Зміст сторінки:

У вашої дитини діагностували приглухуватість? На щастя, у наш час цю проблему можна вирішити за допомогою слухових апаратів.

Ключова інформація:

 1. Своєчасна підтримка необхідна глухим дітям насамперед тому, що дає їм можливість успішної соціалізації в майбутньому. Маються на увазі не тільки мовні навички, але й психоемоційний розвиток — він теж безпосередньо залежить від здорового слуху.
 2. Ще дуже хотілося б підібрати для дитинки такий виріб, щоб підходив за всіма параметрами й забезпечував хорошу розбірливість почутих слів не тільки вдома в тиші, але й в ситуаціях, пов’язаних із підвищеним шумом.
 3. Найгірше, коли батьки не відразу помічають, що у дитини є проблеми зі сприйняттям звуків. В результаті втрачається дорогоцінний час. Щоб звести до мінімуму такі випадки, існують неонатальні програми скринінгу новонароджених, які дозволяють перевірити як вони чують відразу після виписування з пологового будинку.
 4. Затримка загального розвитку у дітей часто є наслідком втрати звукового сприйняття. Але слід зважити, що багато залежить від найближчого оточення малюка, від його спілкування з членами сім’ї

Результати досліджень

Переваги раннього слухопротезування дітейБули оприлюднені цікаві результати унікальних багаторічних досліджень, проведених групою вчених з декількох американських університетів. Вони були присвячені дітям, що погано чують. У дослідницькому проекті взяли участь 317 хлопчиків і дівчаток з поганим слухом та 117 здорових. У 76% випадків приглухуватість у першої групи маленьких пацієнтів була виявлена завдяки так званому неонатальному скринінгу. Вона виявилася різною за силою (від 25 до 75 дБ), двосторонньою (уражені обидва вуха) та незворотною. Практично всі діти, що слабо чують, носили вироби для посилення слуху.

Обидві ці дитячі групи — приглухуваті й здорові — спостерігалися кілька років вченими-дослідниками. Вивчалися два фактори: їх мовні навички та шкільна успішність. Нарешті був зроблений однозначний висновок, що приглухуваті діти, за умови своєчасного та якісного слухового протезування, опановують мовлення й шкільні знання так само швидко, як і їхні здорові однолітки. Ці дані багато про що говорять, вони вельми показові й для батьків таких діток, і для фахівців, що займаються їх лікуванням.

Той факт, що глухі діти, при відсутності своєчасної медичної підтримки, відстають у загальному розвитку, був відомий вже давно. Тому важливість своєчасної слухової реабілітації важко переоцінити. По суті справи, вона дає унікальну можливість успішної соціальної адаптації не зважаючи на поганий слух.

Medical Problems

Записатися на Прийом

 

Саме тому в більшості розвинених країн існують спеціальні програми, що дозволяють виявляти дитячу глухоту й проводити відповідну реабілітацію, не втрачаючи дорогоцінного часу. Правда, ще недавно не було об’єктивних перевірених даних, що доводять, як важливо для таких діточок як можна раніше почати користуватися спеціальними апаратами. Вище зазначені спостереження підтвердили цей факт.

Друга обов’язкова умова швидкого оволодіння умінням говорити — вдалий вибір приладу. Виріб має бути зручним, високоякісним і добре налаштованим. До того ж, в міру дорослішання дитини, функції потрібно періодично перенастроювати відповідно до її потреб, що змінюються.

Рання реабілітація

Вона практично гарантує, що значного розриву між приглухуватим малюком і його здоровими ровесниками не буде ні в навчанні, ні в оволодінні промовою. Причому фахівці стверджують, що навіть у разі невеликої приглухуватості потрібно неодмінно користуватися пристроєм, що поліпшує звукове сприйняття. І чим раніше, тим краще.

Добре чути для дитини будь-якого віку — це не розкіш і не задоволення, а найважливіша життєва необхідність. Глухота може стати непереборною перешкодою як у навчанні, так і в сфері міжособистісних відносин. Приглухуваті малюки не досить добре розуміють мову вчителів та ровесників, тому їм важко опановувати важливі знання й вміння, товаришувати з однолітками й досягати успіху в різних життєвих сферах.

Шкода, що до цього часу було впроваджено дуже мало дійсно серйозних наукових досліджень, стосовно теми дитячої глухоти та її впливу на розмовні здібності дітей дошкільного та шкільного віку. Якщо б ці питання вивчалися більш досконально, то було б отримано більше інформації про можливі засоби допомоги таким дітям.

Єдине серйозне широкомасштабне дослідження було проведено з 2008 по 2015 рік американськими вченими з різних університетів. Дослідницький проект фінансувався Американським Національним інститутом, що вивчає глухоту та інші комунікативні розлади. Мета заходу полягала у вивченні впливу різних ступенів приглухуватості на адаптивні можливості дітей та у визначенні найоптимальніших способів медичної допомоги, яку можна їм надати. Вік діток, за якими велося багаторічне спостереження — від півроку до семи років.

Вчені прийшли до однозначного висновку, що будь-яке порушення здатності чути впливає на мову й на психоемоційний стан. Причому чим сильніше проявляється втрата звукового сприйняття у дитини, тим більшим виявляється розрив у здібностях між нею та її однолітками. Одночасно було встановлено, що далеко не у всіх дітей слухові апарати відповідали необхідним вимогам. Неправильний вибір або недостатньо добра персоналізація пристрою істотно обмежували можливість нормального слухового сприйняття.

Українські лікарі-аудіологи (сурдологи) тривалий час недооцінювали важливість індивідуального настроювання й оптимізації дитячих слухових апаратів. Вважалося, що якщо дитина добре чує за допомогою пристрою в кабінеті лікаря, то й за межами медичного закладу все буде нормально. Але насправді прилади для найменших пацієнтів вимагають особливого налаштування, щоб діткам було зручно й комфортно ними користуватися. Тільки якщо настройки всіх функцій будуть максимально відповідні індивідуальним потребам, результат буде позитивним.

Зі зростанням слухових проблем меншають можливості дитини до соціальної адаптації, та зростає рівень відставання від однолітків у всіх відносинах. Тому діти, які мають глибокий ступінь глухоти, потребують інтенсивної медичної підтримки та використанні більш потужної сучасної апаратури.

Спостереження довели, що застосування в дитячому віці виробів, що поліпшують слух, сприяє нормальному набуттю розмовних навичок і дозволяє не відстати в цьому плані від однолітків. Якщо туговуха дитина починала користуватися слуховим апаратом у більш пізньому віці, у її розвитку спостерігалося відставання. Хоча надалі, у разі правильних реабілітаційних методів, вона все ж наганяла здорових однолітків. Для того, щоб дітки з туговухістю добре розвивалися, потрібні дві умови: використання якісних приладів для поліпшення слуху і щоденне, інтенсивне спілкування з батьками.

Всі ці умови мають знати й виконувати батьки, якщо вони хочуть, щоб їх приглухуваті діти нормально розвивалися й не зазнавали труднощів із соціальною адаптацією ні зараз, ні в майбутньому.

Професор Меллер, що був серед засновників цього дослідження, підкреслив, що «рання слухова реабілітація дозволяє дітям мати навколо себе необхідне для формування їх здібностей лінгвістичне середовище».

У дослідженні взяли участь маленькі пацієнти з 17 штатів Америки, з них 317 приглухуватих і 117 здорових. Майже у всіх дітей з першої групи було вроджене ураження обох вух, яке компенсувалося носінням корекційної апаратури.

У більшості випадків дитяча приглухуватість виявляється за допомогою спеціальних програм скринінгу новонароджених. Слід зауважити, що на сьогодні в Америці 97% немовлят обов’язково проходять цю процедуру.

В американському національному центрі, що займається оцінюванням й менеджментом слуху, підрахували, що рання реабілітація до моменту отримання людиною середньої освіти, дозволяє заощадити багато грошей, що були б витрачені на спеціальні освітні засоби.

