Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика

Антрит – це інфекційний запальний процес, що вражає печеру соскоподібного відростка (антрум). Вхід туди знаходиться на задній стінці барабанної порожнини середнього вуха. Тому нерідко зустрічається поєднання гострого гнійного запалення середнього вуха з запаленням антруму – отоантрит.

 

 Хворіють на нього переважно діти до 2 років, адже в них структури вуха ще не до кінця сформовані. Дуже важливо вчасно звернути увагу на симптоми патології, адже антрит у дитини може призвести до серйозних ускладнень. Ця патологія потребує професійного лікування в досвідченого ЛОРа.

Причини та види захворювання

Зазвичай антрит і мастоїдит розвиваються як ускладнення гострого середнього отита чи інших запальних захворювань ЛОР-органів. Через широкий вхід до антруму або незрілість епітелію слухової труби патогенна мікрофлора потрапляє до печери соскоподібного відростка й викликає запалення слизової оболонки. Найчастіше зустрічається отоантрит у немовлят, особливо недоношених, саме через недорозвиненість структур вуха. Також ризики можуть бути пов’язані з:

  • вродженими аномаліями трахеї чи гортані, а також носоглотки;
  • родовими травмами;
  • рахітом;
  • наявністю гіпотрофії в анамнезі малюка;
  • діатезом;
  • захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

За особливостями перебігу розрізняють явну (гостру) та латентну форми патології. У першому випадку симптоми яскраво виражені, а перебіг довготривалий. Також запалення за характером може бути катаральним або гнійним.

Отоантрит – симптоми хвороби

Цей патологічний стан проявляється:

  • почервонінням шкіри завушної ділянки;
  • гнійними виділеннями з вуха;
  • шумним, важким диханням та нападами кашлю;
  • підвищенням температури тіла;
  • загальною слабкістю.

Для отоантриту характерні ознаки інтоксикації – дитина стає млявою та дратівливою, погано спить, часто зригує. Також можливі порушення травлення.

Якщо вчасно не вилікувати отоантрит, ускладнення можуть проявлятися у вигляді гнійних абсцесів, що викликають руйнування кісткової тканини та інших важливих структур. Тому варто звертатися до отоларинголога, як тільки в дитини з’явилися перші ознаки хвороби.

Отоантрит у дорослих

Люди дорослого віку хворіють на цю патологію вкрай рідко. Зазвичай ризики захворювання пов’язані з вродженими аномаліями будови вуха, а також хронічними запальними ЛОР-захворюваннями.

Діагностика

Щоб виявити антрит середнього вуха, лікар проводить мікроотоскопію. Це інструментальне дослідження, що дозволяє ретельно оглянути слуховий канал та барабанну перетинку, побачити почервоніння, набряклість, скупчення гною. В деяких випадках може знадобитись пункція (прокол) барабанної перетинки, щоб взяти зразки ексудату або гною на бактеріологічне дослідження. Також інколи для уточнення діагнозу та виявлення ускладнень пацієнту призначають КТ и МРТ.

Як вилікувати захворювання

При діагнозі отоантрит лікування спрямоване на те, щоб усунути патогенну мікрофлору та зупинити запальний процес. Для цього пацієнту призначають антибіотики в поєднанні з сульфаніламідами. Щоб дренувати гній з антруму, лікар проводить пункцію з подальшим промиванням. Більш детальні рекомендації з лікування можна отримати в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Тут працюють досвідчені лікарі, які завжди підбирають до пацієнта індивідуальний підхід.

Профілактика отоантриту

Щоб знизити ризики розвитку захворювання, рекомендується вчасно лікувати середні отити та інші запальні патології ЛОР-органів. Також важливо берегти дитину від переохолоджень та протягів і регулярно спостерігати стан її здоров’я в лікарів.

Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Кристина Альбертовна Оганян

    Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л