора року не слід ігнорувати.

Батькам і найближчому оточенню слід звернути особливу увагу на те, як немовля реагує на різні звукові ефекти. Реакція може бути різноманітна, але її відсутність або нестабільність дає серйозний привід для звернення до кваліфікованого фахівця у відповідні центри.

За раннім виявленням втрати аудиального сприйняття слідкує своєчасно призначена правильна терапія. З огляду на наявність унікальних технологій і з сучасним підходом, дітям зі спотвореним аудіосприйняттям безсумнівно теж можливо допомогти. Вибір і застосування допоміжних апаратів можливо в ранньому дитинстві, що створює прекрасні можливості для їх повноцінного розвитку.

Пацієнтів зі спотвореним аудіосприйняттям прийнято ділити на дві групи: глухі (тут ще один поділ: рано- і пізно оглухлі) і слабочуючі. В останній групі перебувають діти, які до захворювання вже придбали деякі навички мовного спілкування. З виявленням глухоти в перші 5 років життя і, якщо відмовлятися застосовувати цілеспрямовані методики, до моменту надходження в освітню установу у дитини, на жаль, збережеться лише мінімальний словниковий запас. Не виключено, що багато слів будуть спотворені.

До спадкових захворювань глухоту відносять рідко, а ось причин вродженої глухоти безліч. Перерахуємо деякі з них: недорозвинення слухового апарату дитини (наявність шкідливих факторів на ранніх стадіях вагітності), а також, деякі порушення в другому і третьому триместрі внутрішньоутробного розвитку, при наявності різних супутніх захворювань у матері (токсикоз, гормональний розлад, резус-конфлікт і ін .). Ускладнення в пологах також можуть бути причиною цього захворювання.

Існують деякі відмінності між слабочуючими і глухими, наприклад, рівень збереження слухового сприйняття. У перших є можливість, яка дає їм шанс, нехай навіть і в мінімальному ступені, самостійно розвивати свій словниковий запас, а у других така можливість відсутня. У нашому дослідженні ми приділимо увагу відхиленням у формуванні рідної мови у дітей зі зниженим слухом.

Є таке поняття, як різний рівень аудіосприйняття. Для зручності розрізняють три рівні приглухуватості. Найвищий рівень – найважча ступінь. Взаємодія людини з суспільством, його повноцінне життя, стан його навичок розмовної мови мають набагато більше значення, ніж сама втрата слуху. При одному і тому ж захворюванні, враховуючи індивідуальний підхід, використовуючи різні методики, можна навчитись мовному спілкуванню. Саме тому при комплектації шкільних класів для дітей з приглухуватістю враховується рівень мовного розвитку, а не тільки стан аудиального сприйняття.

Для повноцінного формування розвитку рідної мови у маленької людини, також важлива можливість раннього виявлення наявного захворювання. Своєчасне обстеження і подальша профілактика рекомендовані з перших днів життя дитини при вродженій приглухуватості або з моменту постановки діагнозу.

Перерахуємо правила, від яких залежить стан рівня володіння рідною мовою у дітей з даними захворюваннями:

 • Рівень зниження слухової чутливості (високий рівень передбачає гірші умови для розвитку навичок рідної мови).
 • Своєчасність постановки діагнозу.
 • Умови виховання дитини (уважне оточення – запорука успіху).

Якщо порівняти, то перше і друге правило за важливістю нижче третього. Уважне оточення відіграє значну роль в подальшому житті маленької людини. І навіть при дуже несприятливому збігу всіх факторів ризику, тільки на індивідуальні умови проживання можна робити основні ставки.

Педагогам освітніх установ протягом усього періоду навчання іноді не вдається відкоригувати спочатку неправильно сформовану мову, іноді потрібно більше зусиль. Хочеться закликати батьків до пильності, до уважності своїх дій, до додатка всіх зусиль до раннього формування розвитку рідної мови. Від правильності їх дій залежить майбутнє дитини.

І зробити це дуже навіть можливо, наприклад, шляхом дотримання в домашніх умовах, невеликих правил:

 • пропозиції повинні бути короткими, а проголошення слів – з розстановкою. Гучність варіюється в кожному конкретному випадку і залежить від індивідуальності кожного;
 • увагу, яка притягається до артикуляції співрозмовника, полегшить сприйняття мови як за рахунок додаткової візуалізації, так і за рахунок зближення під час розмови;
 • чіткість вимовляння слова цілком (обов’язково закінчень!) Забезпечує освоєння мови і далі буде сформований навик прагнення поліпшення процесу розмови.

Люди з приглухуватістю не завжди прагнуть до чіткості вимовляння звуків, тому запорукою успішного дорослого життя буде формування цього старання у малюка і його профілактика (гучна і чітка вимова звуків оточуючими і привернення уваги до артикуляції співрозмовника). Знаючи всі особливості, все ж не варто зупинятися виключно на аудіологічній стороні питання. Дуже важливо приділити особливу увагу анатомії мовного апарату і на лабільність артикуляційних органів, оскільки найчастіше порушення взаємопов’язані. Навіть якщо фізичні вади не пов’язані з порушеннями слуху, їх усунення значно поліпшить вимова.

Тут немає жодної згадки про ефективні вузькі методики викладання, а йдеться про “побутові” засобі, доступні батькам і найближчому оточенню і граючим значну роль у формуванні повноцінної мови. Однак, ні в якому разі не слід обмежуватися тільки цими правилами, а поряд з їх використанням, на постійній основі, необхідно в той же час в максимально ранні терміни звернутися до фахівців.

По-перше, необхідно індивідуально підібрати потрібний тип слухового апарату. По-друге, своєчасне отримання спеціальної мовної та голосової терапії.

Якщо втрата слуху настільки сильна, що навіть потужні слухові апарати не допомагають, існує можливість навчитися спілкуванню, використовуючи цілеспрямовані комунікативні методики. Вибір завжди залишається за вами. Жестова мова або усна, мета – своєчасне навчання, а це запорука успішного майбутнього.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом