Дисфонія – що це та як лікувати цю недугу

Дисфонія – це порушення голосу, яке характеризується зміною його тембру, сили або висоти. Люди з цією патологією можуть мати проблеми з виразністю вимови, їх голос звучить хрипло або занадто тихо. Дисфонія може варіювати від легких до серйозних форм та зазвичай свідчить про певні проблеми зі здоров’ям.

 Саме тому не варто відноситись до цієї проблеми легковажно, краще звертатись до лікаря одразу ж, як тільки фонація голосу змінилась. Наш медичний центр пропонує кваліфіковану ЛОР-допомогу в діагностиці та лікуванні голосових порушень будь-якого типу.

Причини дисфонії

Факторами, що провокують порушення роботи голосових зв’язок, можуть бути:

  • запальні захворювання глотки або гортані, викликані вірусними або бактеріальними інфекціями – ларингіт, тонзиліт, фарингіт, фаринголарингіт;
  • новоутворення – поліпи, вузлики, злоякісні пухлини в гортані;
  • голосова втома після надмірного навантаження – наприклад, крику, співу, довготривалої розмови;
  • перенесені травми гортані, операції на шиї чи грудній клітці;
  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – шлункова кислота може подразнювати голосові зв’язки;
  • параліч голосових зв’язок внаслідок травми або неврологічного захворювання;
  • психоемоційний стрес – нерідко на тлі сильних переживань розвивається тимчасова дисфункція голосових зв’язок.

Лікарі наголошують на тому, що дисфонія в більшості випадків не є самостійною проблемою, а проявляється як симптом серйозних захворювань, що потребують обов’язкового лікування. Не втрачайте часу, зверніться по допомогу до нашого ЛОР-центру за появи перших ознак патології.

Симптоми дисфонії

Патологія проявляється різними порушеннями в характеристиках голосу:

  • осиплість;
  • зміна тембру – він стає грубим, занадто високим або навпаки низьким;
  • зниження гучності;
  • хрипота в голосі;
  • дискомфорт або біль під час розмови та відчуття втоми після неї.

Прояви патології можуть варіюватися залежно від її виду:

  1. Гостра дисфонія – виникає раптово і зазвичай триває короткий час (до 3 тижнів). Вона часто пов’язана з інфекційними захворюваннями, голосовим перенапруженнями, травмами або подразненнями гортані.
  2. Хронічна дисфонія – триває понад 3 місяці й може бути наслідком постійного впливу шкідливих факторів або певних захворювань. Зазвичай вона проявляється на тлі професійного голосового навантаження (у співаків, викладачів тощо), новоутворень, рефлюксної хвороби.
  3. Спастична дисфонія – є наслідком неврологічних розладів. Розпізнати її можна по мимовільних скороченнях м’язів голосових зв’язок, що роблять голос напруженим, хриплим та переривистим.

Дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, адже тривала дисфонія може призвести до стійких змін у голосі, які буде складно виправити. В деяких випадках можлива навіть афонія – повна втрата голосу. Також відсутність належного лікування може спровокувати погіршення основної патології та подальші ускладнення. Тому не зволікайте й звертайтеся до лікарів по допомогу вчасно.

Як проходить діагностика дисфонії

Перший етап обстеження – це консультація лікаря-отоларинголога, під час якої фахівець проводить опитування, виявляє скарги та збирає анамнез. Паралельно ЛОР аналізує акустичні характеристики голосу – його частоту, інтенсивність, тембр тощо. Основним методом діагностики є ендоскопія голосових зв’язок, під час якої лікар оцінює їх рухи та оглядає гортань на предмет запалення, новоутворень, травм. Зазвичай цього достатньо, щоб встановити причину проблеми, але інколи можуть знадобитись додаткові обстеження – КТ або МРТ.

Методи лікування

Корекцією порушень голосу займається ларингологія, також може знадобитись допомога ЛОРа для лікування основного захворювання. Зазвичай при цьому використовуються такі методи:

  1. Медикаментозне лікування дисфонії – може включати антибіотики, протизапальні засоби, кортикостероїди тощо.
  2. Голосова терапія – логопед або фоніатр проводить з пацієнтом тренування, що дозволяють покращити функціональність голосових зв’язок.
  3. Хірургічне лікування – необхідне за наявності новоутворень у гортані та на голосових зв’язках.

Лікувати дисфонію краще на ранніх стадіях, коли можна легко усунути її причини та відновити голос. Але ще краще взагалі не допускати утворення цієї проблеми. Для цього лікарі рекомендують уникати надмірних голосових навантажень, відмовитись від паління, вчасно лікувати інфекційні захворювання та регулярно спостерігатись у ЛОРа.

Чому варто звернутися до нас

У нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих використовується сучасне діагностичне обладнання, що дозволяє точно встановити причину дисфонії. Наші лікарі працюють за стандартами доказової медицини та керуються індивідуальним підходом до кожного пацієнта. Запишіться на консультацію прямо зараз, щоб отримати кваліфіковану допомогу!

Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Анна Іванівна Когут

    Спеціалізація: Лікар-отоларинголог, дорослий (ЛОР), сурдолог Когут Анна Іванівна спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань вуха, горла, носа, а також займається реабілітацією слуху. У своїй роботі керується доказовими методами та сучасними медичними стандартами. Адреса прийому: м. Львів, вул. Городоцька 81