Дослідження допомогло отримати десять важливих висновків:

 1. Будь-яка ступінь глухоти загрожує затримуванням мовного та психоемоційного розвитку — навіть малозначна. Зрозуміло, що чимала приглухуватість матиме гірші наслідки, якщо не вдатися до допомоги лікарів.
 2. Щоб куплена апаратура стала максимально корисною, вона повинна бути підібрана й налаштована під індивідуальні запити. До того ж настройка повинна відбуватися з дитячої формулою, з урахуванням реальних можливостей сприйняття звуків кожної окремої звукової частоти. Це дозволяє чути звуки мовлення в повному частотному діапазоні. Тому своєчасна й компетентна медична допомога гарантує успішне набуття мовленнєвих навичок.
 3. Якщо настройка дитячого приладу виконана не оптимально, це істотно знижує ймовірність успішної реабілітації. Навіть невеликі відхилення від правильних налаштувань виявляються значущими. До того ж, у деяких досліджуваних дітей (приблизно 16%) спостерігалося поступове зниження слуху через деструктивні процеси в середньому вусі, відповідно до яких було потрібно змінювати налаштування в пристрої. У 84% здатність сприймати звуки залишалася на колишньому рівні. Звідси висновок, що всіх приглухуватих дітей треба періодично тестувати і, відповідно, проводити верифікацію апаратури, якою вони користуються.
 4. Оптимальне налаштування пристрою не менш важливе, ніж раннє встановлення слухового апарату. Спостереження показали, що навіть ті діти, які отримали слуховий апарат на другому році життя, згодом розвивалися нормально, а їх мова була розвинена краще, ніж у тих малюків, що користувалися погано налаштованими виробами. Але якщо глуха дитина починала користуватися пристроєм для поліпшення здатності слухати після того, як їй виповнювалося півтора роки, то спостерігалося припинення не лише мовного, але й загального розвитку. А в таких запущених випадках наздогнати однолітків дуже важко.
 5. Чим вищий ступінь глухоти, тим гіршими будуть наслідки, якщо запізнитися зі слуховим апаратом. Причому дуже важливо носіння виробу щодня, а не подеколи. Тільки невпинне користування пристроєм може гарантувати потрібні результати. Звичайно, малюкам від народження до двох років непросто весь час носити на собі прилад, нехай навіть мініатюрний. Зате після дворічного віку забезпечити щоденне носіння слухової апаратури значно легше. Просвітницька робота, проведена з батьками, допомагає їм усвідомити важливість регулярного носіння виробів для поліпшення слуху.
 6. Якість спілкування дітей з найближчим оточенням теж значно впливає на їх розмовні навички. Батьки повинні частіше розмовляти з ними у формі діалогу на різноманітніші теми, а не просто віддавати розпорядження наказовим тоном.
 7. Оптимальне налаштування функцій приладу спрямоване насамперед на посилення розбірливості мови, щоб діти достатньою мірою розуміли своїх співрозмовників не тільки в тиші, але й не зважаючи на шум в навколишньому середовищі. Якщо слова передаються нерозбірливо, то до шкільного віку словниковий запас може виявитися недостатнім для успішної адаптації та навчання.
 8. У розмові приглухуватих частіше можна почути морфологічні помилки, ніж лексичні. Це пояснюється тим, що вони не засвоїли важливі лінгвістичні мовні правила.
 9. Щоб об’єктивно оцінити, як добре навчилася говорити дитина, недостатньо порівняти її мовні навички з нормативними даними. Отримані результати обов’язково треба оцінювати беручи до уваги вплив найближчого оточення, соціального середовища, умов виховання та інші важливі фактори.
 10. Результати проведених досліджень підтвердили гіпотезу про необхідність ранньої слухової реабілітації.

Підсумовуючи, можна сказати, що на розвиток впливають три головні обставини: якість вербального спілкування з найближчим оточенням, регулярне носіння слухового апарату та його оптимізація під індивідуальні дитячі потреби. Ігнорування будь-якої з цих трьох умов істотно придержує надходження у свідомість дитини лінгвістичних сигналів і, тим самим, звужує його розмовні можливості.

Ці висновки дозволяють правильно оцінити вплив раннього встановлення слухових апаратів і адекватних методів реабілітації на мовленнєвий розвиток дітей, які недостатньо добре чують. Приглухуватість не завадить дитині добре закінчити школу, придбати хороших друзів і обрати улюблену професію, якщо ви все зробите для того, щоб їй став доступний світ звуків.

Якщо ви хочете дізнатися більше інформації про роботу нашого ЛОР-центру та про те, чим ми можемо допомогти вам, дзвоніть за вказаним телефоном:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом