Неврит слухового нерва

Розповідаємо:

  • Що за хвороба неврит слухового нерва, і чим вона викликана
  • Як розпізнати неврит слухового нерва на ранніх стадіях
  • Чим небезпечний кохлеарний неврит, і як його лікувати

Неврит слухового нерва (НСН) – це патологія, яка зачіпає периферичний нерв. Він передає імпульси від внутрішнього вуха до слухових центрів мозкової кори. Саме завдяки цьому людина може розпізнавати звуки. Коли відбувається ураження нервових волокон, звукосприймальний апарат не може нормально працювати.

Причини виникнення невриту

Захворювання буває вродженим або ж розвивається протягом життя.

Причини вродженого невриту

  1. спадкові фактори
  2. родові травми
  3. Гіпоксія плода під час пологів
  4. недоношеність
  5. Несприятливий перебіг вагітності: перенесені матір’ю захворювання, травми, стреси

Причини придбаного невриту

Приблизно в 30% випадків хвороба має запальну природу. Вона розвивається як ускладнення при інфекційних хворобах – грипі, ГРВІ, кору, краснухи і т д. Також неврит слухового нерва провокує ряд інших чинників:

  1. Інтоксикація – нервові волокна вражаються антибіотиками і іншими сильними препаратами, токсичними речовинами, алкоголем.
  2. Проблеми з кровопостачанням – викликані тромбозом, атеросклерозом, ішемією і іншими захворюваннями.
  3. Шумове та вібраційне забруднення – згубно впливає на всю слухову систему.
  4. Травми вух і голови – механічні, акустичні та баротравми призводять до руйнування нервових волокон.
  5. Старіння – супроводжується атрофічними процесами в периферичних нервах і інших тканинах.

Симптоми невриту слухового нерва

При діагнозі неврит слухового нерва симптоми проявляються зниженням слуху і шумом у вухах.

Зниження слуху

При ураженні нервових волокон, що відповідають за передачу імпульсів в мозок, слухові центри не можуть сприймати звуки. Як правило, туговухість розвивається різко. Людина може заснути з нормальним слухом, а після пробудження майже нічого не чути. Іноді до погіршення слуху додаються вестибулярні розлади – порушення рівноваги, запаморочення, нудота.

Вушний шум (тінітус)

Пацієнти зі слуховим невритом зазвичай страждають від шуму у вухах. Він проявляється постійно і з часом може посилюватися.

Види невриту

За формою перебігу хвороба може бути гострою і хронічною. За локалізацією розрізняють односторонній і двосторонній неврит слухового нерва. Також у захворювання є 4 стадії, які визначають за даними порогової аудіометрії.

За формою

Гострий неврит слухового нерва розвивається швидко і проявляє яскраво виражені симптоми. Протягом 2-3 діб людина відчуває різке погіршення слуху. Якщо вчасно не звернути на це увагу, хвороба прогресуватиме і перейде в затяжну форму. в середньому гостра фаза триває близько 1 місяця.
Хронічний неврит слухового нерва відрізняється тривалим перебігом. Він може бути стабільним і прогресуючим. У міру розвитку хвороби слух поступово погіршується.

За стадіями

Стадії невриту класифікують за ступенями приглухуватості:

  1. Легка – до 40 дБ
  2. Помірна – 41-55 дБ
  3. Середня – 56-70
  4. Важка – 71-90
  5. При порозі чутності понад 91 дБ ставиться глухота.

Діагностика

Пацієнту з підозрою на цей діагноз потрібно пройти комплексне обстеження. Спочатку його оглядає отоларинголог – проводить опитування, отоскопію, аудіометрію, призначає вестибулометрію і електрокохлеарографію. Додатково можуть бути призначені КТ і МРТ мозку. Також пацієнта повинні проконсультувати суміжні фахівці: невролог, вестибулолог, нейрохірурги і т д.

Протипоказання при невриті слухового нерва

Не можна:

  • Відкладати візит до лікаря і пускати хворобу на самоплив
  • Слухати гучну музику в навушниках
  • Приймати антибіотики і інші сильні ліки без рецепта лікаря
  • Зловживати алкоголем

Особливості лікування невриту

При діагнозі неврит слухового нерва лікування зводиться до стабілізації стану хворого. Важливо усунути причини хвороби і зупинити падіння слуху. Коли у людини неврит слухового нерва лікування препаратами судинорозширювальної, тонізуючої і антитоксичної дії дає позитивний ефект. За допомогою медикаментозної терапії можна звести наслідки невриту до мінімуму.
У ЛОР-центрі «Беттертон» успішно допомагають пацієнтам з розладами слуху. Ті, хто звернувся до нас на ранній стадії хвороби, гордо можуть сказати: «Я вилікував неврит слухового нерва». Якщо ж хвороба була виявлена ​​запізно, ми пропонуємо ефективну реабілітацію слуховими апаратами.

Профілактика

  • Вчасно лікуйте інфекційні хвороби
  • Захищайте вуха від шуму
  • Ведіть здоровий спосіб життя
  • Бережіть вуха і голову від травм

Можливі ускладнення при невриті слухового нерва

Чим небезпечний неврит слухового нерва? Якщо його не лікувати, розвинеться стійка і необоротна нейросенсорна туговухість. Важливо зупинити хворобу на стадії гострої форми – в цьому випадку у 50% пацієнтів слух повністю відновлюється.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:

    Ксения Витальевна Омельченко

    Спеціалізація: Отоларинголог, Сурдолог, Аудіолог Ксенія Віталіївна консультує пацієнтів, оглядає ЛОР-органів, підбирає прилади для корекції слуху з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Лікує патології зовнішнього і середнього вуха, а також носа і гортані. Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90