Часто нудить? Це не завжди говорить про проблеми з травленням. Дізнайтеся неочевидні причини нудоти і блювоти, а також методи позбавлення від неї.

Нудота – це важке відчуття в животі і ротоглотці, яке може виникати як натщесерце, так і після їжі. Нерідко супроводжується блювотою – рефлекторним процесом, при якому неперетравлені їжа викидається назовні через глотку. Якщо ця проблема виникає часто – потрібно розібратися, з чим вона пов’язана, і як від неї позбутися.

Симптоми і причини нудоти і блювоти

Нудота і блювання проявляються у вигляді комплексу неприємних відчуттів і можуть бути викликані різними причинами.

Симптоматика

Коли людину нудить, вона відчуває важкість у животі, дискомфорт у стравоході, горлі та роті. Одночасно з цим можуть проявлятися біль за грудиною, пітливість, підвищене слиновиділення, неприємний присмак у роті, запаморочення, слабкість та інші симптоми. Результатом цього нерідко стає блювота – м’язи діафрагми і черевного преса починають скорочуватися, викидаючи назовні вміст шлунка, а іноді й кишечника.

Причини

Коли людину турбує запаморочення і нудота, мало хто подумає звернутися до ЛОРа. Насправді ж, причиною нерідко стає внутрішнє вухо, а саме – хвороба Меньєра. Ця патологія виводить із ладу вестибулярний апарат, а також провокує зниження слуху і шум у вухах. Вона вимагає кваліфікованої медичної допомоги – напади знімають медикаментозно, а для корекції приглухуватості підбирають слухові апарати.

Якщо виникла нудота, причини можуть бути різноманітними:

  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту – при гастритах, панкреатитах, виразковій хворобі й інших проблемах із травленням;
  • харчові отруєння – блювота в цьому випадку є захисною реакцією організму, що дозволяє вивести токсини;
  • інфекційні процеси – при агресивних вірусах можуть спостерігатися розлади травлення;
  • гіпертонія – різкі скачки тиску викликають блювоту;
  • вагітність – нудота вранці є ознакою токсикозу вагітних.

Порядок дій при нудоті

Щоб полегшити ознаки нудоти, потрібно відкрити вікна – це забезпечує приплив свіжого повітря. При цьому важливо глибоко дихати, щоб легені наситилися киснем. Також рекомендується пити більше рідини, можна з м’ятою, імбиром або ромашкою.

Чого не можна робити при нудоті

  1. Лежати на спині – це створює ризик захлинутися при блювоті.
  2. Пити газовані напої – вони подразнюють стравохід і викликають здуття живота, посилюючи нудоту і провокуючи блювоту.
  3. Їсти важку їжу – смажені, жирні, молочні та м’ясні страви посилюють дискомфорт у животі.

Як позбутися від нудоти

Замість того, щоб приглушувати це відчуття, краще розібратися, які причини його викликають. Для цього потрібно звернутися за професійною медичною допомогою. Комплексна діагностика допоможе визначити, з чим пов’язані напади нудоти. Наприклад, якщо вони викликані хворобою Меньєра, вам допоможуть у нашому ЛОР-центрі. Досвідчені лікарі знають, що робити в таких випадках. Вони призначать індивідуальний курс препаратів, складуть прогноз і допоможуть із реабілітацією слуху.

До чого може призвести нудота

Постійні запаморочення, головний біль і нудота при хворобі Меньєра знижують якість життя. При цьому погіршення слуху постійно прогресує і може дійти до повної глухоти, а настирливий шум у вухах не дає спокою. Важкі форми захворювання призводять до інвалідизації та відображаються на всіх сферах життя.
При нудоті, пов’язаної з іншими причинами, теж можуть виникнути ускладнення. Зазвичай вони пов’язані з серйозними розладами травлення і обмінних процесів.

Профілактика

Щоб не страждати від нудоти, потрібно правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя, займатися спортом і регулярно проходити профілактичні огляди.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380500358717

Записатися на прийом до лікаря:

    Ассоль Владимировна Палферова

    Спеціалізація: ЛОР лікар, Дитячий ЛОР, Сурдолог Ассоль Володимирівна – фахівець в області дослідження і лікування отоларингологічних патологій у пацієнтів будь-якої вікової категорії. Займається лікуванням різних ЛОР-захворювань в хронічній і гострій формі. Спостерігає пацієнтів з тонзилітами, отитами секреторного характеру і аденоїдитами. Адреса прийому: м. Київ, вул. Андрія Малишка, 2