Особливості алергічного риніту і як його лікувати

Для початку визначимося, що таке алергічний риніт. Це запальне захворювання, при якому спостерігається подразнення слизової носа. Раніше цю хворобу називали «сінна лихоманка».

Причини алергічного риніту

 Алергічний риніт розвивається під дією алергенів, які з повітря проникають на слизову оболонку і викликають реакцію. Іноді хвороба загострюється під дією респіраторної вірусної інфекції, яка робить організм ослабленим і більш сприйнятливим до алергенів. Бувають і інші супутні фактори.

Алергени:

  • Шерсть домашніх і вуличних тварин
  • Пилок квітів, трав, дерев
  • пил
  • Різні хімічні речовини
  • Комахи
  • Продукти харчування
  • Лікувальні препарати

Супутні фактори

  • Робота на шкідливому виробництві
  • Вдихання забрудненого повітря
  • Несприятлива екологічна обстановка
  • Куріння
  • Ослаблений імунітет
  • Спадковість

Як проявляється алергічний риніт

Коли у людини алергічний риніт, симптоми місцеві і пов’язані з ринореей. Також іноді буває і супутня симптоматика.

Ринорея

Хвороба проявляється:

  1. Закладеністю носа – м’які тканини набрякають, і просвіт звужується
  2. Сверблячкою в носі – виникає через те, що алерген подразнює слизову оболонку
  3. Чханням – в порожнині носа накопичується слиз, яка виходить назовні
  4. Кон’юнктивітом – очі сльозяться через поширення набряку

Також у хворого може змінюватися голос, пропадає нюх і смак.

Супутні симптоми

Крім нежиті, хворого можуть мучити задишка з кашлем. Горло при цьому набрякає, по задній стінці глотки стікає слиз. Також може закладати вуха і розвиватися отит. Все це заподіює людині безліч дискомфорту, заважає повноцінно жити.

Види алергічного риніту

Алергічний риніт буває сезонним і цілорічним.

Сезонний

Найчастіше проявляється в осінньо-літній період, коли є рослинні алергени: пилок трави, дерев, бур’янів. Найпоширенішими алергенами в цей час є чортополох, тимофіївка, тополя, клен, дуб, вільха. Сезонний спалах може статися і восени, коли активно розростається амброзія.
При сезонному алергічному риніті спостерігається подразнення дихальних шляхів, що характеризується епізодичним нежиттю. Він проявляється приступообразно, відразу після контакту з алергенами. При цьому напади щодо недовгі, і через кілька годин чоловік вже знову дихає на повні груди, як ні в чому не бувало.

Цілорічний

Цілорічний алергійний риніт є реакцією на алергени, що не залежать від сезонності. Людина реагує на пилових кліщів, домашніх тварин, комах, хімічні речовини і т д. Напади в цьому випадку тривалі – по кілька днів, а нежить має затяжний характер. Іноді в цьому випадку хворий постійно чхає і відчуває закладеність в носі. Він ніяк не може позбутися цього неприємного відчуття.

Алергічний риніт у дітей

Алергічний риніт у дітей нерідко буває вродженим. Малюк народжується з непереносимістю певних алергенів і чутливо на них реагує. Тому батькам потрібно бути гранично уважними і вчасно купірувати напади. Варто відзначити, що алергічний риніт у дитини – не завжди довічний вирок. Іноді діти «переростають» цю хворобу. До того ж, її можна вилікувати сучасними методами.
Коли алергічний риніт у дітей проявляється агресивно, потрібно постійно мати вдома антигістамінні препарати. При сильних нападах і набряках дихальних шляхів просвіт звужується, і дитина може задихнутися. Якщо ви помітили яскраво виражене задуха, викликайте швидку допомогу.

Лікування алергічного риніту

У нас є для вас хороша новина – алергічний риніт лікується. Терапія підбирається індивідуально для кожного пацієнта – залежно від типу алергенів і особливостей його організму. Саме цим займаються лікарі наших ЛОР-центрів. Вони точно знають, як лікувати алергічний риніт в різних випадках.
Що включає в себе терапія? При діагнозі алергічний риніт лікування включає препарати для зняття симптомів, а також проводять специфічну імунотерапію. Це дозволяє зробити організм менш сприйнятливим до алергенів.

Профілактика

Щоб риніт алергічний не отруював вам життя, дотримуйтесь цих рекомендацій:

  1. Спіть на чистому постільній білизні і подушках з синтетичного наповнювача
  2. Приберіть з дому килими, м’які іграшки та інші пилозбірники
  3. При збиранні використовуйте пилосос з водним фільтром
  4. Якщо у вас є таргани і інші комахи в будинку, усуньте їх
  5. Якщо приміщення сире – використовуйте поглиначі вологи, щоб уникнути цвілі
  6. Частіше робіть вдома вологе прибирання
  7. У період цвітіння носіть сонцезахисні окуляри і користуйтеся респіраторами
  8. Зміцнюйте імунітет

Можливі ускладнення

Актуальність такої проблеми, як алергічний риніт, сьогодні досить висока. Він отруює життя багатьом людям, починаючи з дитячого віку. Все це сильно псує якість життя, заважає отримувати від неї задоволення в повній мірі.
Крім дискомфорту, він призводить до тяжких наслідків. При постійному роздратуванні в носі змінюється структура внутрішніх тканин, розвивається гіпертрофія. А в моменти нападу людина може задихнутися. Тому краще скористатися тією перевагою, що в наші дні алергічний риніт лікується – і усунути цю проблему.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:

    Кристина Альбертовна Оганян

    Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л