Кристина Альбертовна Оганян

Симптоми нежитю досить неприємні і отруюють людині життя. Але при цьому не всі лікують його грамотно, думаючи, що такі хвороби проходять самі. Ця поширена помилка часто стає причиною серйозних ускладнень. Тому при перших же симптомах варто подумати, як позбутися від нежиті.

Що таке нежить?

Нежить – це неприємний симптом, що виявляється закладенням носа і слизовими виділеннями з нього. Він виникає, коли в тканинах слизової оболонки розвивається гостре запалення при риніті, грипі, синуситі та інших інфекційних захворюваннях. Слизова оболонка при цьому роздратована, тому активно продукує нову слиз. Саме тому людини долають виділення з носа. А подих утруднено через сильної набряклості носових ходів.

Основні причини хвороби

Найчастіше причини нежиті пов’язані з інфекційними захворюваннями. Він розвивається, коли в ніс потрапляють бактерії стрептокока і стафілокока, вірус грип, риновіруси, пневмококи та інша патогенна мікрофлора. Вони передаються від зараженої людини повітряно-крапельним шляхом. Здоровий імунітет здатний впоратися з інфекцією, але якщо він ослаблений, відразу виникає нежить.
Крім цього існують і інші чинники, що провокують рясне виділення слизу з носа:

  • Алергія
  • Вроджені аномалії
  • Поліпи і аденоїди
  • Переохолодження організму
  • Травми носа
  • Несприятлива екологічне середовище
  • куріння
  • Попадання в ніс чужорідного тіла

Алергічний нежить

Виділення слизу з носа є одним з найбільш частих проявів алергії. Джерелами роздратування стає шерсть тварин, пил, хімічні речовини, певні продукти, пилок рослин. Поруч з алергеном людина починає сильно чхати, у нього з очей течуть сліди, можливо ядуха.

Вроджені аномалії

Нерідко у дітей в період внутрішньоутробного розвитку неправильно формуються лицьові кістки. Поширена патологія – викривлення носової перегородки. Також зустрічаються вроджені деформації навколоносових пазух, односторонні дефекти ніздрі, синдром Картагенера. Через ці аномалій з носа активно виділяється слиз, що провокує постійний нежить у дитини, який не проходить навіть в дорослому віці.

Поліпи і аденоїди

Досить часто причиною закладеності в носі і слизових виділень стає розрослася тканину аденоїдів. Це відбувається через те, що вона перекриває просвіт, заважаючи нормально дихати. Також аденоїди можуть стати причиною інших серйозних патологій, оскільки є сприятливим середовищем для бактерій, що провокують запальні процеси. Те ж саме можна сказати про поліпи носа, що перекривають надходження повітря в навколоносових пазух.

Переохолодження організму

Знайома всім проблема, коли після перебування в холоді на наступний день виникає нежить. Ця хвороба називається застудою і лікується досить легко, але при відсутності правильної терапії може спричинити за собою серйозні ускладнення.

Травми і сторонні предмети в носі

При ударі носа слизова оболонка дратується і починає активно генерувати слиз. Оскільки при цьому ушкоджуються кровоносні судини і м’які тканини, досить часто спостерігається нежить з кров’ю. Він може бути і при попаданні гострого стороннього предмета в ніздрю. Особливо це стосується дітей – вони часто випадково вдихають або засовують собі в ніс гудзики, олівці, дрібні деталі іграшок та інші предмети.

Несприятливе середовище і куріння

Вплив хімічних речовин на ніс викликає роздратування і атрофію слизової оболонки. Тому у курців, а також тих, хто працює на шкідливих виробництвах, нежить є постійним супутником.

Види нежиті

Дане захворювання класифікують за кількома параметрами:

По формі:

  • гострий
  • хронічний

За етимологією:

  • інфекційний
  • неінфекційний:
    • алергічний
    • травматичний
    • вазомоторний
    • лікарський

Також зустрічаються атрофічний і гіпертрофічний нежить. У першому випадку тканини слизової стоншуються під впливом постійного запалення. У другому – навпаки, починають розростатися.

Гострий нежить

Розвивається відразу ж після зараження інфекцій або під впливом інших факторів. Відрізняється яскраво вираженою симптоматикою – рясними виділеннями, утрудненим диханням, які часто супроводжуються загальними ознаками запалення (температурою, слабкістю).

Хронічний

Тривала фаза хвороби, при якій загострення і ремісії змінюють один одного. Хронічний нежить не проявляє вираженої симптоматики, але призводить до патологічних змін тканин слизової оболонки. Через це у людини виникають серйозні ускладнення.

лікування нежитю у дорослих

Симптоми нежитю

Для нежиті характерна досить яскрава клінічна картина, що включає місцеві і загальні симптоми.

Закладеність і дискомфорт в носі

Через набряку слизової оболонки дихання утруднюється, людина може відчувати свербіж, лоскотання, печіння носових ходів. Поряд з цим часто знижується або повністю зникає нюх.

Виділення з носа

ПОскільки слизова оболонка при запаленні активно продукує нову слиз, вона починає рясно виділятися з носових ходів. Виділення як правило серозні і прозорі, але на запущених стадіях вони можуть змінювати колір на жовтий і зелений, містити вкраплення гною. Поряд з цим часто проявляється сльозоточивість.

Загальна симптоматика

Характерна в основному для нежиті інфекційної природи. У людини підвищується тілесна температура, відчувається слабкість, ломота в м’язах. Нерідко, особливо при різних формах синуситу, може хворіти і крутитися голова.

