Інколи втома слуху супроводжується дискомфортом у сприйнятті певних звуків та підвищеною чутливістю до шуму. Також людину може турбувати головний біль, відчуття тиску у вухах, загальна втомлюваність і роздратованість. Згодом ця проблема може призвести до серйозних наслідків, зокрема, втрати слуху.
Основні причини втоми слуху
Зазвичай ця проблема розвивається при тривалому подразненні слухового аналізатора шумом. Вона є цілком природною психологічною та когнітивною реакцією на вплив дискомфортних звуків. Особливо це стосується людей, які:
- постійно користуються навушниками – особливо на високій гучності та без перерв;
- працюють у шумних умовах, що створює систематичний звуковий тиск на вуха;
- часто відвідують концерти та масові заходи;
- живуть біля жвавих трас, залізниці, промислових підприємств – вони постійно відчувають на собі акустичний вплив без можливості відпочинку для слуху.
Все це створює неабияке когнітивне навантаження, що погано позначається на роботі слухової системи та стані здоров’я загалом. Якщо вчасно не звернути увагу на цю проблему, вона може спричинити певні ускладнення, що значно погіршують якість життя.
Наслідки слухової втоми
Тривала нейросенсорна втома призводить до:
- погіршення концентрації уваги – людині стає складно фокусуватися навіть на простих завданнях;
- підвищеної дратівливості – постійний шум викликає психологічний дискомфорт і стрес;
- зниження якості сну – стає важко заснути через відволікаючи звуки;
- головного болю – внаслідок перевантаження слухового апарату.
Але ще більш серйозною проблемою є той факт, що тривалий вплив некомфортних звуків травмує вушний апарат людини. В результаті пошкоджуються волоскові клітини внутрішнього вуха, що виконують роль слухових рецепторів. Через це розвивається нейросенсорна приглухуватість – стійке погіршення слуху.
Методи лікування слухової перевтоми
Найголовніше, що треба зробити, зіткнувшись із цією проблемою – це дати вухам відпочинок. Бажано тимчасово уникати шуму, наскільки це можливо. Якщо ви проживаєте або працюєте у гучному середовищі, допоможуть вушні беруші. Ці невеличкі вкладиші вставляються у слухові канали та знижують рівень сприйняття шуму. Крім того, варто контролювати використання навушників, зокрема, дотримуватись безпечного рівня звуку. Також корисною практикою буде час від часу влаштовувати собі аудіо-детокс, тобто, робити регулярні перерви від звукового впливу.
Якщо ви відчуваєте, що це не вирішило проблеми, на допомогу прийде аудіолог або ЛОР-лікар. Консультація з досвідченим фахівцем допоможе краще зрозуміти причини та розробити індивідуальний план дій. Лікар проведе комплексне обстеження, щоб оцінити стан ЛОР-органів та роботу слухової системи, за результатами якого підбере оптимальне лікування слухової втоми.
Бажано звертатися по допомогу, як тільки ви помітили ознаки слухової втоми. Сучасна аудіологія дозволяє зупинити процес пошкодження слухових рецепторів на ранніх стадіях та навіть повернути втрачений слух хоча б частково. Проте, якщо згаяти час, це може обернутися значним зниженням слуху, що є незворотним. У такому випадку єдиною альтернативою стає корекція за допомогою слухових апаратів.
Профілактика слухової втоми
Дотримання простих правил допоможе захистити слухову систему від шкідливих впливів:
- аудіогігієна – уникайте надмірного шуму та використовуйте беруші;
- користуйтесь якісними навушниками з хорошим шумопоглинанням та слідкуйте за рівнем гучності;
- регулярно проходьте обстеження в ЛОРа для контролю стану слуху.
Збереження здорового слуху вимагає свідомого підходу до звукового навантаження. Важливо вчасно розпізнавати ознаки перевтоми слуху та вживати необхідних заходів для її запобігання. Якщо ви відчуваєте проблеми зі сприйняттям звуків, запишіться на консультацію до фахівців нашого ЛОР-центру. Вони проведуть діагностику, дадуть індивідуальні рекомендації та допоможуть уникнути ускладнень.
Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11