У більшості випадків кіста Торнвальда ніяк не проявляється до 15-25 років, а в декого може ніяк не даватися взнаки. Але якщо виникли неприємні симптоми, то новоутворення краще видалити.
Чому розвивається патологія
Сумка Торнвальда – рідкісна вроджена хвороба, яка виникає при аномаліях внутрішньоутробного розвитку. Досконально її етіологія поки що не вивчена. Однак є припущення, що коли розвивається кіста Торнвальда, причини можуть бути пов’язані з:
- генетичними мутаціями;
- інфекційними захворюваннями матері під час вагітності;
- прийомом токсичних ліків;
- несприятливим перебігом вагітності – наприклад, якщо у матері було переохолодження, отруєння, зневоднення;
- шкідливими звичками – коли вагітна жінка курить та вживає алкоголь, це може спричинити аномалії розвитку плода.
Зазвичай ця вроджена патологія формується між 5 та 10 акушерським тижнем.
Клінічні ознаки захворювання
Коли у людини починає проявлятися кіста Торнвальда, виникають такі симптоми:
- головний біль, що віддає в тем’я та потилицю;
- утруднене носове дихання;
- хропіння;
- зміна голосу – він стає носовим;
- кашель;
- закладеність у вухах та зниження слуху;
- стікання слизових чи гнійних виділень із носоглотки в горло.
У деяких випадках може піднятися температура – це означає, що в порожнину новоутворення проникла інфекція, і кіста сумки Торнвальда запалилася.
Негативний вплив на організм
Як уже відомо, кіста – це доброякісне новоутворення, яке не несе серйозної загрози здоров’ю. Але тільки в тому випадку, коли не росте і не інфікується. Якщо ж кіста Торнвальда в носоглотці далася взнаки – це означає, що патологія прогресує і може призвести до ускладнень.
Стійке порушення нормального носового дихання, що згодом призводить до хронічних запальних процесів порожнини носа та навколоносових пазух, істотно впливає на якість життя пацієнта.
Через стійке порушення носового дихання починають страждати й інші ЛОР органи. Додаткова тканина в носоглотці може блокувати відтік та вентиляцію барабанної порожнини, що призводить до рецидивуючих секреторних отитів – скупчення рідини за барабанною перетинкою, що згодом може впливати на функцію слухового нерва (стійке та незворотне зниження слуху).
Також, за рахунок погіршення носового дихання, мимоволі людина починає дихати ротом, через що на піднебінні мигдалики і горлянку збільшується навантаження – слизова оболонка порожнини рота починає пересихати і тріскатися, порушується нормальна мікробіота ротової порожнини, що призводить до появи скарг на часті болі в горлі, першіння, епізодів гострих тонзилітів, фарингітів, ларингітів. Незважаючи на локалізацію кісти лише в носоглотці, в патологічний процес залучені всі ЛОР органи, а також нижні дихальні шляхи.
Діагностика та лікування
Виявити новоутворення можна за допомогою методів візуалізації. Перший метод – це проведення ендоскопії носоглотки, процедура неівазивна, безболісна, виконується на прийомі у лікаря, що дозволяє швидку та точну діагностику наявності плюс тканини в носоглотці. Другий метод – це комп’ютерна томографія, променевий метод діагностики, що дає максимально точну діагностичну інформацію про особливості анатомії кожного пацієнта. Якщо виявлено кісту Торнвальда, лікування проводиться хірургічним способом. За допомогою консервативних методів неможливо усунути новоутворення або хоча б зменшити його розміри.
Найчастіше запитання пацієнтів із діагнозом Кіста Торнвальда: чи потрібно оперувати? Якщо утворення крихітних розмірів, не турбує вас і виявлено випадково – це робити не обов’язково. Але коли патологія прогресує та дає характерні симптоми – її краще видалити.
У сучасній медицині повноцінне видалення кісти можливе лише хірургічним методом – шейвером, коблятором або аденотомом. Операція проводиться під загальним знеболенням, з мінімальними термінами перебування у стаціонарі (півдня чи доба), мінімальним больовим синдромом у післяопераційному періоді. Наші лікарі на сучасному обладнанні можуть виявити проблему і направити на лікування, а також можуть вести післяопераційний супровід кожного пацієнта.
Якщо вас цікавить діагностика кісти Торнвальда, можна уточнити ціну, зв’язавшись з нами через форму на сайті або по телефону.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11