Причини розвитку гострого тонзиліту
Головною причиною цього захворювання є інфекційне зараження, якому можуть сприяти різні фактори.
Інфекційне зараження
Гострий тонзиліт найчастіше провокують бактерії – найчастіше це β-гемолітичний стрептокок групи А і стафілокок. Нерідко спалах запалення викликають віруси – герпес, аденовірус, ентеровірус. Також це можуть бути і інші мікроорганізми – гриби Кандіда, веретеноподібна паличка і т д.
Супутні фактори
- ослаблений імунітет
- переохолодження
- Вдихання забрудненого повітря
- часте куріння
- Зловживання алкоголем
- Захворювання сусідніх ЛОР-органів
Cимптоми
Гострий тонзиліт характеризується яскраво вираженою місцевою і загальною симптоматикою.
Місцеві симптоми
У хворого набрякає і червоніє горло, збільшуються мигдалики. Через це вони здавлюють сусідні тканини, викликаючи відчуття болю, особливо при ковтанні. На них з’являється білий гнійний наліт, який утворює досить щільні пробки в лакунах. В області шиї збільшуються лімфатичні вузли.
Загальні симптоми
Коли у людини гострий тонзиліт, симптоми загальної інтоксикації проявляються активно:
- Температура тіла підвищується до 38-39 ° С
- Відчувається слабкість і нездужання
- Хворий стає апатичним і млявим
- Болить голова
Види гострого тонзиліту
Гострий тонзиліт буває катаральним, фолікулярним, лакунарним, фібронозним, флегмонозним, герпетическим і виразково-плівковим. Розглянемо найпоширеніші види.
Катаральний
Найлегша форма захворювання – ангіна агранулоцитарная. Людина відчуває сухість і першіння в горлі, легкий біль при ковтанні. Тканини мигдаликів запалені і пухкі, лімфовузли збільшені. Температура в цей період тримається на субфебрильной рівні. Зазвичай катаральна фаза триває 3-5 днів, потім переходить в більш складні форми.
Фолікулярний
Гострий фолікулярний тонзиліт відрізняється більш вираженою місцевою і загальною симптоматикою. Больові відчуття посилюються, на мигдалинах з’являється багато біло-жовтих точок – гнійних фолікулів. Паралельно з цим спостерігається сильна інтоксикація – температура стає більше 38 ° С, починається лихоманка.
Лакунарний
Запущений гострий гнійний тонзиліт, при якому на мигдалинах утворюється біло-жовтий наліт. Симптоми схожі на фолікулярну ангіну, але виражені більш гостро.
Діагностика гострого тонзиліту
Діагностика починається з опитування хворого. Пацієнт дає лікаря опис симптомів, які його турбують. Потім ЛОР проводить фарингоскопію, щоб оцінити стан тканин. Паралельно він бере бак-посіви для визначення інфекційного збудника. Проаналізувавши скарги і дані обстеження, лікар ставить точний діагноз і призначає лікування.
Гострий тонзиліт у дітей
Гострий тонзиліт у дітей зустрічається набагато частіше, ніж у дорослих. Хвороба прогресує швидко, переходячи з катаральної фази в фолікулярну і лакунарну. Щоб цього уникнути, потрібно швидко визначитися, як лікувати гострий тонзиліт у дітей. Адже якщо запустити запальний процес, він переходить в хронічну форму.
Особливості лікування у нас
Отоларингологи нашого центру безпомилково визначають, як лікувати гострий тонзиліт у кожному конкретному випадку. Вони підбирають терапію індивідуально для пацієнта. В основному вона включає фармакологічні препарати для придушення патогенної середовища, зняття набряку. Також можуть призначатися процедури – наприклад, промивання лакун піднебінних мигдаликів. Додатково лікарі дають хворому рекомендації дотримуватися постільного режиму, пити більше теплої рідини, провітрювати приміщення.
Якщо гнійний процес не піддається лікуванню медикаментами, наші лікарі можуть призначити кріотерапію. Це сучасна процедура, в ході якої запалені тканини обробляють охолодженим рідким азотом. У підсумку гине патогенна среда, видаляються гнійні відкладення, омертвілі клітини і уражені ділянки. При діагнозі гострий тонзиліт лікування холодом допомагає повністю купірувати запалення, уникнувши рецидивів і переходу в хронічну форму.
Профілактика
Щоб не розвинувся тонзиліт гострий, потрібно вчасно лікувати запальні хвороби ЛОР-органів, підтримувати гігієну ротової порожнини, вести здоровий спосіб життя. Також рекомендується уникати переохолоджень і частіше бувати на свіжому повітрі.
Можливі ускладнення
Перш за все, потрібно розуміти, що гострий тонзиліт заразний, і хворий становить загрозу для свого найближчого оточення. Крім того він легко переходить в хронічну форму, яка складно піддається лікуванню. Також у людей з цим діагнозом нерідко розвивається запалення нижніх дихальних шляхів – бронхів, трахеї, легенів.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711