Проведение для взрослых объективной аудиометрии по отоакустической емиссии

Отоакустична емісія являє собою не сильно виражені звуки, які виходять з равлика внутрішнього вуха і проявляються у зовнішньому слуховому проході. По своїй суті, є побічним ефектом дії клітин волоскового типу. Відбувається тоді, коли починають підвищуватися коливання базилярної завиткової мембрани.

Головні переваги діагностики, що проводиться шляхом ОАЕ

До таких належать:

 • об’єктивність одержуваних даних;
 • можливість обстеження всіх категорій пацієнтів не залежно від віку;
 • дає інформацію про поточний стан зовнішніх волоскових клітин;
 • характеризується високим ступенем чутливості;
 • швидкоплинне в порівнянні з іншими методами.

Отоакустична емісія, по суті, являє собою певний сигнал у відповідь на імпульс, що надходить на мікрофон, який встановлений в слуховому проході. Коли з’являється звуковий стимул, це зазначається в той же момент. Скоріше за все, ОАЕ – це в деякому роді відповідь структур равлика, що реєструється як акустична енергія.

ОАЕ застосовується в наступних випадках:

 • при підтвердженні нейросенсорної втрати слуху шляхом використання неонатального скринінгу;
 • при діагностуванні слуху у дитини з категорії ризику з причини генетичної або набутої приглухуватості;
 • коли втрата рівня чутності до легкого або середнього ступеня у маленьких дітей проводиться шляхом кількісного та частотно-специфічного оцінювання;
 • при топічних обстеженнях;
 • під час експрес-тестів, що застосовуються для школярів та дітей дошкільного віку;
 • при відстеженні стану, в якому перебувають волоскові клітини, що постраждалі в результаті шумового впливу, а також внаслідок застосування деяких медичних препаратів, які належать до ототоксичної групи;
 • при встановленні діагнозу, який фіксує появу втрати слуху;
 • при виявленні випадків, коли пацієнт симулює втрату чутності.

Реєстрація отоакустичної емісії характеризується високим порогом чутливості й часто не виконує своє пряме призначення (наприклад, коли втрата чутності має сенсоневральний або кондуктивний характер).

Винятками тут є:

 • слухова нейропатія;
 • акустична невринома.

Обстеження, що передує проведенню ОАЕ

До того, як почати вимірювати слухові потенціали, профільний фахівець повинен упевнитися в тому, що звук на шляху до мозку не зустрічає перешкод. Для цього призначаються деякі види досліджень, які потребують складної попередньої підготовки.

Отоскопія. Використовуючи отоскоп, лікар може оглянути барабанну перетинку і слуховий канал.

Акустична імпедансометрія. Є експрес-тестом, який не заподіює пацієнту ніяких неприємних відчуттів, але при цьому може показати стан, в якому перебуває середнє вухо. Під час обстеження проводиться проходження звуку до внутрішнього вуха через середнє. У тому випадку, якщо в ході проведення тесту стають очевидними проблеми з проходженням звуку, реєстрацію переносять на більш пізній час – до того, як буде завершена терапія, і будуть очевидні позитивні результати тимпанометрії.

Проведення замірів викликаної ОАЕ. Це – дуже швидка процедура, для якої не потрібно особливо готуватися. У зв’язку з цим її застосовують для скринінгу вже в перші дні життя дитини.

Пам’ятайте! Якщо ОАЕ відсутній, це говорить про те, що цілком ймовірна наявність сенсоневральної втрати слуху. Водночас її наявність ще не є гарантією того, що відсутні ті чи інші порушення слуху, такі як аудиторна нейропатія. При її наявності реєстрація проводиться, але при цьому немає реакції КСВП і ASSR.

Реєстрація слухових викликаних потенціалів

Досить часто для того, щоб продіагностувати стан слуху у дітей, залучають методи реєстрації КСВП, а також ASSR. Необхідно відзначити, що в першому випадку збираються дані про слуховий нерв до мозкового стовбура, а в другому випадку – проводиться перевірка того, як реагує слухова ділянка кори мозку.

Проведення діагностики

Для тестування необхідно на голові встановити спеціальні датчики, а у вухах розмістити мікротелефони, забезпечені вкладишами, які відповідають за проведення тестових імпульсів. Перед закріпленням датчиків ділянки шкіри на голові потрібно обробити спеціальною шліфувальною пастою, завдяки якій вона буде очищена від шару вже відмерлої шкіри. Далі потрібно знежирення шкірного покриву (для цього використовують спирт). Закріплюють електроди. Все це потрібно для того, щоб в процесі діагностики забезпечити мінімальний електричний опір. Це виключає ризик викривлення отриманих результатів. Виконання тестування триває від 30 хвилин до 2 годин. Результати тестування дають можливість виявити наявні патології слуху, в тому числі й частотний діапазон.

Тип тестування і рівень неспання пацієнта визначають, як довго буде проводитися діагностування, а також від цього залежать одержувані результати. На КСВП (слухова відповідь стовбура мозку) меншою мірою впливають інші відповіді фізіологічного характеру, у зв’язку з чим він застосовується і для тих хворих, які перебувають у стані спокою.

Необхідно відзначити, що у порівнянні з зоровими, м’язовими та іншими типами частотність відповіді слухових потенціалів значно нижча. Саме тому тест ASSR для дітей проводиться в той час, коли вони сплять. Природний стан сну дозволяє зареєструвати відповідь саме від тієї ділянки, на яку впливають стимули. Річ у тому, що під час неспання, крім слухових потенціалів, чутні й сторонні шуми, що спотворюють дійсні результати тесту.

Наш ЛОР-центр надає послуги з проведення всіх видів досліджень.

Висновки

Зверніть увагу! Кожен з вищенаведених методів інформує про те, як працює та чи інша частина системи слуху. У зв’язку з цим, провівши лише один вид тестування, навряд чи вдасться отримати точний діагноз.

Виходячи з вищесказаного, тимпанометрія дозволяє виключити кондуктивні складові втрати слуху, констатує коректну роботу слухової труби і стану, в якому знаходиться барабанна перетинка.

Об’єктивна картина про те, як працюють клітини волоскового типу, стає можливою завдяки викликаній ОАЕ.

Дані про слуховий нерв до мозкового стовбура стають відомими в процесі проведення КСВП.

Враховуючи все це, якщо провести тільки один вид діагностики, вірний результат отримати не вдається.

Забезпечити об’єктивні та достовірні дані може тільки комплекс діагностичних заходів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *