Кристина Альбертовна Оганян

Анатомія вуха досить складна і цікава. Знаючи її, ви зможете більш дбайливо ставитися до органу слуху і довго зберігати його працездатність. Дізнайтеся, як ми чуємо, і чому розвивається приглухуватість!

Людський слух – неймовірно складний інструмент. Ми чуємо звуки за допомогою вух, які допомагають вловити і розпізнати сигнали. Також важливу роль у їхньому сприйнятті грають нервові закінчення і спеціальні центри головного мозку. Давайте детально розберемо будову вуха як органу слуху і його основні функції. Ці знання допоможуть вам уникнути розвитку приглухуватості і ефективно компенсувати її при перших же симптомах.

Відділи вуха

Якщо вивчати вухо як орган слуху, анатомія його куди складніше, ніж здається на перший погляд. Будова вуха ділиться на три частини:

 1. Зовнішнє – складається з вушної раковини і слухового каналу. Цей вушний відділ ми можемо побачити і доторкнутися. Він відповідає за те, щоб вловлювати сигнали із зовнішнього світу і передавати їх іншим структурам.
 2. Середнє – включає барабанну перетинку і порожнину, а також слухові кісточки. Цей відділ слухової системи передає звук далі по ланцюжку і підсилює його за рахунок вібрацій.
 3. Внутрішнє – так званий равлик, «начинений» слуховими рецепторами, які називаються волосовими клітинами. Є важливою частиною сприймаючої системи і відповідає за перетворення звукових сигналів у нервові імпульси.

Анатомія вуха дає нам розуміння того, як ми чуємо звуки цього світу.

Обробка і проведення звуку

Вушна раковина вловлює сигнали із зовнішнього середовища і направляє їх у слуховий канал. Далі звук потрапляє на барабанну перетинку, яка починає вібрувати, посилюючи його.
Далі звук проходить через барабанну порожнину і запускає рух ланцюга слухових кісточок, які передають його в слуховий аналізатор, розташований у внутрішньому вусі. Там за справу беруться волоскові клітини, що переміщуються по лабіринту равлика за допомогою спеціальної рідини. Вони розпізнають звуки і далі у вигляді нервових імпульсів направляють у слуховий нерв. Він, у свою чергу, доставляє ці сигнали в слухові центри, розташовані в корі головного мозку.
Якщо хоча б один із елементів цієї системи виходить із ладу, розвивається порушення слуху. Подібні ситуації потребують консультації лікаря. Це дозволить знайти причину проблеми і усунути її. У нашому ЛОР-центрі доступні ефективні способи лікування органів слуху та компенсації приглухуватості.
Вибір методу лікування і реабілітації залежить від причини і типу приглухуватості. При порушеннях звукопроведення ми призначаємо курс лікування, який допомагає відновити цю функцію. Якщо ж у пацієнта порушений механізм сприйняття, то в гострій фазі розвитку приглухуватості процес можна звернути і повернути втрачений слух. Людям із хронічними порушеннями слуху ми підбираємо сучасні зручні слухові апарати.

Бінауральний слух

Природа не дарма влаштувала все так, що наш орган слуху є парним. Це необхідно для синхронного сприйняття звуків по обидва боки – так званого бінаурального слуху. Тобто, для нашого мозку важливо, щоб ми однаково чули обома вухами. Тому якщо у людини двостороння приглухуватість, то рекомендується носити два слухових апарати.

строительство уха у человека фото

Профілактика порушень слуху

Щоб якомога довше зберегти аналізатор слуху в гарному стані, наші лікарі рекомендують:

 • захищати вуха від гучних звуків за допомогою берушів;
 • вчасно лікувати ЛОР-хвороби;
 • під час прийому антибіотиків, хіміотерапії та інших сильнодіючих препаратів консультуватися з лікарем;
 • робити щеплення від інфекційних захворювань;
 • контролювати артеріальний тиск і рівень цукру в крові – при необхідності коректувати їх за допомогою ліків;
 • вести здоровий спосіб життя;
 • регулярно проходити профілактичний огляд в отоларинголога.

Гігієна вуха

Ризик розвитку приглухуватості знижується, якщо підтримувати орган слуху в чистоті. Для цього рекомендується відмовитися від використання ватних паличок, а також різних гострих предметів при чищенні вух – сірників, зубочисток, голок. Лікарі рекомендують протирати раковину і гирлі слухового проходу вологим ватним диском. Повірте, це цілком достатньо – адже в наші вуха «вбудований» механізм самоочищення, і агресивні втручання можуть порушити його. Більш детальну інформацію ви можете дізнатися на консультації у наших фахівців!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (050) 035 87 17

 

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар