Бронхіальна астма: діагностика, симптоми та лікування

Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання нижніх дихальних шляхів, що характеризується спазмами бронхів, підвищеним виділенням слизу та обмеженою прохідністю повітря. Цей патологічний стан може викликати напади задишки та кашлю.

 

Бронхіальна астма (БА) підвищує ризик розвитку бронхіту, пневмонії, емфіземи легенів та інших ускладнень. Тому для людей з цим діагнозом важливе постійне спостереження у лікаря та періодичне лікування.

Бронхіальна астма – причини та фактори ризику

 Це неінфекційне захворювання може розвиватися на тлі:

  • генетичної схильності – якщо в родині є історія бронхіальної астми, ймовірність розвитку цього захворювання збільшується;
  • алергії – напади виникають при контакті з алергенами, такими як пилок, тварини, гриби чи домашній пил;
  • вірусних інфекцій дихальних шляхів – зокрема, це одна з частих причин, через яку розвивається бронхіальна астма у дітей;
  • екологічних чинників – забруднене повітря та вплив хімічних речовин можуть викликати астматичні симптоми.

Бронхіальна астма – симптоми та особливості перебігу

Захворювання проявляється гострими нападами, під час яких людину турбують:

  • задишка;
  • ускладнене дихання та відчуття тиску в грудях;
  • кашель – посилюється вночі або під час фізичної активності;
  • виділення мокроти;
  • виражена обструкція дихальних шляхів.

Бронхіальна астма є хронічним захворюванням та проявляється епізодично. Напади спочатку виникають рідко, 1 раз на місяць, але поступово можуть частішати й ставати довшими. Також це супроводжується набряком слизової оболонки бронхів, підвищеним виділенням слизу та звуженням дихальних шляхів. Якщо не коригувати цей патологічний стан, у довготривалій перспективі він провокує хронічні запальні процеси бронхів та легень, порушення роботи ендокринної та серцево-судинної системи та інші ускладнення.

Як зняти приступ бронхіальної астми

Найефективнішим рішенням при спазмах нижніх дихальних шляхів є використання міні-інгалятора. Він містить бронхолітик, що допомагає швидко зняти напад. Тому людям з цим діагнозом треба постійно мати при собі цей засіб. У разі початку спазмів слід:

  1. Зняти з інгалятора кришку.
  2. Прийняти вертикальне положення, трохи відхиливши голову назад.
  3. Обхопити мундштук інгалятора губами.
  4. Одночасно натиснути на верхню частину інгалятора та вдихнути. Зазвичай це треба повторити 5-6 разів.
  5. Закрити рота й затримати дихання на 10-15 секунд, після чого повільно видихнути через ніс.

Особливості діагностики та лікування

Виявити захворювання можна за клінічною картиною, також лікар прослуховує нижні дихальні шляхи, призначає спірометрію, рентген грудної клітини, лабораторні дослідження – зокрема, аналіз мокротиння. Якщо в пацієнта підтвердилася бронхіальна астма, лікування включає прийом бронхолітиків, протизапальних препаратів, інгаляції, масаж грудної клітини. При алергічній природі захворювання рекомендується уникати збудників.

Також для пацієнтів з діагнозом бронхіальна астма протокол включає:

  • лікувальну гімнастику;
  • відмову від паління;
  • полегшену дієту для зниження маси тіла та профілактики ожиріння;
  • дихальну гімнастику.

Важливо пам’ятати, що кожен випадок захворювання індивідуальний, тому в лікуванні варто дотримуватись персоналізованого підходу. Від пацієнта вимагається отримувати регулярний медичний контроль та дотримуватися рекомендацій лікаря.

Профілактика бронхіальної астми

Знизити ризик розвитку захворювання допоможуть:

  • часті прогулянки на свіжому повітрі;
  • здоровий спосіб життя – зокрема, відмова від цигарок;
  • регулярне вологе прибирання в оселі та використання зволожувачів повітря;
  • мінімізація контакту з алергенами;
  • регулярна фізична активність.

Та найголовніше – це вчасно лікувати запальні захворювання дихальних шляхів. Адже доволі часто причинами бронхіальної астми стають запущені тонзиліти, фарингіти, ларингіти тощо. У нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих можна отримати кваліфіковану допомогу при хворобах горла, носа та вуха. Це дозволить суттєво знизити ризики розвитку бронхіальної астми та інших складних патологій.

Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Ассоль Владимировна Палферова

    Спеціалізація: ЛОР лікар, Дитячий ЛОР, Сурдолог Ассоль Володимирівна – фахівець в області дослідження і лікування отоларингологічних патологій у пацієнтів будь-якої вікової категорії. Займається лікуванням різних ЛОР-захворювань в хронічній і гострій формі. Спостерігає пацієнтів з тонзилітами, отитами секреторного характеру і аденоїдитами. Адреса прийому: м. Київ, вул. Андрія Малишка, 2