Вони затримують пил, алергени та бактерії, не дозволяючи їм проникнути далі, а також підтримують оптимальну температуру і вологість для вдихуваного повітря. Отже, здоров’я носа та горла, а також вух є запорукою повноцінного життя та гарного самопочуття. Проте, деякі щоденні звички можуть негативно впливати на ЛОР-органи та призводити до серйозних патологій. Розглянемо найбільш поширені з них.
Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух
- Надмірне використання навушників та прослуховування гучної музики – створюють велике навантаження на слухову систему й можуть призводити до акустичної травми. Особливо небезпечні в цьому плані вакуумні навушники, що підсилюють звук безпосередньо у слуховому проході. Тривале їх використання – це шкідлива звичка для вух, оскільки при цьому пошкоджуються волоскові клітини, що розташовані у внутрішньому вусі та грають роль слухових рецепторів. Це може призвести до незворотного погіршення слуху.
- Неправильна техніка очищення вух – зокрема, спроби прибрати всю сірку зі слухових каналів. Існують певні міфи про догляд за вухами, й найпоширеніший з них – це необхідність використання ватних паличок. Насправді, вони є шкідливими, оскільки можуть сприяти утворенню сірчаних корок, пошкодити барабанну перетинку та спричинити запалення.
- Купання без захисту вух – потрапляння води в слуховий канал може викликати запалення та подразнення. Симптоми захворювань вух при цьому проявляються у вигляді закладеності, болю, погіршення слуху. Дуже важливо не ігнорувати їх та одразу звертатися до лікаря.
Звички, що шкодять здоров’ю носа
- Зловживання назальними спреями – використання судинозвужувальних засобів без контролю лікаря може призвести до звикання та пошкодження слизової оболонки носа. Це спричиняє хронічний набряк, ускладнює дихання та провокує інфекційно-запальні процеси.
- Забруднене або сухе повітря у приміщенні – подразнює слизову оболонку носа, роблячи її вразливою до інфекцій. Це викликає дискомфорт, свербіж у носі, ускладнене дихання.
- Зловживання гострою їжею та алкоголем – може спричинити подразнення слизової оболонки носа та підвищує ризик набряків. Це створює сприятливе середовище для розмноження бактерій, через що часто розвиваються інфекції верхніх дихальних шляхів.
- Неправильне сякання – може призвести до поширення інфекції на слухові труби, вуха та інші ЛОР-органи. Правильна техніка очищення носа полягає в тому, щоб сякати кожну ніздрю по черзі, затискаючи другу при цьому не варто докладати надмірних зусиль.
Звички, що погіршують здоров’я горла
- Перенавантаження голосу – під час крику, співу, тривалого говоріння. Це травмує голосові зв’язки та може призвести до ослаблення, зміни або навіть втрати голосу, а також розвитку хронічного ларингіту.
- Вплив куріння на ЛОР-органи – тютюновий дим подразнює слизову оболонку горла, викликаючи її пересихання та запалення. Крім того, смоли та інші канцерогени можуть призвести до розвитку злоякісних новоутворень глотки та гортані. Пасивне куріння також провокує часті захворювання горла та носа, особливо для дітей.
- Неправильний догляд за горлом при хворобах – зокрема, застосування антибіотиків та протизапальних спреїв місцевої дії без призначення лікаря. Це майже завжди призводить до переходу захворювання у хронічну форму, вилікувати яку набагато складніше. Правильний догляд за горлом та професійне лікування допоможуть уникнути цього ризику.
Як зберегти здоров’я вух, носа та горла – загальні рекомендації
Розуміючи вплив звичок на вухо, ніс та горло, варто переглянути свій спосіб життя та запровадити інші, корисні звички. Осі відповіді на найпоширеніші запитання:
- Якою має бути гігієна ЛОР-органів, зокрема вух? Рекомендується чистити лише раковину та уникати потрапляння води у слуховий канал. Навушники краще використовувати у помірному обсязі та контролювати гучність.
- Як підтримувати здоров’я носа? Зволожуйте повітря в приміщенні та регулярно промивайте ніс сольовим розчином. Це допомагає уникати пересушення слизової та знижує ризик запалення.
- Як уникнути хвороб горла? Не допускайте перенапруження голосу, робіть паузи під час співу чи виступів. При перших ознаках болю в горлі звертайтесь до лікаря та уникайте самолікування.
Якщо виключити зі свого життя описані шкідливі звички, ЛОР-органи будуть менш вразливими перед інфекціями, що знизить ризик запальних процесів та покращить загальне самопочуття. Також важливу роль у цьому відіграє профілактика ЛОР-захворювань. Лікарі радять уникати переохолоджень, робити щеплення від вірусів, захищати дихальні шляхи під час епідемій, а також 1-2 рази на рік відвідувати отоларинголога. Регулярна профілактика у ЛОР-лікаря в нашому центрі для дітей та дорослих допоможе вчасно виявляти захворювання та успішно їх лікувати. Запишіться на консультацію, щоб подбати про своє здоров’я!
Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11