Если не лечить ЛОР-заболевания

Хто не стикався з сірчаними пробками хоча б один раз? Хочете знати що це, і як з ними боротися? Далі в статті ви прочитаєте про те, як вони формуються і які наслідки можуть мати.

Формування в слуховому проході згустків шкірного сала і виділеної сірки, що є результатом роботи вушних залоз, називається сірчаної пробкою. У ній також містяться фрагменти пилу і відмерлої шкіри.

Колірна гамма досить широка, починаючи від яскраво жовтого і закінчуючи темними тонами (в основному, коричневим). На етапі формування склад пробки досить м’який, але з часом вона ущільнюється, і іноді може ставати твердою, як камінь.

Що говорять дані статистики

За наявними даними, в Україні близько 4% страждають від сірчаної пробки (в світі їх кількість на 2% більше). Захворювання в основному діагностується у людей похилого віку, трохи рідше у людей середнього віку, і ще рідше – у дітей.

Але фактично таких пацієнтів значно більше, так як на початкових етапах пробка практично непомітна. Більш того, мало знайдеться тих, хто не зустрічався хоч раз з цією проблемою.

Склад сірчаного секрету і його вплив

Базовими складовими сірки виступають ефір воску, різні кислоти, жири та холестерин. Це і обумовлює стійкість її до вологи, її роль полягає в забезпеченні природного мастила шкіри слухового проходу, захисту від пересихання і занесення туди пилу.

Крім зазначених компонентів, сірка включає лізоцим, який руйнує стінки клітин бактерій, сульфаніламіди, що не дають розвиватися небажаним мікроорганізмам, а також клітини системи імунітету. Саме це забезпечує захист вушного проходу від бактеріальних і грибкових утворень. Таким чином, вушної секрет є результатом природного захисного процесу охорони та забезпечення нормального функціонування вуха.

Природний механізм самоочищення

Перш за все, слід відзначити контактування слухового проходу з скроневої і нижньою щелепою (внутрішньою частиною відповідного суглоба). І коли людина розмовляє або пережовує їжу, що накопичилася сірка потроху просувається вгору (до зовнішнього виходу).

Також потрібно сказати, що шкіра в слуховому проході зростає досить швидко (як нігті). Рухаючись до виходу в ході росту, вона проштовхує вперед і згустки сірки. В результаті, секрет, що накопичився в районі барабанної перетинки, протягом 3-4 місяців виходить назовні.

Шкіра проходу містить і вії, які допомагають проштовхувати сірку вперед. Але часто під впливом різного роду причин, відбувається збій в роботі залоз, і самоочищення припиняється.

Через що виникають пробки (сірчані)

Слід констатувати виникнення сірчаних пробок не тільки в результаті дії одного фактора, а й сукупності ряду причин.

Відсутність належної вушної гігієни

Досить часто пробка формується через те, що людина посилено і неохайно чистить вуха за допомогою ватних паличок, зубочисток, сірників, шпильок, спиць та інших аналогічних предметів, не призначених для цього.

Як наслідок, це ранить шкіру слухового проходу, що веде до підвищення інтенсивності вироблення секрету вушними залозами. При спробах виколупати згусток сірки, він тільки глибше проштовхується і утрамбовується біля барабанної перетинки. І процес самостійного очищення зупиняється.

Також слід зазначити, що наполегливе вичищення пошкоджує вії, які тепер не в змозі здійснювати базову функцію – проштовхувати сірку наверх, до виходу з вуха.

Що цікаво, такі активні методи очищення вух від сірки багато набувають ще в дитинстві, коли спостерігають за батьками.

Особливості анатомії

Маються на увазі такі моменти, як звивистість або невелика ширина проходу, що не дає можливість організму самому ефективно виводити сірку з вуха. Ці особливості можуть мати як спадковий, так і набутий характер (наслідки травмування вуха).

Підвищене вироблення сірки

Однією з причин є порушення жирового обміну, через що холестерин виробляється у великих обсягах (а він, як відомо, є одним з компонентів вушної сірки). Як наслідок, секрет стає більш щільним за складом, і не так легко виводиться. У ряді випадків деякі особливості обміну речовин є генетичними, а не проявляються внаслідок захворювань.

Поразка слухового проходу запально-інфекційними захворюваннями

Їх наслідком є підвищення секреції. Сірка не встигає виводитися і накопичується всередині проходу.

В результаті запалення утворюється набряк і вушний просвіт стає менше, що перешкоджає самовиводу сірки з вуха.

Захворювання впливає і на якісний склад сірчаного утворення. Так, знижується число захисних факторів (змінюється Хім.состав), внаслідок чого утворюється вторинне бактеріальне зараження. А це, в свою чергу, посилює запальний процес.

Використання навушників – одна з причин

Шкода від навушників може виражатися в тому, що стикаючись з твердою поверхнею, ніжна шкіра в районі вуха травмується, що призводить до посилення вироблення сірки. Згодом вона ще більше проштовхується всередину і ущільнюється. Також закупорювання вушного проходу сприяє занесенню і розвитку мікроорганізмів.

Посилений ріст волосся всередині вуха

Також ускладнює висновок сірки з вуха. Це явище частіше властиво людям старшого покоління, у яких рясно росте волосся у вухах.

Шкірні захворювання в зоні зовнішнього вуха і слухового проходу

В першу чергу мова йде про такі недуги як псоріаз і екзема. В результаті зараження верхній шар шкіри у вусі відшаровується. Утворені пластинки епідермісу обволікаються сірою, стають більш щільними і перекривають прохід.

Також посилюється секреція сірчаних і сальних залоз, що також сприяє формуванню пробок.

Робота, пов’язана з підвищеним рівнем пилу (шахта, бібліотека, млин, робочий цех і ін.)

Рясний пил осідає в слуховому проході, внаслідок чого посилюється вироблення сірки, одночасно відбувається пригнічення шкірних війок і секрет не виводиться самостійно.

Наявність  у вушному проході стороннього тіла (речовини)

Якщо якийсь сторонній предмет випадковим чином виявляється всередині вуха, то вушні залози починають працювати в посиленому режимі, виділяючи сірку (природний захист організму). Її формується так багато, що природним шляхом виводитися не встигає. Крім цього, на шляху виходу знаходиться сторонній предмет.

Надмірно сухе повітря в приміщенні, в якому людина змушена перебувати тривалий час

В даному випадку мова йде про вологість повітря нижче 40%. Це стає причиною того, що секрет швидко висихає і пробка стає твердою (кам’яніє).

Вікові особливості

З роками ризик формування сірчаної пробки підвищується. Це пов’язано з тим, що вироблення секрету посилюється, але механізми очищення діють вже не так інтенсивно. Додає складності те, що з роками кількість волосся, які ростуть в вушному проході, стає більше (у багатьох вуха буквально заростають). І це створює ще один бар’єр на шляху виведення сірки з вуха.

Як визначити наявність пробок у вухах

На перших порах вона ніяк не дає про себе знати. І тільки тоді, коли більш ніж на 70% закривається просвіт, проблема виходить назовні. Пробки можуть сформуватися не тільки в одному вусі, а й по обидва боки.

Вухо закладено, тиннитус, відзначається зниження рівня чутності

Оскільки сірка потроху накопичується всередині вуха, то і ознаки формування пробки з’являються поступово. У багатьох випадках людина не помічає, що стала чути набагато гірше, що в вухах у неї періодично шумить.

Кашель (сухий), запаморочення, блювотний рефлекс, поява незрозумілих болів, відлуння свого ж голосу у вусі

Це може відбуватися в тому випадку, коли утворена пробка стала настільки великою і пружною, що стосується барабанної перетинки, подразнюючи нервові закінчення. Якщо це триває досить довго, то наслідком може стати або мірінгіт (перетинка запалюється), або середній отит. У вусі періодично з’являється несильний біль, який може ставати більш вираженим під час бесіди або прийому їжі. Також характерне підвищення температури, нерідко гнійні виділення.

Параліч лицьового нерва, кардіопорушення, епілептичні припадки

Це можливо якщо пробка формується в зоні кісткового відділу, викликаючи роздратування нервових закінчень барабанної перетинки. При видаленні пробки симптоми зникають.

Слід пам’ятати!

Найчастіше перші симптоми наявності пробки у вусі виникають після тривалого перебування у воді (пірнання, довготривалий прийом душа та ін.). Пробка розбухає, наближається до барабанної перетинки і перекриває вихід назовні.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

2 thoughts on “Як утворюється пробка в слуховому проході?

  1. і мене також постійно мучать сірні пробки( стабільно пробиваю раз в пів року, чому це так?
    може якась профілактика є щоб цому запобігти?

    1. Доброго дня ! Можливо це ваша вроджена особивість. Більш детально можна відповісти після огляду. Є декілька видів вушних крапель медичного призначення на олійній основі, що профілактично завадять частому утворенню сірчаних корків. Звертайтесь за допомогою в наші медичні центри Бететртон!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *