Слух може псуватися з різних причин, і не завжди вони підвладні людині. Наприклад, у випадку з вродженою приглухуватістю, викликаною генетичними факторами. Також при раптовому зниженні слуху не завжди вдається точно визначити причину. Але все ж є ряд негативних впливів, уникаючи яких, можна попередити розвиток приглухуватості. До них відносять:
- Інфекційні захворювання
- Прийом ліків, шкідливих для слухової системи
- Акустичні та механічні травми
- Частий вплив шумів, вібрацій і гучних звуків
Слух також може псуватися в силу вікових змін, яким далеко не завжди вдається протистояти. І перш ніж купити слуховий апарат, рекомендується розібратися в причинах, що викликали туговухість, щоб виключити їх в подальшому. Для цього потрібно пройти обстеження і отримати консультацію кваліфікованого лікаря.
Основні фактори, що викликають приглухуватість
Залежно від характеру і локалізації захворювання можуть варіюватися причини. Наприклад, кондуктивні порушення слуху досить часто бувають викликані сірчаними пробками або чужорідними тілами в зовнішньому вусі. Також вони можуть бути наслідком аномальної будови вушної раковини або слухового проходу.
Поразки слуху, локалізовані в середньому вусі, теж відносять до кондуктивних. Найпоширенішою причиною вважається отит та інші запальні процеси. Також слух псується, якщо була перфорована барабанна перетинка через хворобу або травми, порушений ланцюг слухових кісточок, або при отосклерозі.
Складніше йде ситуація з нейросенсорною приглухуватістю. Вона пов’язана з пошкодженням структур внутрішнього вуха, що не підлягають відновленню. І причин, що викликають ці порушення, набагато більше:
- Шумове забруднення
- Вікові дегенеративні процеси в організмі
- Пухлини мозку і слухового нерва
- Травми голови і вуха
- Генетична схильність
- Хвороба Меньєра
- Перенесені інфекційні захворювання
- Лікування сильнодіючими препаратами, в тому числі хіміотерапією
- Хронічні захворювання серцево-судинної, ендокринної системи, нирок і т п
Найпоширенішою причиною на сьогоднішній день вважається вплив гучних звуків і шумів. Ось чому туговухість стрімко «молодіє» – через повальне захоплення навушниками. Коли слух втрачено, відновити його практично неможливо. В цьому випадку виручить слуховий апарат, купити який слід після проходження аудіологічної діагностики.
Ознаки падіння слуху
Важливо вчасно розпізнати намічену туговухість та вжити заходів. В іншому випадку слух буде падати сильніше, поки не пропаде зовсім. Перший «маркер», за яким визначається проблема – труднощі в спілкуванні. Запідозрити у себе недуга варто людям, які:
- Часто перепитують у співрозмовників деякі фрази
- Не можуть розібрати мову в галасливій обстановці
- Постійно збільшують гучність на відтворюючих пристроях, незважаючи на обурення домочадців
- Не можуть стежити за розмовою в груповій бесіді
- Чують шум у вухах
- Відчувають потребу дивитися на міміку і артикуляцію співрозмовника
- Розрізняють чоловічу мову краще, ніж жіночу та дитячу
Тим, у кого в анамнезі є ризик розвитку приглухуватості, потрібно пильно стежити за своїм слухом. Це в першу чергу стосується людей, у яких є слабочуючі родичі. Також в групі ризику знаходяться ті, хто працює на гучних виробництвах або живе в місцях з пожвавленим дорожнім рухом. Якщо ви недавно перенесли інфекційне захворювання або лікувалися отоакустичними препаратами, обов’язково потрібно перевірити слух.
Якщо слуховий апарат купити на ранніх стадіях приглухуватості, можна зберегти залишковий слух і підтримувати в нормі психоемоційний стан. В іншому ж випадку виникнуть проблеми:
- Постійна напруга в спробах почути потрібні звуки
- Дратівливість і злість на співрозмовника через почуття, що він нерозбірливо говорить
- Замкнутість при спілкуванні навіть зі старими знайомими
- Спроби уникнути нових контактів, дискомфорт при спілкуванні
Ось чому важливо зайнятися слухом при перших же ознаках його погіршення. За якісної реабілітацією краще звернутися в центр «Беттертон». Там пропонується достовірна діагностика приглухуватості, а також всебічна допомога слабочуючим: підбір слухових рішень, настройка, підтримка в адаптації, гарантійне обслуговування. Запишіться на прийом, щоб перевірити слух!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
View Comments
Доброго вечора! Дякую за статтю, для мене вона була дуже корисною. Нещодавно читала, що слух може погіршуватися після гострих вірусних інфекцій, які ще інфекційні хвороби можуть призвести до такої проблеми?
Насправді факторів ризику знижиння слуху існує дуже багато. Основний з яких передусім є - гучний звук. Для захисту і профілактики свого слуху, радимо Вам використовувати індивідуальні біруші. Важливо, щоб вони були виготовленні по зліпкам вашого вуха. Такі біруши можна замовити в нашому центрі. Записатися на зняття зліпків та виготовлення біруш можливо за формою запису - https://lorvrach.com.ua/ua/konsultacziya-lora-dlya-doroslyh/