проверить слух

На думку більшості, в сучасному житті основну роль відіграють подразники, пов’язані із зором, тоді як якість слуху – другорядний фактор. Зважаючи на це, молодь не особливо приділяє йому увагу, вважаючи, що все й так досить добре. І якщо при найменшому падінні зору відразу ж вживаються заходи щодо його корекції шляхом придбання окулярів, то діагностика слуху у молодих – явище досить рідкісне. Разом з тим, в останні роки відбулася якісна зміна акустичного навантаження на слух людини, в тому числі й молодих людей. Тут слід сказати про музику, яку багато хто з них слухають на безмежній гучності. Відвідуючи дискотеки, нічні клуби, концерти й тощо, вони протягом тривалого часу перебувають під впливом надмірно гучного звуку.

З урахуванням всього цього в Німеччині в 90-х роках було проведено дослідження, в ході якого ставилося завдання вивчити стан слуху молоді, виявити звукове навантаження на нього, а також вплив акустики на загальний стан слуху. Були відібрані 424 молодих чоловіків (вікова категорія – від 19 до 21 року), що потрапили на військову службу, яких перевірили на предмет чутності.

Отримані за результатами обстеження дані були опубліковані в книзі «Слух і його ушкодження у молодих людей з урахуванням шумового навантаження», що вийшла в 1997 році під редакцією Е. Хофмана. Наведені в ній відомості вельми й вельми цікаві, причому не тільки для жителів Німеччини, а й інших країн.

Як показують результати тональної порогової аудіометрії, приблизно у 60% всіх обстежуваних спостерігається приглухуватість, яка перевищує 20 дБ. І тільки у 4% юнаків був відзначений бездоганний слух (поріг чутності не перевищує 5 дБ). В основній масі втрата слуху обумовлена перенесеними акустичними травмами. І при всьому цьому молоді люди не надавали великого значення цим дефектам. Більш ніж половина всіх обстежуваних сказали, що після прослуханого концерту або відпочинку в нічному клубі у них сильно шумить у вухах, але це вони приймають не як щось небезпечне, а як природне явище. Багато з тих, хто працює в місцях з підвищеним рівнем шуму, ніколи не вдавалися до засобів слухового захисту.

Великий інтерес представляють висновки, зроблені Хофманом (наводяться наприкінці книги).

Дитяча іграшкова зброя. Що показує перевірка УЗД?

Слух – це великий дар людині, який супроводжує нас все життя. І якщо він пошкоджений ще в дитячі роки, наслідки будуть відчуватися протягом усього життя. Зважаючи на це, слід уважно подивитися на пістолети, автомати та інший «арсенал», з яким грає малюк. Річ у тому, що постріл може бути надмірно гучним (особливо це стосується пістолетів). Більшість з батьків і думки не мають про небезпеку в цьому випадку, і виходом тут стане їх інформування на предмет запобігання шкоди, яку може заподіяти слуху дитини такий улюблений предмет зброї. В ідеалі потрібно було б ввести заборону на їх використання, але це навряд чи стане можливим в найближчі роки. У цьому плані слід зазначити варіант введення обмеження пікового УЗД іграшкової зброї або самими виробниками (за загальною угодою), або видання нормативно-правового акта, що встановлює таку заборону. З урахуванням того, що діти часто стріляють зі зброї прямо під вухом, фіксуючи пікове УЗД і період впливу, правильно буде відштовхуватися від того, що негативна дія відбувається на відносно невеликій відстані.

Контролювання стану слуху в шкільні роки

Інформування на предмет наслідків пошкоджень слуху має стати невід’ємною частиною шкільного виховання. Для оптимального з’ясування матеріалу підійдуть уроки біології, бо при вивченні даного предмета учні проходять органи чуття. Незалежно від віку школяра, всім їм можна в доступній і цікавій формі викласти основи функціонування слуху і його значення. Особливу увагу слід приділити тому, що втрата слуху у важкій формі, в тому числі й повна втрата можливості спілкуватися, веде до вкрай негативних соціальних наслідків. Тому надзвичайно важливо включати до навчальних планів питання профілактики слухових ушкоджень, а також приділити особливу увагу розробці таких навчальних матеріалів, які будуть цікаві учням, зроблять значно простішою роботу педагогів у даному відношенні. Саме на етапі навчання закладаються основи відповідальної поведінки школярів у тому, що стосується ставлення до свого слуху. Так, цілком можливо, не всі з них правильно скористалися отриманою інформацією, але у них, принаймні, буде шанс для того, щоб протягом довгих років зберігати чутність в прийнятному стані.

