Заїкання – причини, симптоми та корекція

Заїкання, також відоме як логоневроз – це розлад мовлення, що проявляється зміною ритму та відсутністю плавності вимови. Здебільшого, проблема полягає у перериванні, судорожному скороченні або мимовільному повторенні як окремих звуків, так і цілих слів або фраз.

 

Найчастіше зустрічається заїкання у дітей, це стає помітним у віці 2-3 років. Якщо вчасно не провести корекцію, то патологія зберігається і в дорослому житті. Це заважає нормальній комунікації, тому може негативно відображатися на соціалізації, навчанні, роботі та інших складових життя.

Чому розвивається патологія

У більшості випадків заїкання – це проблема невротичного характеру. Центри головного мозку, відповідальні за плавність мовлення, працюють некоректно. Коли розвивається заїкання, причині зазвичай пов’язані з:

  • генетичною схильністю – доволі часто у родинах, де батьки заїкаються, діти теж наслідують цю патологію;
  • патологічним перебігом вагітності або пологів – наприклад, якщо мати перенесла інфекційну хворобу, отруєння, або дитина мала гіпоксію;
  • перенесеним інфекційними хворобами ЛОР-органів або головного мозку;
  • травмами голови;
  • неврологічними проблемами – наприклад, в деяких людей виникає порушення мовлення після інсульту;
  • занедбаністю дитини на етапі розвитку мовлення;
  • психоемоційними чинниками – при сильних стресах, психологічних комплексах та блоках, підвищеній тривожності може розвиватись заїкання.

Симптоми патології

Логоневроз проявляється в вигляді спастичного переривання або, навпаки, розтягування звуків та слів, а також у хаотичному їх повторенні, яке також називають логоклонією. У пацієнтів з цією проблемою спостерігається порушення темпо-ритмічної організації мовлення. Зазвичай при спробах вимовити слова вони дуже напружуються, не можуть рівномірно дихати. Це спричиняє сильний емоційний дискомфорт та навіть почуття сорому.

Класифікація патології

За походженням логоневроз може бути неврозоподібним або невротичним. У першому випадку він розвивається ще під час внутрішньоутробного розвитку або через спадковість. У другому виникає після травми, стресу, перенесених захворювань або неврологічних патологій.

За проявом існують такі форми заїкання:

  • клонічне – дитина перериває та повторює звуки під час мовлення;
  • тонічне – розтягує слова і звуки, робить між ними тривалі паузи;
  • змішане – є ознаки обох форм патології.

Як і де вилікувати заїкання у Києві

Наука, що займається корекцією заїкання – логопедія. Сьогодні існує багато сучасних методів, що дозволяють ефективно боротись із цією проблемою. Зазвичай логопед проводить з пацієнтом заняття, спрямовані на розвиток плавності мовлення. Туди входять вправи на тренування дихання, збільшення свідомості мовленнєвого акту та зменшення м’язової напруги.

Пам’ятайте, що раннє виявлення та початок корекції заїкання можуть забезпечити кращі результати. Якщо у вас чи у вашої дитини логоневроз, лікування та корекцію можна отримати у нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Тут працюють кваліфіковані логопеди, що завжди націлені на успішний результат і використовують для цього сучасні прогресивні техніки.

Логопеди нашого центру знають, як позбутися заїкання у дорослих та дітей в порівняно короткі терміни. Для цього наші фахівці завжди підбирають для пацієнта індивідуальний підхід. Запишіться на консультацію, щоб отримати план тренувань!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Анастасія Тарасівна Цвігун

    Спеціалізація: сурдопедагог, дефектолог Лікар-дефектолог проводить діагностику слуху, підбирає для пацієнтів оптимальний метод корекції порушення мовлення та слуху Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90

    View Comments

    • Тут таке діло, перша дитина заікалась десь до 3ох років (допоміг дефектолог) і ось жінка знову вагітна і яка вірогідність що дитина теж буде страждати від цієї проблеми?

      • Вітаю! Дати чітку відповідь на Ваше запитання складно без додаткової інформації стосовно першої дитини (форма, причина). Існує генетична схильність до заїкання, але чи саме вона наявна у Вашому випадку - не можна відповісти. Запрошуємо Вас на консультацію для батьків до нашого спеціаліста, він залюбки допоможе розібратись у цій ситуації!

    • а я заікаюсь тільки коли випю або дуже хвилююсь) це нормально чи мені потрібно також лікувати цю болячку*? )
      дякую за цікаві статті на сайті, багато нового для себе знайшов і дізнався

      • Не впевнені, що це захворювання) Та якщо ви маєте питання до себе, приходьте до нас на прийом до дефектолога, спеціаліст надасть відповіді на ваші питання! Дякуюмо, що читаєте нас !