Кіста піднебінних мигдаликів

Чи відчуваєте дискомфорт у горлі? Це може говорити про кісту – доброякісну пухлину мигдаликів. Дізнайтеся, як виявити патологію і що робити в цьому випадку!

В організмі людини піднебінні мигдалики виконують важливу функцію імунного захисту. Ці скупчення лімфоїдної тканини розташовані в глотці та виробляють лімфоцити та антитіла. При впливі певних факторів у людини може утворитися кіста піднебінної мигдалини. Це доброякісне новоутворення у лімфоїдній тканині, зазвичай виглядає як кругла порожнина, всередині заповнена рідиною, слизом або гноєм.

Чому з’являються мигдалині кісти

Ці утворення можуть формуватися при:

  • порушенні внутрішньоутробного розвитку – у цьому випадку кіста буде вродженою;
  • хронічних запальних процесах у горлянці – тонзилітах, фарингітах;
  • травми лімфоїдної тканини – наприклад, коли людина проковтнула гостру кісточку;
  • гормональних збоях;
  • ослаблений імунітет;
  • частому курінні;
  • аутоімунних патологіях – зокрема, коли виробляється надлишок лімфоцитів;
  • професійної шкідливості – наприклад, коли людина працює на підприємстві, де вдихає токсичні пари, аерозолі, пил, дрібну стружку і т.д.

Як зрозуміти, що у вас кіста мигдаликів

На ранніх стадіях утворення не проявляє симптомів. Перші ознаки виникають, коли кіста досягає розміру 0,5-1,0 см. При цьому людина відчуває:

  • дискомфорт у горлі – почуття стороннього тіла, грудка, поколювання;
  • першіння в горлянці, яке то з’являється, то минає;
  • утруднення або навіть біль при ковтанні – їжа іноді потрапляє до носа;
  • зміна голосу – він стає осиплим.

Помітивши ці симптоми, слід записатися на консультацію до ЛОРа. Він проведе обстеження та визначить, чи потрібен вам розтин кісти.

Ускладнення при розвитку кісти піднебінної мигдалини

У міру того, як утворення зростає і збільшується в розмірах, воно починає тиснути на сусідні тканини, порушувати їхню роботу. Зокрема, може зачіпати м’язи, нервові волокна та інші структури. Через це у людини порушуються процеси ковтання, жування, кивання і т.д. Також є ризик утворення нориць, розриву і навіть злоякісного переродження. Тому важливо вчасно провести розтин кіст мигдалини, щоб уникнути тяжких наслідків.

Як видаляють новоутворення у мигдаликах

Пацієнту, який звертається до лікаря з описаними симптомами, проводиться діагностика методом візуального огляду та фарингоскопії. Також лікар може зробити пункцію кісти, щоби взяти її вміст на гістологічне дослідження.

При діагнозі кіста піднебінної мигдалини лікування залежить від її розмірів і стадії розвитку. Невеликі утворення на ранніх етапах не обов’язково видаляти. Лікар може призначити полоскання, інгаляції, промивання та інші терапевтичні заходи. У результаті кіста може розсмоктатися або зупинитися у розвитку.

Новоутворення більше 1 см рекомендується видаляти. Це можна робити різними способами. Наприклад, видалення кісти піднебінної мигдалини 2 ступеня проводять шляхом вилущування разом із капсулою. Більші та ускладнені утворення вирізають із прилеглими тканинами мигдалини. Також сьогодні є сучасні щадні методи видалення кіст – лазером, холодом або ультразвуком. Але вони мають протипоказання, тому важливо пройти обстеження в лікаря перед процедурою.

У нашому медичному центрі можна пройти обстеження, виявити кісту на мигдалині та отримати індивідуальну схему лікування. Наші лікарі проводять малоінвазивні операції на ЛОР-органах за сучасними стандартами.

Профілактичні заходи

Щоб знизити ризик утворення кіст на мигдаликах, рекомендується:

  • вчасно лікувати ангіну та інші запальні захворювання;
  • відмовитися від куріння;
  • правильно харчуватися;
  • регулярно проходити огляди у ЛОРа.

Якщо ж у вас з’явилися неприємні відчуття у горлі, запишіться на прийом до нашого центру. Ми допоможемо знайти причину та усунути її.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Пидтоптана Наталия Юрьевна

    Спеціалізація: ЛОР лікар, Дитячий ЛОР Отоларинголог Підтоптана Наталія Юріївна займається діагностикою та лікуванням ЛОР-захворювань у дорослих і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л

    View Comments

    • недавно стоматолог в мене обнаружив в роті кісту мигдалин(
      і підскажіть чи можна таке вилікувати чи відразу треба видаляти навіть на ранній стадії?

      • Рішення про видалення кісти мигдалин лікар приймає на основі зібраного анамнезу та проведення діагностики за допомогою спеціального ендоскопу. У будь-якому випадку, Вам потрібно пройти консультацію у ЛОР лікаря. Форма для запису на консультацію за посиланням - https://lorvrach.com.ua/ua/konsultacziya-lora-dlya-doroslyh/