Обов’язкове тестування слуху в школі

Починаючи з дитячого садка, і потім продовжуючи в школі, звичною для всіх є перевірка стану зубів дітей. З малих років дітям прищеплюють ази зубної гігієни. Тому повинна бути вироблена і впроваджена така програма і щодо захисту слуху малюків. Щодо слуху слід зазначити, що тут немає ряду явищ тимчасового характеру (тих же «молочних зубів»), і наявні пошкодження внутрішнього вуха вже нікуди не дінуться. Завданням проведення слухових тестів на регулярній основі повинен стати контроль слуху і його стану в кожний заданий момент життя. Але при цьому важливо враховувати, що слуховий скринінг, що виявляє важкі форми слухових відхилень, не може дати коректну оцінку індивідуального розвитку слуху. Адже саме усвідомлення школярем якості своєї слухової здатності й є головним фактором в процесі профілактики пошкоджень слуху. Якби стало можливим впровадити такий собі «слуховий паспорт», людина, а також фахівець, що її лікує, могли б мати під рукою всі необхідні дані. Таким чином, запорукою ефективної профілактики приглухуватості є комбінація регулярних тестів слуху та інформування в ході шкільних занять.

Засоби для захисту слуху – необхідний предмет на виробництві

Зазвичай, основна маса працівників тієї ж будівельної сфери нехтують засобами захисту слуху. А згодом вони починають говорити про те, що вони не знали, що їм ніхто нічого не сказав, а якщо й сказав, то непереконливо й т. д. Перш за все, чинне законодавство встановлює основні норми безпеки праці. Але на практиці дотримуються їх далеко не всі. Про слух взагалі багато працівників вважають за краще забувати. У цьому плані велике значення матимуть програми та дії, які спрямовані на захист осіб, що піддаються надмірному шуму. І саме грамотно побудовані акції викликають у працівників почуття тривоги, вони починають замислюватися про наслідки. Головним тут є те, що людина, перш за все, сама відповідальна за свій слух, який їй не раз ще стане в пригоді в майбутньому. Роботодавці, природно, зобов’язані окреслювати зони підвищеного шуму та  надавати всі необхідні засоби захисту. Це, звичайно ж, важливо, але позитивного результату не буде, поки працівники самі не розуміють, що саме вони – головні зацікавлені особи у захисті свого слуху.

Що робиться для зниження кількості шумових травм і зменшення ступеня їх тяжкості

Реальність така, що далеко не всі молоді люди усвідомлюють той факт, що пошкодження слуху внаслідок шумової травми має незворотний характер. Це, зокрема, стосується використання популярних піротехнічних засобів, коли їх підривають прямо під вухом. Строго кажучи, було б непогано взагалі заборонити реалізацію  піротехніки, але, як і щодо дитячих іграшок (пістолети, автомати), це малоймовірно. Тому, з метою зведення ризику слухових втрат до мінімуму, перед Різдвом, Новим роком (коли масово купується піротехніка), необхідно інформувати населення про наслідки її необачного використання. І тут слід задіяти засоби масової інформації. Крім того, на самому пакуванні повинні бути ясно викладені запобіжні заходи (в тім, сподіватися на це як на головний аргумент не варто).

Ні в якому разі не можна допускати використання піротехніки дітьми! Кожен батько повинен розуміти, яку небезпеку представляють петарди та інші подібні вироби, доступно викладати дітям про те, що може статися, якщо неакуратно з ними поводитися. Але більш ефективним буде вплив з допомогою ЗМІ, які залучають дитячу цільову аудиторію (дитячі телеканали, передача «на добраніч, малюки», виробництво мультфільмів, в яких герої говорять про це і т. д.).

Зведення до мінімуму ризику втрати слуху від піротехніки багато в чому залежить від висунутих до них критеріїв якості. Чинна в цей час норма про те, що не можна перевищувати на відстані 8 метрів гучність звуку більш ніж 115 дБ, не оберігає від пошкодження слуху, якщо вибух відбувається безпосередньо біля вуха. Період дії та піковий УЗД повинні встановлюватися так, щоб ризик пошкодження слуху був повністю виключений.

Довготривалі обстеження слуху у молоді

Втрата слуху в результаті шумового впливу настає не відразу. Вона розвивається поступово (іноді це процес займає десятиліття). При тому, що у більшості обстежуваних молодих людей фіксують пошкодження слуху, довести, що вони є наслідком перебування на тих же дискотеках, поки не вийшло. Але не виключено, що вплив надмірно гучного звуку буде проявлятися через деякий час. У зв’язку з цим доцільно вести дослідження в середовищі молоді протягом декількох років, щоб визначати навантаження звуку і стан слуху в декількох тимчасових точках. Такі дослідження, що працюють, скажімо так, на перспективу, дадуть більше відомостей про розвиток слуху і про те, які фактори ризику тут є визначальними.

Зниження слухових втрат на дискотеках

Дані заклади, природно, знаходяться в топі переваг молоді. І більшість з них постійно туди заходять. Навіть з урахуванням того, що зв’язок втрати слуху і надмірних децибелів на дискотеках не доведений, все одно потрібно мінімізувати ризик втрати чутності. Ніхто не гарантує, що пошкодження слуху стануть очевидними через деякий час. Отже, необхідно зрозуміти природу привабливості дискотек, а також тих елементів, які забезпечують найбільший потяг молоді до них. Слід проаналізувати такі фактори як атмосфера, рівень звуку, танцювальний зал, музика, що  програється, публіка і деякі інші. З урахуванням отриманих знань можна зробити дискотеку менш шкідливою щодо впливу на слух, але при цьому не шкодячи її привабливості. Потрібно враховувати, що популярне вібрування басів в животі в результаті роботи динаміків на низьких частотах, практично ніяк не позначається на якості слуху. Тому, дуже корисним стало б вироблення дій, в результаті яких молоді люди відвідували б дискотеки та не піддавали свій слух небезпеці.

Що може показати контроль слуху в розширеному високочастотному діапазоні

Аудіометрію в діапазоні високих частот (9-16 кГц) необхідно допрацювати до такого стану, коли вона зможе застосовуватися в практичній медицині. Вона дає можливість розподіляти слухові здібності осіб, що  зазнали шумового впливу, за групами. Основну увагу слід приділяти контролю за слухом молодих співробітників. Головним у цьому відношенні є вироблення чітких критеріїв оцінювання. Виходячи з цього, потрібно протягом тривалого часу вивчати стан слуху в розширеному діапазоні високих частот у тих, хто в ході роботи піддається впливу підвищеного шуму, а також розробити адекватні критерії оцінювання впливу.

Експертне дослідження пошкоджень, що стали результатом шуму

В ході виконання даних експертиз завдяки розширеній високочастотній аудіометрії, реально проводити диференціацію осіб, у яких відмічено пошкодження слуху. Виявляються високочастотні завади, при цьому вони відокремлюються від обривів на цих частотах. По мірі дорослішання учасників оцінювати слух у даному частотному діапазоні стає важче, оскільки слух стає гірше не тільки  через шум, але й з причин фізіологічного характеру. Тому, використовуючи розширену високочастотну аудіометрію, у молодих легше виявити відхилення слуху. Потрібно сказати, що глибокі завали часто поєднуються зі стабільним слухом в розширеному діапазоні, але при цьому нерідко дискретні завали поєднуються з яскраво проявленим завалом в розширеному діапазоні. В результаті звукової травми (на тлі якої проходить тиннітус), та наступного повернення слуху у стабільний стан (в діапазоні до 8 кГц), залишаються пошкодження слуху незворотного характеру в розширеному діапазоні, внаслідок чого є передумови для об’єктивної оцінки травми. З метою проведення медичної експертизи потрібно розробити відповідні критерії оцінки.

Нова модель слухових пошкоджень

Сьогодні є актуальним створення такої моделі, яка б показувала, які фактори та якою мірою впливають на настання приглухуватості. Застосовувана сьогодні модель пошкодження (енергетично еквівалентна) недостатньо говорить про те, як відбувається втрата слуху. Виходом із ситуації є варіант створення нелінійної моделі, яка відображає прогрес пошкодження здатності чути. Така модель повинна враховувати всю систему слуху в комплексі, враховуючи при цьому складні за своїм характером механізми посилення і самозбудження.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *