Зміст сторінки:

Гнійну ангіну впевнено можна назвати одним з найпоширеніших діагностованих захворювань в Україні. Пацієнти, які зіткнулися з цією хворобою, відчувають досить неприємну симптоматику. І якщо її запустити, можливі серйозні ускладнення, які негативно відбиваються на стані всього організму. Тому важливо якомога раніше звернутися до ЛОРа, який підбере оптимальні варіанти лікування.

Що таке гнійна ангіна

Це неприємне захворювання має наукову назву тонзиліт. Воно виникає при попаданні в організм людини патологічних бактерій: стрептокока, золотистого стафілокока і інших. В результаті виникає запалення в горлі, утворюється гній на поверхні мигдалин, в їх фолікулах або лакунах. Паралельно з цим виявляється симптоматика гострої інтоксикації – підвищення температури, нездужання, головний біль, нудота.

ЛОР врач

Види гнійної ангіни

Залежно від характеру протікання, гнійна ангіна класифікується на 6 форм. Розглянемо їх докладніше.

Катаральна

Цей вид захворювання є досить поширеним. Гнійний процес вражає верхні шари мигдалин, про що свідчить характерний білий наліт на них. Така форма ангіни вважається найлегшою, вона найпростіша в лікуванні, загальна симптоматика при цьому не яскраво виражена. При швидкому зверненні до лікаря можливо швидке одужання.

Фолікулярна

Більш важка в своїх проявах ангіна гнійна, фото якої часто можна зустріти в інтернеті. При ній гнійний процес доходить до фолікулів мигдалин, і в підсумку на них видно виражені білі бульбашки. Така форма захворювання протікає з високою температурою – зазвичай вона досягає 39 градусів. Також пацієнт скаржиться на слабкість і нездужання, головні болі. При відсутності правильного лікування може перетікати в більш важкі форми, аж до некротичних процесів.

Лакунарна

Небезпечна гнійна ангіна, фото якої зазвичай демонструють білі борозни на гландах. При ній гнійний процес доходить до лакун гнійних мигдалин. Тому симптоми загальної інтоксикації сильно загострюються – жар може досягати 40 градусів, через слабкість людина майже не може встати з ліжка, у нього проявляється мігрень, нудота. Якщо не лікувати лакунарну ангіну, починається процес відмирання тканин гланд.

Фібринозна

Важка гнійна ангіна, лікування якої необхідно проводити професійно і з комплексним підходом. Ця форма характеризується тим, що гнійний процес вражає всі тканини і шари мигдалин. Зовні це виглядає як суцільний жовтувато-білий наліт на них.

Флегмонозна

Рідкісна форма захворювання, при якій ураження гланд є одностороннім. Людина при цьому відчуває біль і першіння в горлі, сильний жар. Також зовні у нього на обличчі помітна асиметрія щелепних м’язів.

Герпетична

Атипова форма тонзиліту, що характеризується наявністю на уражених ділянках дрібних червонуватих пухирців. Протікає з болем в горлі і загальною симптоматикою – м’язова ломота, мігрень, температура.

Medical Problems

Записатися на Прийом

Симптоми гнійної ангіни

Коли проявляється гнійна ангіна, симптоми такі:

 • Відчувається біль в горлі, особливо під час ковтання
 • Мигдалини почервоніли і запалилися
 • На гландах помітні гнійні відкладення різного характеру
 • Болить голова, відчувається нездужання і ломота в суглобах
 • Температура тіла підвищилася до 38-40 градусів
 • Лімфатичні вузли на шиї збільшилися

Всі ці ознаки повинні насторожити людину і стати приводом для звернення до лікаря. Адже самостійне лікування захворювання часто виявляється недостатньо ефективним і приводить до переходу його в хронічну форму.

Чому при гнійній ангіні болить горло

Інфекція вражає область глотки, гортань, мигдалики. Через запальний процес вони збільшуються в розмірах, червоніють – це характерні симптоми гнійної ангіни. Далі в них формується гнійний процес. Все це призводить до того, що хворий відчуває біль, особливо в процесі ковтання. При важких формах тонзиліту горло болить постійно.

Скупчення гною

Залежно від форми захворювання, на мигдалинах може бути помітний легкий білий наліт, або ж бульбашки, борозни, суцільна біло-жовта пелена. Це наочно демонструють фото гнійної ангіни. Все це свідчить про те, що ангіна має гнійний характер і потребує професійного лікування.

Загальна симптоматика

Як і будь-який запальний процес в організмі, гнійна ангіна дає ознаки інтоксикації. У людини проявляється сильний жар, слабкість, головний біль. У деяких випадках буває блювота, ломота в м’язах.

Причини гнійної ангіни

Найпоширеніша причина – це передача інфекції від зараженої людини повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше це відбувається в холодну пору року. Зазвичай спусковими гачками до цього служать ослаблений імунітет, переохолодження, погана екологія. Але відомі випадки, коли гнійна ангіна має вторинну природу і проявляється як ускладнення при гострому нежиті, грипі, скарлатині, кору.