Діагностика

При прояві зазначеної симптоматики важливо зрозуміти, чим вона викликана. Справитися з цим може кваліфікований отоларинголог. На огляді він уважно опитує пацієнта, вислуховує скарги. Потім проводиться ендоскопічна діагностика, яка показує:

  • Стан слизової оболонки
  • Набряклість носових ходів
  • Присутність в носових пазухах інфекційних вогнищ, згустків слизу, гною
  • Наявність патологічних новоутворень – аденоїдів, поліпів, пухлин, гіпертрофії
  • Сторонні тіла
  • Аномалії будови носа

Залежно від результатів обстеження лікар підбирає відповідні методи лікування.

Лікування сильного нежитю

Коли у пацієнта виявлено нежить, лікування завжди індивідуально. Воно спрямоване на усунення причини, а також враховує стан хворого, його вік та інші фактори.

У дітей

Для малюків скупчення слизу в носі досить небезпечно і може привести до серйозних наслідків. Тому важливо навчити їх правильно сякатися – кожною ніздрею по черзі, затискаючи другу пальцем. В цілому ж, нежить у дитини лікується залежно від причини. Якщо він викликаний вірусами – проводиться медикаментозна терапія, що прибирає інфекційне вогнище. При аденоїдах, поліпах і вроджених дефектах роблять операцію. При алергії – призначають протиалергічні препарати.
Ліки дітям дають щадні – краплі та спреї на основі морської води, що знімають набряк, жарознижуючі при високій температурі. Також дуже корисними будуть інгаляції при нежиті з різними ефірними маслами.

У дорослих

Дорослим пацієнтам підходить набагато більше препаратів від нежитю: антибіотики для усунення інфекційного вогнища, антивірусні і протизапальні ліки, а також судинозвужувальні засоби. Але це не означає, що можна купувати «навмання» перші-ліпші краплі та спреї в аптеці. Тільки лікар знає, чим лікувати нежить правильно.
Крім медикаментозної терапії, дорослим часто призначають промивання носа за методом «кукушка» і іншим технікам. Також хороший ефект дають фізіотерапевтичні процедури. Якщо ж причина в аномаліях будови, поліпах і інших утвореннях, лікування нежиті проводять хірургічним шляхом.

У вагітних

Лікувати нежить у вагітних потрібно обережно – щоб не нашкодити плоду. Для цього майбутній мамі варто заручитися підтримкою не тільки отоларинголога, а й гінеколога. Важливо приймати лише ті препарати, у яких немає протипоказань у вигляді вагітності. Чекати, поки хвороба пройде сама, теж небезпечно – це може нашкодити майбутній дитині. Тому краще обійтися без самодіяльності і відразу звернутися до ЛОРа, сказавши про своє становище – він знає, як швидко вилікувати нежить!

У немовлят

Коли проявляється нежить у немовлят, найголовніше – якомога швидше встановити причину. Він може бути через інфекцію, потрапляння стороннього тіла в ніс, алергії, аденоїдів. Немовлята дуже схильні до нежиті через те, що черепні кістки ще не до кінця сформовані, і ЛОР-органів сильно уразливі.
Самолікування в даному випадку призводить до сумних наслідків, тому краще відразу звернутися до дитячого ЛОРа. Він призначає щадні препарати для зняття запалення, назальні краплі, спреї, мазі. Від батьків потрібно виконувати приписи доктора і підтримувати оптимальну вологість у приміщенні, щоб нежить у немовляти швидко пройшов.

лікування нежитю у дітей

У ЛОР-центрі для дітей та дорослих

Наш ЛОР-центр допомагає позбутися від нежиті пацієнтам будь-якого віку. На первинному прийомі доктор проведе опитування і ретельно досліджує носові ходи і порожнини шляхом ендоскопії. Потім на підставі отриманих даних визначить, як лікувати нежить.
Поряд з класичними методами лікування тут застосовується кріотерапія. Це революційна технологія впливу холодом на уражені тканини. Вона дозволяє вбити патологічну мікрофлору і прибрати змінені тканини, а здорові при цьому починають активно відновлюватися. За допомогою кріотерапії можна видаляти поліпи і аденоїди без операції – вони відриваються під впливом холоду. При цьому пацієнт не відчуває болю і в той же день відправляється додому!

Профілактика хвороби

Щоб не думати про те, як вилікувати нежить, краще постаратися взагалі його уникнути. Профілактика хвороби включає наступні поради:

  • Уникати переохолоджень – носити теплий одяг і взуття по сезону, триматися подалі від протягів
  • Пити більше рідини і приймати вітаміни – це допоможе зміцнити імунітет
  • Вчасно лікувати інфекційні хвороби, щоб вони не перейшли в хронічну форму
  • Вести здоровий спосіб життя – правильно харчуватися, не курити
  • Якщо виявлені аденоїди, поліпи, вроджені дефекти – видалити їх

Можливі ускладнення при нежиті

Відсутність терапії і безрецептурний лікування призводять до серйозних наслідків:

  • Перехід інфекції на інші органи – отит, ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія і т д
  • Хронічний риніт і синусит
  • Дистрофічні зміни тканин носової слизової
  • Погіршення і втрата нюху
  • Поразка кісткових тканин інфекцією

Щоб цього не допустити, зверніться в наш ЛОР-центр для дітей та дорослих при перших же симптомах нежиті!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар