слух и как его сберечь

Всі ми переконані, що гарне звукосприйняття нас ніколи не покине. Однак фахівці застерігають від такої безпечності.

Орган слуху — на диво тонкий пристрій і досить чутливо реагує на найменші зміни, що відбуваються в організмі. Адже крім внутрішніх пертурбацій мають місце і зовнішні впливи, які можуть його торкнутися.

Лікарі з Лор центру  вирішили зайнятися статистикою і перейшли до складання низки найпоширеніших причин, що ведуть до зниження слуху.

Вікові зміни

На сьогодні в Україні проблеми зі слухом торкнулися ні багато ні мало — тринадцяти мільйонів чоловік. Особливо прикро, що з цього числа 1 мільйон припадає на дітей. Згідно зі статистичними даними, у кожній тисячі новонароджених присутній один глухий, при цьому ще двоє з згаданої тисячі зіткнуться з втратою слуху протягом першого року життя.

Ні в чому невинні діти страждають з наступних причин:

  • погана спадковість, що дісталася немовляті від найближчих родичів;
  • недоношеність і переношеність, пов’язані з поганими звичками матері;
  • травми, що відбулися при пологах і інфекційні захворювання, перенесені матір’ю ще на стадії вагітності.

Не зважаючи на ці дані, що вселяють побоювання, найбільшу кількість проблем зі слухом все ж відчувають літні люди. Шоста частина наших громадян починає відчувати дискомфорт вже на шляху до п’ятдесятиріччя. По досягненні 65-річного віку скарги на зниження слуху можна почути від третини українців. Вікові зміни захоплюють фактично повністю орган слуху. Звукосприймальний апарат складається з вушного лабіринту, барабанної порожнини та слухового проходу — всі ці зони піддаються деяким змінам, крім того, вони торкнуться і кори головного мозку.

Різні захворювання

Головний ворог слухового апарату — це хвороби, що утворюють рубці та ведуть до обмеження рухливості барабанних перетинок і слухових кісточок. Гострий і хронічний гнійний середній отит дають для цього всі передумови і провокують стійку приглухуватість.

Іншою частою причиною для прояви порушення слуху є ускладнення, що можуть виникнути внаслідок ускладнень після перенесених інфекційних захворювань. Свинка, кір, грип, скарлатина і навіть звичайний нежить цілком можуть стати першопричиною зниженого на декілька децибел слуху.

Однак іноді величезну роль у виникненні приглухуватості грають захворювання, що начебто не мають взагалі ніякого стосунку до органів слуху, наприклад, цукровий діабет або хвороба Меньєра.

Травматизм

Як це ні дивно, але травму, що приводить до сумних наслідків, можна ненав’язливо отримати навіть при особистій гігієні: якщо, скажімо, не вміло користуватися ватними паличками при спробі очистити вухо від вушної сірки. Інша причина травмування вуха криється в попаданні у нього води в процесі купання. Скупчення великої кількості вологи в районі барабанної перетинки може призвести до важковиліковних захворювань.

Лікарські засоби

Ототоксичні антибіотики та петльові діуретики, що призначаються пацієнтам некомпетентними лікарями, негативно впливають на слух. Помилкове дозування нестероїдних препаратів, що перешкоджають запальним процесам, веде до того ж плачевного результату.

Шумовий вплив

Люди, що живуть в мегаполісах і поблизу великих промислових підприємств, неминуче стикаються з різкими вібраціями та шумом. Ці звуки перенапружують звукосприймальний апарат, що впливає на його працездатність. До групи ризику потрапляють представники певних професій. Шахтарі; робітники, чия діяльність пов’язана з ремонтом і будівництвом; люди, які обслуговують машинобудівні конвеєри: всі вони є потенційними клієнтами отоларингологів і сурдологів. Статистичні дані лякають: чотири мільйони людей в Україні виявляються пацієнтами ЛОР-центрів у зв’язку зі своєю професійною діяльністю.

До зони ризику потрапляють й ті, хто любить слухати плеєр. Цікаво, що зниження слуху такі люди помічають не відразу. Тим не менш тривалий звуковий вплив, що перевищує 85 децибелів, призводить до необоротного ефекту. Слід пам’ятати, що прослуховування музичних композицій на підвищених тонах небезпечно: чим голосніше звук, тим більше його негативний вплив на слух.

Зверніть увагу

Всі ми пам’ятаємо, як лікарі в школі або на етапі диспансеризації перевіряли нас з допомогою шепітної мови, намагаючись діагностувати приглухуватість. Сьогодні набагато більше відомостей про наявність пошкоджень у сфері звукосприйняття можна отримати, використовуючи інноваційні методики, наприклад, імпедансометрію та аудіометрію. Ці способи дослідження дозволяють з найбільшою чіткістю визначати найменші порушення і виявляти патології.

Рекомендації центру:

Якщо ви перебуваєте в зоні ризику, візьміть за правило щороку виділяти час на перевірку слуху. Слідкуйте за симптомами: при їх наявності не полінуйтеся звертатися до фахівців, тому що це допоможе виграти час, який інколи цінується на вагу золота. Хронічні ЛОР-захворювання доводьте до стадії цілковитого вилікування.

При наявності сірчаних пробок у вусі довіряйте лікарю, а не своїй інтуїції, бо тільки кваліфікований отоларинголог може витягти пробку без наслідків. Не думайте, що часте прослуховування гучної музики пройде безслідно. Намагайтеся частіше перебувати в абсолютній тиші: давайте своїй слуховій системі час для відновлення.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *