Ротавірусна інфекція – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає шлунково-кишковий тракт. Основні прояви включають діарею, блювоту й лихоманку. Медичною мовою патологію називають ротавірусний ентерит, а в побуті – кишковий грип.
Ротавірусна інфекція – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає шлунково-кишковий тракт. Основні прояви включають діарею, блювоту й лихоманку. Медичною мовою патологію називають ротавірусний ентерит, а в побуті – кишковий грип.
Це одне з доволі поширених захворювань, особливо серед дітей віком до 5 років. За даними ВООЗ, щороку реєструються мільйони випадків інфікування.
Зазвичай ротавірусний ентерит викликається збудниками, які належать до родини Reoviridae. Ця вірусна інфекція має вигляд колеса під електронним мікроскопом, звідки й отримала свою назву (від латинського “rota” – колесо). Існує декілька серотипів ротавірусу, причому найбільш поширеними є серотипи A, B і C. Основним збудником захворювання серед людей є ротавірус серотипу A, який спричиняє більшість випадків гастроентериту в усьому світі.
Як передається ротавірусна інфекція? У більшості випадків зараження відбувається фекально-оральним шляхом. Вірус потрапляє в організм через брудні руки, заражені продукти харчування, воду або поверхні. Найчастіше зустрічається ротавірусна інфекція у дітей до 5 років, оскільки вони здебільшого перебувають у тісному контакті в дитячих садках, а їхній організм ще недостатньо стійкий до вірусів. Також до факторів ризику відносять:
Потрапляючи в організм, ротавірусна інфекція дає клінічну картину після нетривалого інкубаційного періоду, в середньому через 1-3 дні. Типові її прояви:
Прояви захворювання залежать від віку пацієнта. Зокрема, сильна блювота й діарея у дітей може призвести до серйозних ускладнень через втрату великого об’єму рідини. При ротавірусній інфекції симптоми у дорослих менш виражені, а перебіг захворювання легший. Це пов’язано з тим, що їхня імунна система краще протистоїть збуднику.
Скільки триває ротавірусна інфекція? Зазвичай симптоми тримаються від 3 до 7 днів, у більшості випадків повне відновлення настає протягом тижня. Проте в деяких ситуаціях, особливо при тяжкому перебігу, прояви захворювання можуть зберігатися довше, вимагаючи додаткового лікування.
Збудник вражає клітини епітелію тонкого кишечника, порушуючи їхню здатність всмоктувати рідину та солі. Це порушує водно-електролітний баланс в організмі, що може призвести до гіповолемії (зниження об’єму циркулюючої крові) та метаболічного ацидозу (порушення кислотно-лужного балансу). Та головна небезпека ротавірусу – це зневоднення, що створює ризик серйозних ускладнень.
Зазвичай при цьому діагнозі пацієнтові призначають симптоматичні препарати й радять пити багато рідини та дотримуватись дієти. Непогано також діють спеціальні сольові розчини для нормалізації електролітного балансу. Антибіотики в даному випадку не дають результату, оскільки збудник має не бактеріальне, а вірусне походження.
При діагнозі ротавірусна інфекція у дітей, як лікувати – знає лише кваліфікований лікар. Важливо не втрачати часу та звертатись по допомогу за перших ознак захворювання. Це допоможе його побороти й уникнути ускладнень.
Щоб знизити ризики зараження, рекомендується:
Проте, найдієвішим способом є вакцина від ротавірусу. Вона формує стійкий імунітет і значно знижує ризик тяжкого перебігу захворювання. Ротавірусна вакцина майже не має вікових обмежень – перше щеплення можна робити немовлятам вже в 1,5 місяці. Ефект від нього зберігається на 3-4 роки.
Також не варто забувати, що хронічні захворювання носа та горла є додатковим фактором ризику зараження ротавірусом. Вчасна ЛОР-допомога дозволяє уникнути ускладнень, пов’язаних із сухістю і подразненням слизових оболонок. Лікар порадить препарати для полегшення дихання й зволоження, та також підкаже додаткові профілактичні засоби.
Подробную информацию можно получить в колл-центре нашего ЛОР-центра для взрослых и детей по телефону:
+38 (097) 720-87-11