Біль при ковтанні: причини і лікування

Багатьом людям знайомий такий неприємний симптом, як біль в горлі при ковтанні. Зазвичай він вважається ознакою простудних захворювань і інших проблем з дихальними шляхами. Якщо вчасно не виявити причину і не почати терапію, почуття болю буде посилюватися, а хвороба – прогресувати і давати серйозні ускладнення.

Як проявляється біль в горлі при ковтанні

Найчастіше біль при ковтанні відчувається по всій гортані – людині здається, що в горлі буквально застряг ком, який заважає проштовхнути їжу або напій. Але в деяких випадках спостерігається біль в горлі при ковтанні з одного боку. Особливо це характерно для деяких форм тонзиліту, коли уражається одна мигдалина.
Інтенсивність відчуттів теж варіюється, це може бути притуплений або сильний біль в горлі при ковтанні. При деяких захворюваннях хворобливість відчувається весь час, а не тільки під час спроби проковтнути їжу або напій.
Крім болю при ковтанні, людина часто відчуває різні супутні симптоми. Його турбує кашель, сухість і першіння в горлі, збільшення шийних лімфовузлів. Також нерідко при цьому виявляються симптоми загальної інтоксикації – підвищення тілесної температури, слабкість, головний біль. Але в багатьох випадках зустрічається біль в горлі при ковтанні без температури. Все залежить від причини симптоматики.

Чинники, що викликають болі при ковтанні

Коли людина відчуває біль в горлі при ковтанні, причини зазвичай такі:

  • Вік – захворюванням гортані найбільше схильні діти. Зазвичай після 18 років ця вразливість проходить. Також можуть виникнути різні патологічні процеси, пов’язані зі старінням організму.
  • Куріння – від постійного впливу тютюнового диму слизова дратується, і проявляються болі в горлі при ковтанні.
  • Алергія – виникає як реакція на пил, певні речовини, пилок, шерсть і інші подразники. Зазвичай супроводжується нежиттю, сльозоточивістю, утрудненим диханням.
  • Хімічні подразники – коли людина вдихає забруднене хімікатами повітря, їсть гостру їжу, п’є міцний алкоголь, може виникнути біль в гортані при ковтанні. Це відбувається через подразнення слизової оболонки.
  • Хронічні інфекційні захворювання – зазвичай болючі відчуття супроводжують процес запалення, що розвивається при гаймориті і синуситі. Це відбувається через те, що інфекція переходить в гортань.
  • Ослаблення імунітету – робить організм вразливим перед інфекціями та іншими патологічними процесами.
  • Перенапруження м’язів горла – виникає, коли людина занадто активно використовує голосові зв’язки під час співу, крику, гучних розмов.
  • Запалення стравоходу – стан, при якому вміст шлунка мимовільно викидається в стравохід, провокуючи роздратування і біль при ковтанні в горлі.
  • Травми горла – викликають хворобливі відчуття.
  • Пухлини – хворобливий синдром нерідко виявляється при раку гортані.

При яких захворюваннях виникає

Існує ряд хвороб верхніх дихальних шляхів, при яких людині боляче ковтати.

Фарингіт

Захворювання вражає задню стінку глотки, при цьому відчувається гострий біль в горлі при ковтанні, особливо якщо хвороба в гострій фазі. Хронічний фарингіт дає менш виражену симптоматику, але важко піддається лікуванню. Серед форм фарингіту розрізняють катаральну, атрофічну і гіпертрофічну, для кожної з них характерна своя симптоматика.
Діагностика фарингіту проводиться шляхом візуального огляду, фарінгоскопіі і взяття посіву на мікрофлору. За результатами пацієнтові призначають полоскання, спреї, рясне пиття. Якщо хвороба протікає з температурою, прописуються жарознижуючі засоби.

Ларингіт

Хвороба вражає слизову оболонку гортані, і при ній відчувається біль в шиї при ковтанні. Також при цьому запалюються голосові зв’язки, що впливає на голос людини – він змінюється або зовсім пропадає. У хворого набухають лімфовузли, сильно підвищується температура.
Для діагностики захворювання застосовується ларингоскопия і бак посів, в деяких випадках роблять біопсію і рентген. Лікування спрямоване на полегшення місцевих симптомів, зняття запалення і придушення бактеріальної інфекції. Також пацієнтові нерідко призначають жарознижуючі препарати.

Тонзиліт

Інфекційна поразка мигдалин з однієї або обох сторін. Основним проявом цієї хвороби є ріжучий біль в горлі при ковтанні, в деяких випадках вона відчувається лише з одного боку. Паралельно з цим людина відчуває головний біль і сильний жар, у неї проявляється кашель і нездужання.
Тонзиліт може мати катаральну або гнійну природу. Залежно від форми хвороби, лікар призначає лікування, в яке входять антибактеріальні і протизапальні препарати, засоби місцевої дії, жарознижуючі.

Запалення носових пазух

Досить часта причина розвитку вторинного запалення. Коли інфекція довгий час присутня в верхніх дихальних шляхах, вона вражає сусідні органи. Через це може виникнути ангіна та інші запальні процеси, наслідком яких є біль в горлі при ковтанні.

Отит

Це інфекційне захворювання вуха, часто дає ускладнення на інші ЛОР-органи. Одне з його проявів – біль у вусі при ковтанні. У міру того, як запальний процес прогресує, він вражає горло, лицевий нерв, скроневу кістку і навіть мозкову оболонку. Однією з ознак того, що отит дав ускладнення, є біль у вусі і горлі при ковтанні.

Лікування болю в горлі

Залежно від того, чим викликана біль в горлі при ковтанні, лікування може відрізнятися. Ось чому важливо, щоб їм займався досвідчений лікар, який точно поставить діагноз і підбере відповідні заходи.

Народні методи

Сьогодні в інтернеті можна знайти чимало народних рецептів, як зняти біль у горлі при ковтанні. У хід йдуть трави, фрукти, мед. Все це здається натуральним, отже, корисним. Але важливо розуміти, що навіть не шкідливий продукт при невмілому поводженні може принести шкоду. Тому лікування в домашніх умовах часто призводить до загострення хвороби і переходу її в хронічну фазу. Адже людина не може сама визначити причину болю, тому лікується свідомо неправильно.

У ЛОР-центрі для дітей дорослих

У нашому центрі точно знають, як лікувати біль у горлі при ковтанні. Фахівці підбирають заходи терапії після точної діагностики. Поряд з класичною медикаментозною терапією, тут застосовується кріолікування. Це процедура, при якій уражені тканини піддають шоковому заморожуванню за допомогою рідкого азоту.

Лікування болю в горлі при ковтанні за допомогою кріотерапії дає позитивний ефект:

  • Допомагає навіть в запущених випадках
  • Прибирає уражені тканини
  • Запускає природні процеси регенерації
  • Зміцнює імунітет
  • Дозволяє уникнути операції

Профілактика захворювань горла

Щоб жахлива біль при ковтанні вас не торкнулася, рекомендується відмовитися від шкідливих звичок, підтримувати імунну систему, правильно харчуватися і берегтися від переохолоджень. Також варто вчасно лікувати інфекційні хвороби дихальних шляхів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Записатися на прийом до лікаря:

    Ксения Витальевна Омельченко

    Спеціалізація: Отоларинголог, Сурдолог, Аудіолог Ксенія Віталіївна консультує пацієнтів, оглядає ЛОР-органів, підбирає прилади для корекції слуху з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Лікує патології зовнішнього і середнього вуха, а також носа і гортані. Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90