адаптация к слуховому аппарату

Люди з порушеннями слуху рідко можуть відразу після встановлення слухового апарату скористатися всіма його перевагами. Процедура реабілітації слуху містить кілька етапів: сюди входить попереднє регулювання, звикання і остаточне налаштування. Значного обсягу часу вимагає адаптація, яка теж складається з безлічі нюансів. І просто спроба звикнути до стороннього предмету, що постійно перебуває у вусі, – одна з небагатьох проблем в цьому випадку.

Значно більше неприємностей приносить так зване «приголомшення слуху». Це стан, коли свідомість людини затоплює безліч зовнішніх звуків, які вона не сприймала протягом багатьох років. В цей час частими скаргами пацієнтів є наступні:

  • дивний тембр звучання, з деренчавим призвуком;
  • люди насилу впізнають голоси знайомих людей, в тому числі й власний;
  • велика кількість фонових звуків і шумів.

Справжня причина такого явища була знайдена зовсім недавно, і полягає вона в наступному: оскільки в 90% випадків причиною глухоти є сенсоневральна втрата слуху (втрата можливості сприймати високочастотні звуки), то мозок, який протягом тривалого часу не отримує сигналів такого типу, просто перестає на них реагувати.

Але, на щастя, наша нервова система досить пластична, щоб у разі зміни ситуації з часом успішно повертати свої функції. Саме за рахунок цієї податливості й стає можливою реабілітація після інсульту, коли здорові ділянки мозку перебудовуються на виконання функцій ділянок, які постраждали. А щодо слуху, то мозок приймає в обробку зовнішні звуки іншої частоти й потужності. Наш мозок, будучи дуже складним органом, з часом здатний сам себе змінити, щоб сприймати та обробляти доступну йому інформацію. І йому в цьому сприяє те, що сенсоневральна втрата слуху розвивається дуже повільно, і навіть виявивши, що слух стає не таким гострим, як раніше, людина не звертається за допомогою фахівців. Тому процес переналаштування мозку триває, зазвичай, кілька років.

Виходячи з уже відомих даних, «приголомшення слуху» при встановленні слухового апарату виявляється цілком зрозумілим. Поліпшені апаратом забуті сигнали, які раніше людина не сприймала, стають чутними й їх вже сприймає слуховий центр мозку. Але оскільки за час хвороби ділянки мозку, які раніше відповідали за розпізнавання звуків різної частоти та гучності, стали працювати в іншому режимі, то відразу обробити й правильно інтерпретувати отриману інформацію вони не можуть. Для перенастроювання потрібним чином потрібен певний час.

За даними досліджень, процес звикання досить тривалий і займає кілька місяців. Строк залежить від того, який час назад почав пропадати слух і ступеня глухоти. Результати мовної аудіометрії показують, що в перші 3-6 тижнів рівень розпізнавання мовлення істотно не змінюється, а потім настає поліпшення. Тривалість періоду адаптації може тривати до року. Прискорити його можна інтенсивними заняттями. Також на скорочення термінів звикання впливає якість слухового апарату – чим більш високотехнологічний прилад, тим точніше його можна налаштовувати та коригувати. Ну й, звичайно, мотивація забезпечує значну перевагу.

Володіння всією цією інформацією дає можливість розуміти, що процес відновлення слуху складається з обов’язкових етапів, основними з яких є звикання. Слабочуюча людина повинна чітко розуміти, що це не окуляри, які надів і одразу став добре бачити. Щоб навчитися заново чути, потрібний час – негайно отримати результат не вдасться. Прилади для відновлення слуху чимось нагадують лижі – недостатньо їх просто купити. Щоб навчитися на них кататися, потрібно довго і наполегливо тренуватися. Купити слух неможливо – його теж потрібно тренувати. Тільки після щоденної практики можна звикнути до того, як звучать звуки навколо, а мозок почне їх правильно інтерпретувати та виділяти потрібний з фонового шуму.

Пацієнт повинен усвідомити поставлене перед ним завдання: нехай повільно, але привчитися носити слуховий апарат завжди, протягом всього часу неспання. Через два тижні після встановлення апарату людина повинна знімати його тільки перед сном. Зрозуміти потрібно головне – поки слуховий апарат не перестане відчуватися як чужорідне тіло, мозок не зможе сприймати його як частину організму і не навчиться правильно інтерпретувати вхідні сигнали. Якщо користуватися слуховим апаратом тільки за необхідністю, користі від нього не буде. Звикнути їм користуватися в такому випадку не вийде ніколи, і апарат може стати просто незатребуваним.

Ці знання, отримані експериментальним шляхом, вже активно використовують виробники слухових апаратів для їх програмування. При початковій установці слухові апарати працюють за принципом поступового посилення – рівень залежить від ступеня глухоти та швидкості адаптації. Розуміючи, як проходить процес звикання, можна налаштувати програму спеціальним чином, що полегшить і прискорить адаптацію.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *