Гіпосмія: причини, симптоми і лікування

Погано відчуваєте запахи? Це може бути ознакою небезпечних патологій. Дізнайтеся, що таке гіпосмія, чому вона розвивається, і як її вилікувати.

Коли людина не відчуває запахи в повній мірі – це серйозна проблема, яку потрібно лікувати. У медицині цей стан називається гіпосмія – часткова або повна втрата нюху. Якщо ви помітили у себе цей симптом, потрібно звернутися до ЛОР-лікаря. Він знайде причину проблеми і підбере оптимальне лікування.

Причини гіпосмії

Втрата чутливості до запахів може статися з різних причин:

  • Гострі або хронічні запальні процеси – риніти, синусити, ГРВІ. Зниження нюху – частий синдром простудних захворювань. Це відбувається через набряк тканин і закладеність у носі. Повітря не може повноцінно пройти через нюхові рецептори, тому здатність сприймати запахи погіршується.
  • Формування поліпів у носі – ці доброякісні нарости не дають повітрю повноцінно проходити через ніс і блокують нюхові рецептори.
  • Вікові зміни – у літніх людей тканини слизової оболонки починають атрофуватися, і нюх погіршується.
  • Куріння – від постійного впливу тютюнового диму рецептори втрачають чутливість.
  • Вроджені вади – аномалії будови носа можуть впливати на чутливість до запахів.
  • Ураження центральної нервової системи – при інсультах, пухлинах, черепно-мозкових травмах, хвороби Альцгеймера, розсіяному склерозі і т д.

З’ясувати, з чим пов’язана етіологія цього розладу, може тільки лікар. Він проведе комплексну діагностику і розбереться в причинах.

Як проявляється хвороба

Гіпосмія проявляється у вигляді нездатності розрізняти запахи, при цьому нюх не пропадає повністю, а просто знижується. У деяких випадках пацієнт відчуває супутні симптоми – закладеність і свербіж у носі, нежить, ускладнене носове дихання. Помітивши ці ознаки, потрібно звернутися до отоларинголога. Він проведе риноскопію, а також інші обстеження та з’ясує, з чим пов’язана патофізіологія гіпосмії.

Лікування гіпосмії

При діагнозі гіпосмія лікування залежить від причини розладу. Пацієнту проводиться комплексна діагностика, за результатами якої підбирається схема терапії. Якщо причина полягає в запальному захворюванні, лікар призначає краплі та спреї у ніс, промивання і фізіотерапію. При поліпах нарости потрібно видаляти – сьогодні для цього використовується сучасна методика кріотерапії.
Якщо у вас гіпосмія, лікування в Києві можна отримати в нашому ЛОР-центрі. Ми підбираємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта і використовуємо сучасні ефективні методи лікування. У нашому центрі працюють досвідчені отоларингологи, які знають, як повернути нюх.

Профілактика

Щоб не втрачати чутливість до запахів, потрібно вчасно лікувати ЛОР-захворювання, відмовитися від сигарет і регулярно проходити профогляди у отоларинголога. Рання діагностика поліпів та інших патологій допоможе легко і швидко їх вилікувати.

Ускладнення

Якщо вчасно не вилікувати гіпосмію, вона може перерости в аносмію – повну втрату нюху. Це сильно псує якість життя людини і позбавляє його важливого органу почуттів. Через це знижується безпека – наприклад, можна випадково з’їсти зіпсований продукт, не помітити запах диму і т д.
Ускладнення можуть викликати і самі захворювання, що провокують нюхові розлади. Запальні процеси поширюються і вражають важливі органи і структури. Поліпи сильно розростаються і можуть переродитися в злоякісні процеси. Не посилюйте проблему – зверніться за допомогою до наших лікарів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380500358717

Записатися на прийом до лікаря:

    Ксения Витальевна Омельченко

    Спеціалізація: Отоларинголог, Сурдолог, Аудіолог Ксенія Віталіївна консультує пацієнтів, оглядає ЛОР-органів, підбирає прилади для корекції слуху з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Лікує патології зовнішнього і середнього вуха, а також носа і гортані. Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90