Навіщо потрібні лімфовузли?
Кожен лімфовузол – це важливий периферичний орган, який виробляє антитіла та інші корисні клітини, що перешкоджають розмноженню інфекцій. Саме лімфатичні вузли відповідають за опірність імунної системи, не даючи хвороби поширитися.
Види запалень шийних лімфовузлів
Запалення лімфовузлів на шиї – частий супутник простудних, інфекційних і ЛОР захворювань. Науково його називають шийний лімфаденіт. Патологія може протікати в гострій і хронічній формі.
Гострий
Для цієї форми хвороби характерна яскрава вираженість симптомів. Гострий лімфаденіт має 3 різновиди:
- Катаральна – лімфовузол збільшується, в ньому утворюються застійні процеси.
- Гіперпластична – всередині вузла утворюється рідина, лімфоїдна тканина активно розростається.
- Гнійна – в капсулі лимфоузла накопичується гній, в запущених випадках розвиваються абсцеси, які вражають клітковину та інші структури.
Хронічний
На відміну від гострого, хронічний лімфаденіт відрізняється тривалим перебігом і слабо вираженою симптоматикою. При цьому у лімфоїдній тканині можуть статися патологічні зміни.
Причини хвороби
Найчастіше запалення розвивається через що потрапила в організм інфекції, але бувають і інші причини.
Інфекції
Основні причини запалення лімфовузлів пов’язані з інфекційними запальним процесами. Патологія формується, коли в організм потрапляють стрептококи, стафілококи, кишкові і гнійні палички, а також різні віруси. Найчастіше запалення лімфовузлів викликається такими захворюваннями:
- Тонзиліт, фарингіт і інші запалення горла
- Риніт і синусит
- отит
- Важкі інфекційні хвороби – кір, скарлатина, дифтерія, грип, вітрянка і т.д.
- Стоматит та інші запальні процеси ротової порожнини
Інші причини
Іноді запалення шийного лімфовузла – ознака патологій шкіри і м’яких тканин. Воно розвивається при екземі, фурункулах, бешихової хвороби. Також лімфатичні вузли на шиї можуть запалитися через онкологічних процесів – раку гортані, лімфоми, лейкемії. І нарешті, причиною може бути банальне ослаблення імунітету.
Симптоми запалення лімфовузлів
Хвороба проявляється в основному лимфаденопатией, але може давати і загальну симптоматику.
Лімфаденопатія
Характеризується спухання і хворобливістю лімфовузлів. Неприємні відчуття посилюються при натисканні. Якщо почався гнійний процес, шкіра в місці вузла може почервоніти. Ще один характерний симптом – утруднене ковтання. Це пов’язано з тим, що збільшення лімфатичної тканини в області шиї звужує просвіт горла.
Загальні
- Коли у людини запалення лімфовузлів, симптоми загальної інтоксикації проявляються досить яскраво:
- Підвищується тілесна температура
- Відчувається лихоманка і слабкість
- пропадає апетит
- Болить голова
Діагностика захворювання
Розпізнати запалення лімфовузлів можна за допомогою візуального огляду та пальпації. Додатково для уточнення діагнозу призначаються:
- УЗД області шиї – показує стан лімфоїдної тканини, наявність набряклості, розростання, гною змінених ділянок і т д.
- Аналізи крові – показують загальний стан організму та імунної системи.
- Біопсія лімфатичних вузлів – проводиться за допомогою пункції і дозволяє провести гістологічне дослідження лімфоїдної тканини.
За підсумками діагностики лікар визначає, як лікувати запалення лімфовузлів.
Запалення лімфовузлів у дітей
Запалення лімфовузлів у дитини може розвиватися досить часто і протікати бурхливо. Це пов’язано з тим, що дитяча імунна система занадто сприйнятлива до інфекції, а бар’єрна функція ще недостатньо розвинена. Тому при будь-яких патологічних процесах в організмі лімфоїдна тканина запалюється. При цьому лікування лімфаденіту ускладнюється тим, що дитині підходять не всі препарати. Підбирати їх повинен досвідчений лікар, ювелірно вираховуючи правильне дозування.
Способи лікування запалень шийних лімфовузлів
Якщо розвинулося запалення лімфовузлів на шиї, лікування включає:
- Прийом антибіотиків або противірусних засобів – щоб убити інфекцію.
- Місцеву терапію – компреси з маззю Вишневського і іншими препаратами, що знімають набряклість.
- Фізіотерапію – УВЧ та інші процедури, що прискорюють відновлення лімфоїдної тканини.
- Хірургічний розтин – застосовується, коли необхідне лікування лімфаденіту гнійної форми. Лікар розкриває запальний осередок, евакуює гній, промиває і дренує рану.
У нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих знають, чим лікувати запалення лімфовузлів шиї. досвідчені доктора проведуть точну діагностику і підберуть індивідуальну схему терапії.
Можливі ускладнення хвороби
Якщо не лікувати патологію, може розвинутися гнійний процес. Він призводить до утворення свищів, флегмон, а також сепсису. В особливо запущених випадках це може закінчитися смертю.
Якщо гнійник прориває, гній вражає клітковину та інші навколишні тканини, може потрапити в бронхи, стравохід і інші важливі органи. Далі інфекція поширюється на венозні судини, провокуючи тромбофлебіт.
Хронічна форма хвороби менш небезпечна, але теж веде до неприємних наслідків. Лімфоїдна тканина вузла починає рубцеваться і поступово заміщується сполучною тканиною. Це порушує відтік лімфи.
Профілактика
Щоб лімфовузли не запалювалися, рекомендується вчасно лікувати інфекційні хвороби, робити щеплення від вірусів, підтримувати гігієну ротової порожнини. Також профілактика включає здоровий спосіб життя, зміцнення імунітету вітамінами і лікарські огляди хоча б раз на рік. Якщо ж у вас напухли лімфатичні вузли на шиї – запишіться на прийом в наш ЛОР-центр!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380977208711