Ексудативний отит

Навігація по сторінці:

Коли у людини злегка закладає вухо, він може не надати цьому значення. А адже такий симптом може вказувати на ексудативний середній отит – серйозне захворювання, чревате ускладненнями. Щоб позбутися від нього, буде потрібна допомога кваліфікованого лікаря.

Що таке ексудативний отит? Види

Отит ексудативний – це патологія, при якій в вухах накопичується серозно-слизова рідина – ексудат. Вона знаходиться в середньому вусі, впливаючи на провідність звуку. Хвороба протікає без перфорування барабанної перетинки, але при хронічному перебігу викликає патологічні зміни в тканинах. Це відбувається через те, що рідина в вусі, що має в своєму складі білкові клітини, загусає.
Захворювання класифікують за такими параметрами:

  • форма:
    • гострий
    • підгострий
    • хронічний
  • Локалізація – одно- і двосторонній ексудативний середній отит
  • Стадія:
    • Катаральна – запалюється слизова оболонка слухової труби, порушується вентиляція
    • Секреторна – в барабанної порожнини збирається слиз
    • Мукозная – рідина в середньому вусі загусає, проявляється виражене розлад слуху
    • Фіброзна – відбуваються зміни структури тканин барабанної перетинки і порожнини, порушується функціональність слухових кісточок, туговухість посилюється

Гострий

Тривалість цієї фази становить до 3 тижнів. Зазвичай на цьому етапі проявляється катаральна симптоматика, людина відчуває закладеність у вусі, зниження слуху, по-іншому сприймає свій голос. При зверненні до фахівця можна досить швидко вилікувати хворобу.

Підгострий

Більш запущена фаза хвороби, що триває від 3 до 8 тижнів. На цьому етапі проявляється симптоматика секреторною стадії. На вуха весь час тисне слиз, що накопичується в барабанної порожнини. Через це людина відчуває її переливання, дискомфорт, шум і погіршення слуху.

Хронічний

Запущена форма захворювання, здатна тривати від 2 місяців до 2 років. Залежно від тривалості перебігу, протікає з мукозної і фіброзної симптоматикою. У людини поступово наростає приглухуватість. Коли він хворіє більше 2 років, починаються дегенеративні процеси в середньому вусі: барабанна перегородка деформується, змінюється структура тканин порожнини, слухові кісточки втрачають рухливість.

Причини захворювання

Найчастіше ексудативний отит відбувається на тлі погіршення функціональності слуховий (євстахієвої) труби. Справа в тому, що людське вухо має досить складну будову – воно сполучається з носоглоткою за допомогою слухової труби. Вона забезпечує дренаж і вентиляцію, вирівнює тиск всередині барабанної порожнини.
Якщо ж евстахиева труба погано виконує свою роль, в середньому вусі утворюється слизова рідина – ексудат. Це може розвинутися на тлі інфекційних процесів в носоглотці (риніту, синуситу, тонзиліту), а також при отиті і алергічних реакціях. Нерідко причиною стають аномалії будови носа і вуха, або ж розрослися аденоїди і мигдалини.
Нерідко ексудативний отит середнього вуха розвивається у курців. Вдихувані частки смол і інших токсичних речовин дратують дихальні шляхи, викликаючи набряк слухової труби. Те ж саме відбувається при вдиханні забрудненого повітря. Крім того підвищені ризики захворіти створює ослаблений імунітет і спадкова схильність.

Симптоми

Хвороба досить часто протікає безболісно, через що людина може навіть про неї не підозрювати. І все ж деякі ознаки проявляються. Коли розвивається ексудативний отит, симптоми зазвичай такі:

  • Закладеність у вухах
  • Одно- або двостороннє погіршення слуху
  • Відчуття, ніби всередині вуха переливається рідина
  • Незвичне сприйняття власного голосу
  • Незначні епізодичні болі в вусі

Діагностика

Обстеження проводить ЛОР-лікар, який спочатку опитує пацієнта, потім призначає йому комплексну ендоскопічну діагностику. Вона містить в собі:

  • Отоскопію – дозволяє оглянути структури вуха, побачити ексудат, зміни в барабанної перетинки і інших тканинах
  • Ендоскопію носових пазух – дає інформацію про запальних процесах в носі, які могли стати причиною отиту
  • Фарингоскопію – допомагає ідентифікувати запалення в горлі, оглянути гирлі слухової труби на предмет набряклості

Також в деяких випадках додатково призначаються мазки з вуха і інших ЛОР-органів, проби камертоном, аудіометрія, тімпанометрія, КТ. За підсумками обстеження доктор прописує відповідне лікування ексудативного отиту.

Лікування

Для такого захворювання, як ексудативний отит, методи лікування включають консервативну терапію, а також більш радикальні процедури. Все залежить від ступеня і форми захворювання, а також від віку пацієнта.

У дорослих

Коли у дорослої людини виявляють ексудативний отит, лікування спрямоване на усунення його причини. Для цього призначаються антибіотики і протизапальні засоби, щоб вилікувати інфекційний процес, який спровокував утворення ексудату в вусі. Паралельно з цим хворому рекомендують муколітичні краплі, що розріджують слиз.
Поряд з медикаментозною терапією, широко застосовуються різні процедури. До них відносяться продування слухових труб по Політцеру і їх вибромассаж. Також нерідко пацієнтові призначають курс фізіотерапії.
Якщо консервативне лікування ексудативного отиту не дало результатів, вдаються до більш радикальних процедур: катетеризація слухової труби і тімпанопункція. У деяких випадках необхідно хірургічне усунення дефектів будови вуха або носа.

У дітей

Ексудативним отитом частіше хворіють діти, ніж дорослі, оскільки у них слухова труба ще не до кінця сформована і гірше виконує свої функції. Коли виявляється ексудативний отит у дитини, лікування застосовується така сама, що і для дорослих, але з більш уважним підходом до вибору препаратів. Нерідко у маленьких пацієнтів хвороба провокується розрослися аденоїдами – в цьому випадку їх видаляють, і ситуація нормалізується. В іншому ж підхід стандартний – прибрати інфекційне вогнище.

Ускладнення

Якщо хворобу вчасно не вилікувати, можливі серйозні наслідки:

  • Ризик розвитку гнійного отиту
  • Прогресуюча кондуктивна приглухуватість
  • Деформація і патологічні зміни тканин барабанної перегородки та середнього вуха
  • Освіта холестеатоми – порожнини з омертвілими епітеліальними клітинами всередині

Особливо небезпечний ексудативний отит у дітей, оскільки може порушити розвиток слухової системи, спровокувавши незворотні порушення.

Профілактика

Вилікувати хворобу буває складніше, ніж уникнути її. Адже для профілактики досить виконувати прості рекомендації:

  • Чи не запускати інфекційні ЛОР-захворювання
  • Виправляти дефекти будови носа і вуха
  • Стежити за станом носоглотки, не допускати розростання аденоїдів
  • Регулярно відвідувати отоларинголога

Якщо ви помітили у себе підозрілу симптоматику, зверніться в наш ЛОР-центр для дітей та дорослих. Тут вам проведуть достовірний ендоскопічний огляд і призначать грамотне лікування.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Кристина Альбертовна Оганян

Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л