Холестеатома або доброякісна пухлина у вусі

Холестеатома – це доброякісна пухлина, яка формується в середньому вусі із кристалів холестерину та клітин відмерлого епітелію. Також її називають епідермальною кістою. Вона може сформуватися як за внутрішньоутробного розвитку, і протягом життя. Найчастіше це утворення виростає при хронічному запальному процесі в порожнині середнього вуха.

Холестеатома завдає дискомфорту та провокує зниження слуху, тому важливо вчасно її виявити та прибрати. У цьому вам допоможуть лікарі нашого ЛОР-центру для дітей та дорослих. Вони використовують прогресивні методи діагностики та лікування хвороб вуха, носа та горла.

Види та причини холестеатоми

За етіологією холестеатома вуха може бути 2 видів:

  1. Справжня – вроджена, формується при порушеннях внутрішньоутробного розвитку, найчастіше локалізується у сфері скроневої кістки. Такі новоутворення мають правильну круглу форму і гладку поверхню, тому їх часто називають перлинними.
  2. Хибнанабута холестеатома у вусі, яка формується протягом життя на тлі хронічно протікаючого запалення середнього вуха, коли у барабанній порожнині накопичується відмерлий епітелій разом із кератином і холестерином.

Пухлина у вусі може утворитися і на фоні гнійного середнього отиту чи євстахіїту. Усередині порожнини середнього вуха порушується вентиляція, починає накопичуватись рідина, а потім розвивається гнійний процес. Барабанна перетинка при цьому втягується всередину, з неї злущується епітелій і утворюється пухлина.

Також причиною може стати механічна, акустична чи баротравма. При розриві барабанної перетинки плоский епітелій із зовнішнього вуха переходить у середнє і виявляється в аномальній зоні, формуючи новоутворення.

Симптоми захворювання

Вушна холестеатома при крихітних розмірах може не проявлятися. Але з часом, коли пухлина розростається, людину непокоять:

  • розпирання, закладеність та біль у вусі;
  • погіршення слуху;
  • виділення зі слухових каналів – зазвичай це грудочки білого кольору з гнильним запахом;
  • при великих розмірах пухлини – головний біль та запаморочення.

Якщо вчасно не звернутися за допомогою, новоутворення може розростися і призвести до серйозних наслідків.

Ускладнення

У міру розростання холестеатома середнього вуха вражає структури лабіринту, кісткової тканини, нервових закінчень, розташованих поряд. Згодом вона може спровокувати:

  • повну втрату слуху;
  • парез лицевого нерва;
  • тромбоз сигмоподібного синусу;
  • менінгіт;
  • набряк головного мозку.

Хоча ця шкірна пухлина доброякісна і не схильна до переродження в рак, вона становить серйозну небезпеку здоров’ю. Тому важливо проконсультуватися з ЛОР при перших симптомах.

Діагностика та лікування хвороби

Виявити пухлину можна за допомогою:

  • ендоскопії вуха;
  • рентгена скроневих кісток;
  • аудіометричних тестів;
  • КТ та МРТ.

Якщо підтвердилася холестеатома, лікування може бути консервативним лише на початкових стадіях, але в більшості випадків її необхідно хірургічно видаляти. Перший підхід застосовують, коли пухлина невеликих розмірів і знаходиться у надбарабанному просторі. Пацієнту призначають промивання ізотоніками, борною кислотою, протеолітичними ферментами. Якщо консервативна терапія не дала результатів, або новоутворення має великі розміри, потрібно видаляти хірургічним шляхом. При діагнозі холестеатома операція може виконуватись такими методами:

  • хірургічне втручання на середньому вусі з доступом через барабанну перетинку;
  • мастоїдотомія – щоб отримати доступ до пухлини, розкривають соскоподібний відросток;
  • лабіринтотомія – доступ отримують через півкружні канали внутрішнього вуха;
  • транслабіринтний розтин піраміди скроневої кістки.

Після того як пухлина видалена, хірург виконує пластику барабанної перетинки, соскоподібного відростка або інших пошкоджених структур за допомогою фрагмента шкіри або хрящової тканини.

Якщо у вас холестеатома вуха, лікування можна отримати у нашому ЛОР-центрі. Ми використовуємо сучасне обладнання для діагностики хронічного середнього отиту, холестеатоми, а також проводимо діагностику слуху, що дуже важливо за такої патології.

Профілактика

Щоб знизити ризик утворення холестеатоми, рекомендується вчасно лікувати запальні хвороби вуха та регулярно проходити профілактичні огляди у ЛОР. Якщо ви помітили ознаки патології, запишіться до нас на прийом!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Пидтоптана Наталия Юрьевна

    Спеціалізація: ЛОР лікар, Дитячий ЛОР Отоларинголог Підтоптана Наталія Юріївна займається діагностикою та лікуванням ЛОР-захворювань у дорослих і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л