Справа в тому, що ЛОР-органи тісно пов’язані між собою, і будь-який запальний процес в них може дати ускладнення. Наприклад, коли у людини довгий час проявляється запалення придаткових пазух носа. Такі процеси нерідко провокують скупчення гною, і в якийсь момент уражаються сусідні органи. Тому важливо на ранніх стадіях вилікувати нежить, поки він не став причиною супутніх захворювань.

Гнійна ангіна без температури

Тонзиліт, супроводжуваний гнійними утвореннями, не завжди протікає з сильним жаром. Він може проходити з температурою і без. Але найчастіше зустрічається перший варіант. Важкі форми ангіни зазвичай дають температуру 39-40 градусів. А ось катаральна і герпетична ангіна без температури – досить поширене явище.

В цілому ж, кожен організм індивідуальний і по-своєму реагує на інфекційні хвороби. У деяких людей тонзиліт взагалі не дає симптомів загальної інтоксикації, тому проходить без спека і нездужання.

Діагностика

Для постановки діагнозу досить просто оглянути горло пацієнта візуально або за допомогою фарингоскопії. Якщо видно характерні гнійні відкладення на тлі почервоніння тканин і збільшених лімфовузлів, то це вірні ознаки гнійної ангіни. Також нерідко діагностика потребує додаткового підтвердження за допомогою бакпосева горла. Крім цього у пацієнта беруть аналізи. На підставі отриманих даних ставиться точний діагноз.

Гнійна ангіна у дітей

Особливої уваги потребує гнійна ангіна у дітей. Батькам не варто втрачати часу і відразу вести малюка на прийом до ЛОРа, як тільки з’являються перші симптоми. Найменше зволікання може призвести до серйозних ускладнень, здатних завдати удару по крихкому дитячому організму.

Коли виявляється гнійна ангіна у дітей, лікування вимагає щадного підходу. Використання антибіотиків і сильнодіючих препаратів небажано – вони можуть дати побічні ефекти. Тому лікар віддає перевагу препаратам місцевої дії на рослинній основі. Це різні полоскання, спреї, антисептики, протизапальні ліки. Також нерідко гнійна ангіна у дитини лікується шляхом фізіотерапії.

лор врач

Лікування в ЛОР-центрі для дітей та дорослих

Наш центр пропонує ефективне лікування гнійної ангіни із застосуванням комплексного підходу. Тут працюють отоларингологи високої кваліфікації. Під час прийому лікар оглядає пацієнта і підтверджує діагноз. Далі призначаються необхідні препарати і процедури – наприклад, промивання лакун піднебінних мигдалин. Але головною гордістю нашого центру є використання кріотерапії.

Для пацієнтів, яким поставлений діагноз ангіна гнійна, лікування холодом є кращою альтернативою. Воно підходить як дорослим, так і дітям, не дає ускладнень і дозволяє повністю прибрати вогнища ураження. Після процедури:

 • Видаляються гнійні скупчення
 • Гинуть мікроби
 • Запускається процес відновлення тканин
 • Стимулюється вироблення природного колагену
 • Зміцнюється імунітет

Кріолікування допомагає навіть в запущених випадках, коли гланди сильно уражені гноєм, і є відмерлі ділянки тканин. Раніше в таких випадках єдиним виходом була операція з їх видалення. Сьогодні за допомогою кріотерапії вдається зберегти орган – відмерлі тканини відторгаються, а здорові зберігаються і активно регенерують.

Якщо вас турбує гнійна ангіна, як лікувати без ризику рецидивів – знають в нашому ЛОР-центрі. Наші лікарі допомагають пацієнтам будь-якого віку, прописуючи лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму. Також вони видають профілактичні поради, щоб не допустити зараження надалі.

Профілактика

Крім того, як лікувати гнійну ангіну, варто знати, як від неї захиститися. Прості рекомендації допоможуть зробити організм стійкіше перед інфекцією:

 • Зміцнювати імунітет вітамінами
 • Вести здоровий спосіб життя
 • Найчастіше гуляти на свіжому повітрі
 • Гартуватися
 • Захищати горло шарфом в холодну погоду
 • Намагатися уникати контактів із зараженими людьми

Можливі ускладнення

Коли в організмі у людини триває поточний гнійний процес, існує ризик інфікування сусідніх органів. Тому при запущеній ангіні запалення може перекинутися на ніс, вуха і нижні дихальні шляхи. Ось чому краще лікувати її на ранніх стадіях.

Також при затяжний гнійній ангіні велика ймовірність переходу її в хронічну форму. І тоді лікування складне і затягується на роки. Важко зрозуміти, чи настало у пацієнта одужання, або він просто знаходиться в ремісії. Але найбільша небезпека ангіни полягає в тому, що при ній уражаються життєво важливі органи і системи: серце, нирки, суглоби. Тому не варто відкладати лікування в довгий ящик!

Medical Problems

Записатися на Прийом