У ЛОР-практиці ангіна є досить поширеним захворюванням. На ранніх стадіях його успішно і швидко лікують. Але якщо цю хворобу запустити, вона здатна перейти в хронічну фазу. А в особливо складних випадках навіть буває смертельно небезпечною. Тому важливо вчасно розпізнати хворобу і звернутися за допомогою до лікаря.

Що таке ангіна

Ангіна (тонзиліт) – інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Воно проявляється запаленням піднебінних мигдалин, болем в горлі, високою температурою і симптомами загальної інтоксикації. Зараження відбувається від іншої людини, інкубаційний період зазвичай складає менше доби.

Основна помилка людей, яких здолала ангіна – лікування вдома, часом навіть народними засобами. Це вірний шлях до переходу хвороби в хронічну форму. Тільки кваліфікований лікар може поставити правильний діагноз і призначити відповідні методи лікування. Адже вибір терапії багато в чому залежить від того, з якою формою хвороби ви маєте справу.

Види захворювання

Існує кілька класифікацій даного захворювання. Його основні види розрізняють за способом протікання і формі.

Ангіна за способом протікання

Залежно від того, як розвивається запальний процес під час хвороби, буває:

 • Катаральна ангіна – найлегша форма, при якій мигдалини уражаються поверхнево, злегка збільшуються. При цьому помітно легке почервоніння горла, біль проявляється тільки під час ковтання, температура не виходить за межі 38 градусів.
 • Фолікулярна ангіна – зачіпає фолікули мигдаликів, звідси і назва. В інтернеті можна зустріти чимало прикладів, як виглядає ця ангіна, фото показують скупчення бульбашок з гноєм всередині, які потім прориваються.
 • Лакунарна ангіна – процес зачіпає лакуни мигдалин, в них утворюються гнійні скупчення. Хвороба супроводжується сильним жаром.
 • Фібринозна – характеризується жовто-білим нальотом на мигдалинах і сильними проявами інтоксикації.
 • Флегмонозна – зустрічається рідко і має односторонній прояв.
 • Герпетична ангіна – одна з рідкісних різновидів, що виявляється утворенням червонуватих пухирців на горлі, мигдалинах і небі, мігренню і підвищенням температури до 40 градусів.
 • Некротична ангіна – важка форма захворювання, при якій відмирають тканини мигдалин. Її підступність в тому, що вона протікає практично безсимптомно – це ангіна без температури і виражених больових відчуттів.

Ангіна за формою

Розрізняють дві основні форми – гостру і хронічну. Гострий тонзиліт проявляється безпосередньо після зараження і дає яскраво виражену симптоматику. Якщо пацієнт не отримує грамотного лікування, хвороба переходить в затяжну фазу. Хронічна ангіна є тривалим процесом, який характеризується періодичними загостреннями.

Симптоми ангіни

Перші ознаки ангіни виявляються вже через кілька годин після зараження. І чим раніше людина при цьому піде до лікаря, тим більше шансів на успішне одужання. Негайно звернутися до отоларинголога потрібно, якщо виявляються наступні симптоми ангіни:

ангіна у дітей

 • Мигдалини почервоніли і запалилися
 • Температура підвищилася до 38 і більше градусів
 • Відчувається біль в горлі, особливо при ковтанні
 • На язику і верхньому піднебінні утворився наліт
 • Лімфатичні вузли на шиї збільшилися в розмірі
 • Гланди збільшені, на них видно почервоніння або гнійна плівочка

Для кожної форми захворювання симптоми і лікування можуть відрізнятися. Ось чому в даному випадку не обійтися без допомоги професійного лікаря. Він зможе детально вивчити симптоматику і підібрати правильні терапевтичні заходи.

Чому при ангіні болить горло?

Коли у людини розвивається ангіна, симптоми зазвичай пов’язані з дискомфортними відчуттями в горлі. Болі можуть набувати різного характеру, залежно від типу захворювання. Наприклад, при катаральній формі вони проявляються тільки при ковтанні, а при інших людина відчуває перманентну біль різної інтенсивності.

Звідки береться наліт і гній?

Скупчення гною – це ознака того, що інфекційне запалення перейшло в більш серйозну фазу. Зазвичай він утворюється, коли зачіпається не тільки поверхневий шар гланд, але також лакуни і фолікули. Це серйозний привід для звернення до лікаря, оскільки подібний стан небезпечний для здоров’я.

Що значить смердючий запах з горла

Це досить небезпечна ознака, що говорить про некротичні процеси в горлі. Зазвичай клінічна картина при цьому не особливо яскраво виражена – пацієнт майже не відчуває болю, у нього немає жару. Але клітини мигдаликів при цьому починають відмирати, і цей процес незворотній. Треба якомога швидше відвідати отоларинголога, щоб уникнути більш серйозних ускладнень.

Гнійна ангіна без температури

Тонзиліт, супроводжуваний гнійними утвореннями, не завжди протікає з сильним жаром. Він може проходити з температурою і без. Але найчастіше зустрічається перший варіант. Важкі форми ангіни зазвичай дають температуру 39-40 градусів. А ось катаральна і герпетична ангіна без температури – досить поширене явище.

В цілому ж, кожен організм індивідуальний і по-своєму реагує на інфекційні хвороби. У деяких людей тонзиліт взагалі не дає симптомів загальної інтоксикації, тому проходить без спека і нездужання.

Причини ангіни

Найбільш типовою і поширеною вважається вірусна ангіна, причиною якої є потрапляння в організм інфекції. Вона розвивається під впливом двох видів мікроорганізмів: золотистого стафілокока і стрептокока. Також іноді причиною буває пневмокок і змішана мікрофлора.

Крім цього існують атипові форми даного захворювання. наприклад, грибкова ангіна, викликана грибковими інфекціями. Також причиною може бути інфекційне захворювання, перенесене людиною – дифтерія, свинка, кір, скарлатина, запальні процеси в ротовій порожнині.

Зазвичай захворювання активізується при переохолодженні, падінні імунітету, несприятливому екологічному середовищі. Здоровий міцний організм здатний успішно протистояти вірусам. Але якщо для них створюється сприятливе середовище, інфекція перемагає і провокує запальний процес в горлі. І чим раніше почати з нею боротися, тим вищі шанси на одужання.

Діагностика ангіни

гнійна ангіна

Коли пацієнт з цим захворюванням потрапляє на прийом до ЛОРа, лікар насамперед проводить опитування. Почувши характерний опис хвороби за симптоматикою, він оглядає горло візуально за допомогою шпателя і більш розгорнуто – за допомогою фарингоскопії. Зазвичай при цьому добре помітні ознаки захворювання – почервоніння, наліт, гній. Іноді можуть знадобитися додаткові дослідження – БАК-посів горла, аналізи крові і сечі.

За результатами діагностики лікар визначає, як лікувати ангіну в даному випадку. Для кожної форми захворювання існують свої методи. Також робиться озирання на вік пацієнта, стан його здоров’я, різні індивідуальні особливості. Наприклад, ангіна у дітей відрізняється по способам лікування від терапії для дорослих.

Ангіна у дітей

Дитячий організм більш вразливий перед інфекціями, ніж дорослий. Тому ангіна у дитини є серйозною небезпекою і протікає з більш вираженою симптоматикою. Малюк може страждати від сильного болю і жару, відчувати слабкість, апатію. При перших же ознаках хвороби варто записати його на прийом до дитячого отоларинголога. А якщо ангіна у дітей призводить до сильного нездужання, підвищення температури до 40 градусів, галюцинацій, потрібно викликати швидку допомогу.

Лікування ангіни у дітей відрізняється тим, що лікар підбирає більш щадні лікарські препарати, що не дають побічних ефектів. До того ж їх дозування зазвичай менше, ніж для дорослих. Перевага віддається полосканням, спреям, протизапальним препаратам. Антибіотики призначають вкрай рідко.

Особливої уваги потребує гнійна ангіна у дітей. Батькам не варто втрачати часу і відразу вести малюка на прийом до ЛОРа, як тільки з’являються перші симптоми. Найменше зволікання може призвести до серйозних ускладнень, здатним завдати удару по крихкому дитячому організму.

Ангіна у вагітних

Величезну небезпеку становить ангіна при вагітності. По-перше, вона становить загрозу розвитку плода – можливі серйозні відхилення. По-друге, лікування ангіни у майбутніх мам ускладнюється тим, що потрібно акуратно підходить до вибору ліків. І тут знову ж таки не обійтися без допомоги лікаря, який підбере щадні препарати, призначить правильне дозування.

Лікування ангіни в ЛОР-центрі для дітей та дорослих

Коли вас атакує ангіна, лікування повинно бути грамотним і професійним. І в цьому вам допоможуть доктора нашого ЛОР-центру для дітей і дорослих. Вони проведуть детальне опитування, а потім оглянуть горло за допомогою сучасних приладів, візьмуть мазок на мікрофлору. За підсумками цього обстеження стане зрозуміло, яка форма і природа захворювання. Це дозволить зрозуміти, чим лікувати ангіну у вашому випадку.

У нашому ЛОР-центрі в Києві застосовується комплексний підхід до лікування зазначеної хвороби. Отоларингологи призначають препарати, які підходять пацієнтові. Вони проводять ефективні процедури, наприклад, промивання лакун піднебінних мигдалин. Але «родзинкою» лікування в центрі можна назвати кріотерапію.

Ми застосовуємо кріотерапію для лікування різних ЛОР-захворювань. Цей метод полягає в обробці уражених тканин рідким азотом, в ході якого їх піддають впливу наднизьких температур. Лікування ангіни холодом дозволяє видалити пошкоджені ділянки і патологічну мікрофлору, а також запустити природні процеси регенерації.

Плюс процедури в тому, що вона абсолютно безболісна, і після неї пацієнт може відразу ж повернутися до звичного способу життя. При цьому кріолікування дозволяє повністю подавити інфекційне вогнище, що перешкоджає рецидиву ангіни в подальшому. Воно допомагає навіть в тих випадках, коли гланди сильно пошкоджені, і є чудовою альтернативою операції.

Звернувшись в наш центр, ви отримаєте від лікаря точні рекомендації, як лікувати ангіну, а також поради щодо профілактики захворювання в подальшому.

Профілактика захворювання

Якщо організм досить міцний, ангіна йому не страшна. Своєчасна діагностика і профілактика хвороби допоможе захиститися від нього, або ж перенести в максимально легкій формі. Для цього потрібно гартувати організм, правильно харчуватися, приймати вітаміни. У пору масових застуд оберігати себе від контактів з носіями інфекції, уникати переохолодження. Також корисним буде відмовитися від шкідливих звичок – куріння і вживання алкоголю.

Можливі ускладнення при ангіні

Чому важливо думати про те, як лікуватися правильно? Справа в тому, що ангіна і сама по собі болісне захворювання, а в запущеній формі може призвести до серйозних наслідків для здоров’я. Вона дає ускладнення на серцевий м’яз, нирки і суглоби. Пацієнти, що запустили хворобу, нерідко страждають на ревматизм, артрит, пієлонефрит, нирковою недостатністю. Тому не варто недооцінювати ангіну – краще при перших же симптомах звернутися до ЛОРа за допомогою!

Часто задавані питання:

 • Якщо у вас ангіна, лікування вдома не допоможе і може спричинити хронічну форму захворювання. Зверніться до лікарів нашої клініки – вони підберуть ефективну терапію та допоможуть позбавитися ангіни без ускладнень та ризику рецидивів.

Виберіть найближчий до себе центр

Задати питання лікарю