Зміст сторінки:

Ключова інформація:

 1. Застосовується в оториноларингології для нормалізації назального дихання.
 2. Показання для проведення: риніти різного походження, катаральні ріносінусіти. Крім цього, “Кукушка” застосовується в якості альтернативи пункцій пазух для їх якісної санації при гнійних гайморитах, етмоїдитах, полісінусітах в тому випадку, якщо хворий відмовляється від маніпуляції.
 3. Промивання по Проетцу рекомендовано дітям молодшого шкільного віку, а також дорослим. Також її можна проводити вагітним жінкам, проте, як показує практика, при синуситі у вагітних вона може виявитися неефективною. Що стосується дітей дошкільного віку, то таке промивання їм не протипоказане, проте його досить складно здійснити.
 4. У процедуру входить обов’язковий огляд за допомогою відеоотоскопа. Процедура промивання носової порожнини використовується в ЛОР-практиці для відновлення назального дихання.

Схема промивання

Процедура найчастіше використовується в оториноларингології як один з найбільш ефективних способів нормалізації носового дихання. Для її проведення хворий сідає в крісло (зазвичай такий стан приймають діти) або лягає таким чином, щоб голова була закинута. Потім лікар, вливаючи в одну ніздрю спеціальний знезаражуючий розчин, в той же час електротсосом прибирає вміст з другої. Для того, щоб промивна рідина не потрапляла з носа в глотку, хворий повторює “ку-ку” (що вплинуло на найменування методики), піднімаючи тим самим м’яке піднебіння і заважаючи витіканню, що дозволяє створити вакуум і під дією негативного тиску вимити вміст з носової порожнини і навколоносових пазух.

Medical Problems

Записатися на Прийом

 

Ефективність “Кукушки” доведена в разі лікування ринітів різного походження, катаральних риносинуситов, застосування в якості іншого методу терапії при відмові хворих від пункцій.

Автором методики є американський лікар-отоларинголог А. В. Проетцу. Промивання методом переміщення рідини має більш використовувану назву – “Кукушка” через необхідність повторення хворим “ку-ку” поки проводиться маніпуляція. Саме ця особливість не дозволяє при маніпуляції потрапити розчину в горло. При цьому пацієнт повинен лежати на спині закинувши голову, для того щоб лікар міг ввести антисептичну рідину в одну ніздрю, і вивести її з іншої за допомогою спеціального електровідсмоктувача.

Якщо маніпуляція проводиться для дитини дошкільного віку, використовується дещо інша методика, а саме водно-струменева промивка носових каналів. Розчин, температура якого відповідає 36,6 градусам, встановлюють в спеціальний штатив. Маленького пацієнта розташовують над раковиною, обличчям вниз, таким чином, щоб його обличчя перебувало на відстані близько метра від штатива. Від судини з рідиною до ніздрі веде спеціальна трубка, затикаючи її при цьому канюлей. Відповідно до закону сполучених посудин, розчин проникає в одну ніздрю і випливає з іншої.

Як здійснюється “Кукушка”?

Пацієнт вкладається з закинутою головою на кушетку. Тим часом йому в ніздрю вводиться спеціальний розчин, який тут же видаляється з другої спеціальним відсмоктувачем. При цьому весь час проведення процедури хворий повинен повторювати «ку-ку».

Виробляти маніпуляцію необхідно виключно у професійного фахівця – в домашніх умовах краще навіть не намагатися відтворити процедуру, оскільки це може привести до досить неприємних наслідків. Оскільки разом з розчином дуже легко занести бруд, що в свою чергу може стати причиною запалення носових пазух або середнього вуха.

Навіщо треба говорити «ку-ку»?

Багатьох людей, які проходять через цю процедуру, цікавить обґрунтованість постійного проголошення «ку-ку». Вся справа в тому, що при вимовлянні цих звуків піднебіння пацієнта піднімається, що дозволяє закупорити носоглотку, а також носові пазухи. Доповнює процес процедура відсмоктування, яка також збільшує негативний тиск. Таким чином, змінюючи тиск, а також положення голови, можна в значній мірі полегшити введення рідини в ніс, а також ефективно прибрати з пазух накопичений там гній. Описаний процес є найбільш оптимальним, однак у деяких випадках розчин не може пройти по носової порожнини, що значно впливає на успіх «зозулі».

Багато медичних установ відмовляються від використання стандартної схеми проведення «зозулі», замінюючи її на так званий «носової душ». Він є також дуже ефективним, проте не настільки відомим як методика по Проетцу. Зокрема, в Америці набагато більше довіряють саме методиці промивання носових ходів.

Показання для проведення

Процедура рекомендується при наявності гаймориту дорослим, що страждають від хвороб ЛОР-групи, а також вагітним жінкам і школярам. Її проведення ефективно і у малюків, але досить складно здійснити, тому в цьому випадку процедури намагаються замінити. Серед особливостей проведення даної терапії можна виділити необхідність спокійного положення пацієнта – він не повинен ні в якому разі вертіти головою. При цьому голова має бути закинута під кутом, що не перевищує 45 градусів, а сам хворий повинен дихати якомога більш розмірено і ні в якому разі не панікувати.

Рекомендації лікарів після проведення «Кукушки»

Після маніпуляції пацієнтові ні в якому разі не рекомендується виходити на вулицю протягом 30 хвилин влітку, і протягом 1-2 годин в інші пори року. Крім цього варто берегти себе від холодів. Оскільки дотримання даних правил досить проблематично при варіанті промивання в стаціонарних умовах або поліклініці, найбільш оптимальним в цьому випадку рішенням є проведення процедури на дому.

Малопривабливі аспекти під час промивання носа:

Правильне проведення процедури не викликає ніяких неприємних відчуттів. Але коли лікар закриває ніздрі пацієнта, може виникнути відчуття ниючий болі в районі лоба.

Крім цього, можливі такі аспекти:

 • неприємний смак застосовуваного розчину. Крім цього він може спровокувати подразнення слизової оболонки;
 • емоційні незручності через незвичні обстановки і активний вплив медпрацівників.

В процесі промивання може виникнути:

 • кровотеча;
 • травмування порожнини носа;
 • мігрень, а також закладеність вух;
 • затяжне чхання;
 • запалення носа і очей;
 • рідко нудота (частіше у дітей).
 • помилки при проведенні, а також набряклість носової порожнини можуть призвести до синуситу;
 • виникнення отиту або евстахііту – в тому випадку, якщо під час промивання буде занесена інфекція.

Ціни на послуги:

 Промивання пазухи носа по Проетцу (“кукушка”) 350
 Туалет порожнини носа (одна сторона) 300
 Відео-ендоскопічний огляд носа 300

Отримати детальну інформацію, а також різні отоларингологічні послуги можна в ЛОР-центрі для дорослих і дітей, записавшись на прийом за телефонами:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом