современные слухопротезирования

У цій статті мова піде про можливості, які надають слухопротезистам сучасні вчені. Ми детально розглянемо схему роботи слухових приладів, а також розберемося в їх типах і поговоримо про показання до застосування.

Робити акцент на способах лікування при втраті слуху ми не станемо, тому що важкі ураження слуху досить рідко піддаються медикаментозному або хірургічному лікуванню.

У переважній більшості випадків втрату звукосприйняття викликає пошкоджений механізм тендітної слухової системи. Інакше кажучи, втрата слуху відбувається при деформації слухових центрів мозку; труднощі також виникають, коли травмовано слуховий нерв і внутрішнє вухо. Виправити ситуацію допомагає слухова реабілітація: грамотно вибраний слуховий прилад, що має індивідуальні настройки, дозволить компенсувати порушення слуху. На всіх етапах підбору слухового пристрою повинен брати активну участь спеціаліст-слухопротезист з високою кваліфікацією.

На сьогодні технології в слухопротезуванні досягли небувалих висот, завдяки чому стало можливим поліпшення життя людей з майже повною втратою слуху. Майже 90% слабочуючих кардинально змінюють існування на краще за допомогою сучасних слухових апаратів.

Поговоримо про пристрій слухових апаратів, про вимоги, які до них пред’являються, розглянемо принципи використання і ознайомимося з новітніми досягненнями.

Насамперед, слуховий прилад зобов’язаний відповідати запитам людей, що мають низький слух. Він повинен ефективно вирішувати поставлені перед ним завдання, володіти привабливими зовнішніми даними, бути компактним, зручним і мати хоча б відносно невелику ціну.

Інноваційний слуховий пристрій може багато чого:

 • автоматично підтримує оптимальний ступінь гучності;
 • не дозволяє проявлятися симптомам зворотного зв’язку, тобто виключає свист;
 • нормалізує сприйняття мови та звуків з навколишнього середовища;
 • адаптується до різних шумових умов — ідеально функціонує і при повній тиші, й при наявності шумів;
 • проводить компенсацію гучності та частоти звуків, що надходять;
 • сприяє відмінній розбірливості мови в будь-яких умовах;
 • відтворює тривожні сигнали;
 • дозволяє безперешкодно вести розмову по телефону;
 • безперебійно працює і вимагає мінімум енергії.

І все ж не варто забувати: слуховий апарат нового покоління не здатний вилікувати приглухуватість. Його роль полягає зовсім не в тому, щоб робити чудеса, він просто допомагає соціально адаптуватися й істотно покращує спілкування.

Головні елементи слухового пристрою

Всі без винятку слухові апарати забезпечені спеціальними елементами. Насамперед варто згадати про телефон з підсилювачем, крім того, тут знаходяться мікрофони, число яких залежить від конкретної моделі.

Мікрофон потрібен для уловлення сигналу, що приходить ззовні. Він перетворює звукові хвилі на електричні імпульси, які згодом надходять до підсилювача. Слухові апарати сучасності завжди оснащені мікрофонами, причому вони бувають двох типів. Перший тип різноспрямований, він займається уловлюванням всіх звуків, якими наповнене навколишнє середовище, і підходить для використання в місцях, де відсутній шум. Другий вид мікрофонів називається спрямованим: він приймає виключно такі звуки, які мають певну спрямованість. Завдяки другому виду мікрофонів з’являється можливість безперешкодно вести бесіду навіть у тих ситуаціях, коли акустична ситуація залишає бажати кращого.

Роль підсилювача віддана мініатюрному електронному пристрою. Його функція — своєчасно перетворювати електричний сигнал і разом з тим контролювати його потужність.

Телефон теж не залишається без навантаження. Він бере участь у перетворенні посилених електричних сигналів у звукові хвилі. Телефон – джерело звуку, неважливо, що він зовсім невеликий, головне тут — його потужність. Він діє на барабанні перетинки з величезним тиском. Його потужність дорівнює потужності двигуна реактивного літака.

Типи слухових апаратів

Підсилювач оброблює сигнал, використовуючи кілька способів. Залежно від способу обробки апарати ділять на цифрові та аналогові. Ще не так давно обробити звуковий сигнал у слуховому приладі було під силу тільки останнім.

XXI століття — це час, коли великі виробники віддають перевагу розробкам цифрових апаратів. Враховуючи цей факт, необхідно приділити їм більше уваги.

У цих приладах, як ми з’ясували, відбувається перетворення електричних сигналів, в результаті чого вони представлені двійковими кодами. Згадані коди проходять обробку на великій швидкості в напрочуд маленькій, майже мікроскопічній мікросхемі. Приміром, чіп, або мікросхема, апарату Starkey здійснює всі запропоновані йому маніпуляції зі швидкістю найсучаснішого комп’ютера. А його габарити складають 3 мм в довжину і ширину. За рахунок небаченої швидкодії відкриваються райдужні перспективи для найкоротшої обробки звуку, що дає гарантію забезпечення високого рівня якості протезування слуху. Слухові прилади з вищеописаними чіпами можна прирівняти до інтелектуальних систем, тому що вони здатні реалізовувати гранично складні схеми для компенсації звукосприйняття.

Пацієнти слухових центрів користуються програмованими та непрограмованими слуховими апаратами.

При використанні програмованих пристроїв необхідно підключення до комп’ютера, здійснюване за участю кабелю. Крім того, знадобиться придбати спеціальну програму і мати при собі аудіограму. Таким чином ви зможете здійснювати контроль за численними параметрами апарату, що, в свою чергу, дасть вам шанс зробити їх гранично гнучкими та глибокими.

Апарати, які не передбачають програмування, не вимагають серйозних пізнань в комп’ютерних технологіях: їх налаштовують, взявши в руки викрутку. Цей нехитрий інструмент повертає регулятори-тримери, що знаходяться в корпусі пристрою.

У сучасних апаратах знаходяться кілька спеціально розроблених програм, які безпосередньо беруть участь в налаштуванні. Всі програми відрізняються один від одного: перша створена, щоб людині було легко сприймати мову, що звучить в тиші; друга сприяє розпізнаванню фраз, вимовлених в умовах шуму, третя незамінна при музичному супроводі, четверта дозволяє розмовляти по телефону.

Користувач може, особливо не вагаючись, натискати на перемикач і змінювати за своїм бажанням частотні характеристики та гучність, перенаправляти мікрофон, загалом, усувати задані налаштування і встановлювати нові. Щоб робити це швидко і щоб ніхто не помітив, доведеться трохи потренуватися й поекспериментувати.

Сучасний слуховий пристрій іноді не забезпечений ручним регулятором гучності. У багатьох нових моделях гучність регулюється самим апаратом автоматично. Він аналізує пертурбації, що відбуваються навколо, і самостійно дбає про оптимальні налаштування.

Нещодавно на ринку з’явилася новинка — слуховий апарат, в якому цифрова обробка сигналу, однак налаштовувати його при цьому можна, використовуючи звичайну викрутку, тому що на корпусі розташовуються звичні багатьом тримери. Незважаючи на складність обробки сигналу, притаманну дорогим цифровим моделям, такі апарати пропонуються за більш низькою ціною. Наприклад, апарати, що належать до серії Aries, можна придбати за ціною аналогового пристрою, але користувач не забариться відзначити їх високу якість.

Види слухових апаратів

Майбутній носій слухового апарата повинен заздалегідь чітко усвідомити, що лише фахівцю дозволено давати рекомендації щодо виду і типу придбаного пристрою. Тільки слухопротезист, беручи до уваги результати обстеження, може підібрати та налаштувати слуховий прилад.

Рішення з приводу бінаурального протезування — це також виключно його єпархія. При двосторонньому зниженні звукосприйняття має сенс придбання двох слухових пристроїв, тому що при такому способі корекції мова стане більш помітною, якщо спостерігається непроста акустична картина. Крім цього, полегшиться просторова орієнтація і звуки будуть сприйматися природним чином.

Можна анітрохи не сумніватися, під час діагностичних заходів і на всіх етапах збірки ніякі хворобливі та неприємні відчуття вам не загрожують.

Однак людина повинна бути в курсі, які різновиди слухових пристроїв існують, щоб тримати події під контролем і в потрібний момент висловити свою думку:

 • завушні слухові прилади. Мають додаткові аксесуари — вушні вкладиші, які виготовляються за індивідуальними зліпками й кріпляться за вухом. Завушні апарати нового покоління мають великі можливості, надійні й відрізняються мініатюрними розмірами;
 • внутрішньовушні апарати. Складаються всього з одного елемента, ці пристрої будуть функціонувати, якщо їх розмістити у слуховому проході. При виготовленні враховується форма слухових каналів конкретного пацієнта. Крім цього, в розрахунок беруться дані аудіограми. Ці апарати невидимі й не спричиняють незручностей при носінні. На ринку слухових апаратів їх частка складає 80%. Але крім плюсів мають і недоліки: непридатні у випадках, коли є серйозна втрата слуху, а крім того, недешево обходяться при обслуговуванні.

Що стосується кишенькових апаратів, то технічний прогрес майже повністю вигнав їх з ринку, тому що вони за своїм технічними показниками більш примітивні ніж, наприклад, завушні моделі.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *