Ксения Витальевна Омельченко

Порушення слуху аж до його повної втрати може пояснюватися багатьма причинами. Однією з них є патологія слуху. Кожна людина протягом життя ризикує зіткнутися з захворюваннями слухової системи. Деякі хвороби не становлять особливої загрози і легко піддаються лікуванню. А от інші викликають незворотні захворювання слухового аналізатора, які загрожують повною втратою слуху або сприйняття навколишніх звуків.

Порушення слуху – це позбавлення можливості правильно сприймати навколишні звуки і виявляти їх джерело. Ці патології викликаються екологічними та біологічними причинами. Втрата слуху зустрічається у будь-якого організму, який сприймає звукові хвилі. І якщо приглухуватістю називаються легкі ступені втрати слуху, глухота – його повне позбавлення.

Як відновити слух?

У випадку, якщо людина не здатна розрізнити розмову на малій відстані й лікування цієї проблеми не приносить очікуваних результатів, вона ховається в собі та перестає спілкуватися з оточенням. У минулому у таких випадках лікарі залишалися безсилими. Але в наш час, з допомогою сучасних методів, відновити слух стало можливо навіть у запущених випадках.

Що означає втрата слуху на одне вухо?

Однобічна глухота – повна втрата слуху на хворе вухо. При цьому зберігається можливість сприймати мову співрозмовника іншим. У разі якщо ви не чуєте тільки одним вухом, рекомендується використовувати слуховий апарат, у якого є можливість передавати звукові хвилі з хворого вуха на здорове.

Симптоми односторонньої приглухуватості

Симптоми односторонньої глухоти різняться, але головне – неможливість локалізації вихідних звуків. Наприклад, вам може бути важко в деяких ситуаціях визначити голос співрозмовника, якщо він знаходиться з боку ураженого вуха, і ви пропустите частину розмови.

Шум у вухах. Тиннітус

Тиннітус – дзвін у вухах. Така патологія слуху зустрічається в будь-який час незалежно від місцеперебування – повній тиші, на робочій зустрічі або при розмові по телефону. Симптоми проявляються у вигляді шуму у вухах без певного джерела, що чуєте лише ви. Потрібно розуміти, що хоч інші не відчувають подібних відчуттів, ви далеко не самотні. Тиннітус – це найпоширеніше порушення слуху. За статистикою 10-15% світового населення регулярно страждають від цієї патології.
Тиннітус – шум, дзенькіт або гуркіт у вухах, який заглушає інші звуки, але чуєте його тільки ви. Тип і сила подібних звукових відчуттів індивідуальні. Шум буває високим або низьким, глибоким або поверхневим, чи взагалі мати змінний характер.
Шум у вухах може бути постійним або тимчасовим. Але він завжди сильно впливає на здатність сприймати навколишні звуки.
Проявляє себе в будь-якому віці, але в групі ризику знаходяться літні люди і ті, хто регулярно піддається впливу підвищеного шуму. Проблемам діагностики такого захворювання останнім часом приділяється досить багато уваги й часу. Таким чином, лікування тиннітуса вийшло на якісно новий рівень.

Причинами появи даної патології є:

  • вплив надмірно гучних звуків на барабанну перетинку;
  • побічні прояви після вживання лікарських засобів;
  • різні травми голови, шиї і безпосередньо вух;
  • старіння організму;
  • неврологічні розлади;
  • дегенеративні зміни кісточок в середньому вусі.

Втрата слуху – лікування є

Як лікувати слух? Є безліч способів:

  • видалення сірчаних відкладень і пробок, застосування антибіотиків для боротьби з інфекцією;
  • лікування стероїдами може стати досить ефективним засобом у випадках раптової втрати чутності;
  • використання слухового апарату для підсилення звуку;

хірургічне втручання:

  • стапедектомія застосовується для лікування отосклерозу;
  • тимпанопластика – операція відновлення барабанної перетинки, положення кісточок середнього вуха, видалення рідин;
  • тимпанопластика труб застосовується в разі поразки всілякими видами інфекцій, стійких до антибіотиків;
  • кохлеарний імплантат. Встановлення електронного приладу, що забезпечує передачу звукових хвиль до нервів пацієнтів з тяжкою формою нейросенсорної приглухуватості. Чи можна відновити слух таким чином, ще до кінця не відомо, але активно ведуться дослідження;
  • вивчення читання по губах і мови жестів дозволить комфортно почуватися в соціумі.

Причини порушення слуху у дітей

Причин погіршення слуху у маленьких дітей може бути безліч:

  • гострі інфекційні захворювання, які перенесла мати під час виношування плоду. Наприклад, краснуха, грип або епідемічний паротит. Гіпертонія під. час вагітності також може вплинути на порушення слуху у новонародженої дитини;
  • зловживання майбутньою матір’ю алкоголем, наркотиками і медикаментами (гентаміцин, аміноглікозиди, стрептоміцин або діуретики).

Родові травми і всілякі патології при народженні дитини:

  • вага новонародженого до півтора кілограма;
  • передчасні пологи. Як правило, до тридцять другого тижня;
  • кисневе голодування при народженні або асфіксії після пологів;
  • травмування під час пологів;
  • генетичний фактор;
  • захворювання, викликані інфекцією, які дитина перенесла в ранньому віці. Це може бути кір, менінгіт, енцефаліт, краснуха, епідемічний паротит і навіть грип;
  • причинами порушення слуху стають і такі захворювання як акустична невринома, хвороба Меньєра, вроджений артрогрипоз, синдром Мебіуса;
  • погіршення слуху при отиті. У більшості випадків після перенесеного отиту барабанна перетинка відновлює всі свої функції. Але іноді на цій перетинці залишаються нагноєння і не до кінця загоєний рубець на барабанній перетинці. Це впливає на появу таких симптомів клінічного характеру як шум і часткова втрата слуху. Але в цьому випадку прогресування, як при інших захворюваннях, не спостерігається;
  • тривалий або регулярний вплив гучних звуків викликає втрату слуху, особливо на високих частотах;
  • травми акустичного походження. Прикладом може служити перебування на стрільбищі під час навчань без застосування спеціального захисту;
  • в результаті аварій та інших нещасних випадків може бути втрачений слух;
  • хіміотерапія також впливає на слухові здібності;
  • з віком равлик і центральна слухова система піддаються змінам. Причому вже після 30 років простежити за цим дуже складно.

Як вилікувати слух у дітей з допомогою слухових тренажерів

Сьогодні основним способом лікування слуху та дефектів мови є використання слухових апаратів. Але не варто зупинятися тільки на цьому методі, якщо мова йде про лікування слухових патологій у дітей. При навчанні дітей, що мають проблеми зі слухом, важливо враховувати їх розвиток мовлення та рівень залишкового слуху. Грамотний підхід і дієве лікування дозволять дитині не відчувати себе ізгоєм у соціумі і дозволять їй максимально адаптуватися до навколишнього світу.
Для реалізації такого підходу використання тільки слухового апарату буде недостатньо. Сучасна медицина пропонує використання сурдотехничних приладів. Такий тренажер слуху може ефективно застосовуватися для індивідуальних і групових занять в освітніх і медичних установах, і навіть в домашніх умовах. А це дозволить скоротити кількість відвідувань лікаря.
Такі слухові тренажери повинні застосовуватися для проведення сурдологічних занять з дитиною в силу багатьох причин. Однією з них є неможливість посилення повного спектру звукових частот навіть найсучасним апаратом. А тренажери відрізняються більш високими акустичними якостями та здатні обробляти більше частот.
Сурдотехничні тренажери довели повне право на використання в логопедичній роботі і повсякденному житті. Вони не мають аналогів і чудово себе зарекомендували в терапії дітей з вадами слухового сприйняття. Найбільш високою ефективністю володіють тренажери з наявністю комп’ютерних програм і FM-технологій. Головне їх достоїнство полягає в якісній акустиці, що дозволяє максимально якісно навчати пацієнтів з патологіями слуху, як дітей, так і дорослих.
Якщо ви відчули зниження слуху, лікування в нашому ЛОР-центрі допоможуть підібрати досвідчені фахівці. Ми завжди вам раді!

Цікаво знати

Іноді люди на нашій планеті з деяких причин прагнуть змінити та вдосконалити розміри й вигляд своїх вух. Їх зменшують або збільшують, розтягують або вкорочують. Сучасній цивілізованій людині це здасться смішним, але для деяких племен – це норма.
Але найбільше вухо в світі можна зустріти серед жителів племені масаї, які живуть у східній Африці. Цей маленький народ хоч і нечисленний, але вже відомий дивовижними вухами на весь світ. Представники цього дикого племені розтягують мочки вух до небувалого розміру. Спочатку масаї дівчаткам просто проколюють вуха у віці 7-8 років, але потім дірочку, що утворилася, поступово розтягують з допомогою спеціальних важких намистин. Таким чином нижня частина вуха досягає плечей. Таку «прикрасу» носять як жінки, так і чоловіки.
У вас є можливість записатися до нашого Центру отоларингології, пройшовши за цим посиланням.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар