Тому важливо звернутися до лікаря, як тільки ви стикнулися з цією проблемою – це ключ до ефективного лікування та гарного самопочуття.
Що таке слиз у горлі, та як він утворюється
Слиз – це природний секрет, який виділяється залозами слизової оболонки дихальних шляхів. У нормі він зволожує поверхні, захищає від мікробів, пилу та алергенів. Однак інколи його виробляється забагато – такий стан називають гіперсекрецією, і він може сигналізувати про патологічний процес. В таких випадках слиз осідає на поверхні тканин носоглотки, мигдаликів та інших структур та стає густим. Це ускладнює дихання, ковтання й може викликати дискомфортні відчуття.
Слиз в горлі – причини
- Інфекційні захворювання – спровокувати проблему може вірус (ГРВІ, грип) або бактеріальна інфекція (стафилококи, стрептококи та інші). Зазвичай вони викликають запалення носоглотки, що призводить до надмірного утворення слизу. Це природна захисна реакція організму.
- Хронічний фарингіт, ларингіт, гайморит, риніт та інші ЛОР-захворювання – супроводжуються постійним подразненням слизової, змінами в її структурі та продукцією слизу.
- Порушення носового дихання – зокрема, при постназальному синдромі слиз із носа стікає по задній стінці горла, викликаючи дискомфорт.
- Алергія – побутова хімія, пил, шерсть тварин, пилок рослин та інші подразники можуть спричиняти рясне виділення слизу.
- Шкідливі звички та фактори довкілля -куріння, смог, сухе повітря, а також гастроезофагеальний рефлюкс можуть провокувати утворення густого слизу.
Симптоми, які супроводжують слиз у горлі
Пацієнти з цією проблемою часто скаржаться на:
- закладеність носа;
- погіршення нюху;
- нежить;
- першіння та свербіж у горлі;
- кашель зі слизом – зазвичай посилюється вранці або вночі;
- неприємний запах з рота;
- відчуття грудки в горлі;
- складнощі з ковтанням.
Деякі випадки потребують негайного звернення до лікаря. Наприклад, коли з’являється дуже багато слизу в горлі. Це свідчить про хронічне запалення та може призвести до порушень дихання, хронічної втоми, погіршення апетиту, розладів сну. Також небезпеку становлять гнійні виділення з горла – вони можуть бути білі або зелені. Це ознака ускладнень бактеріальної інфекції. Без лікування таке запалення може поширитись на інші органи (наприклад, у легені чи середнє вухо) и викликати отит, бронхіт, пневмонія або навіть сепсис. Тому білий слиз у горлі – підстава для термінової консультації лікаря.
Діагностика
Зазвичай на прийомі ЛОР-лікар проводить опитування пацієнта, а далі оглядає дихальні шляхи. Також обов’язково проводиться ендоскопія – обстеження, що дозволяє ретельно дослідити носову порожнину, глотку, гортань. Така діагностика дає вичерпну інформацію про стан слизової оболонки й дозволяє визначити причини проблеми. Додатково в пацієнта беруть мазки з горла або носа на інфекції.
Особливості лікування
Зазвичай терапію підбирають індивідуально, залежно від причини проблеми. При бактеріальних інфекціях призначаються антибіотики, при алергічних реакціях – антигістамінні препарати. Додатково пацієнту рекомендують симптоматичні ліки від слизу в горлі та місцеві засоби:
- промивання горла або носа сольовими розчинами та антисептиками;
- муколітики для розрідження слизу;
- інгаляції для усунення дискомфорту в горлі;
- зволоження повітря в приміщення;
- уникнення алергенів;
- відмову від куріння.
Якщо вас турбує слиз на задній стінці горла, як лікувати – знають у нашому ЛОР-центрі. Тут працюють кваліфіковані фахівці, які допоможуть точно визначити причину й обрати ефективну терапію. Лікування тут проводиться доказовими методами, за стандартами сучасної медицини.
Профілактика
Щоб уникнути рецидиву після лікування, рекомендується:
- зміцнювати імунітет за допомогою вітамінів та загартовування;
- слідкувати за мікрокліматом у приміщенні;
- уникати переохолодження та контактів з хворими;
- вести здоровий спосіб життя – зокрема, відмовитись від шкідливих звичок;
- регулярно відвідувати ЛОРа, особливо при хронічних захворюваннях.
Якщо ж у вас з’явився цей неприємний симптом – негайно зверніться до нашого ЛОР-центру. Ми знаємо, як вивести слиз із горла безпечно та ефективно!
Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11