Ксения Витальевна Омельченко

Сушить у носі? Цей неприємний симптом може вказувати на серйозні патології. Дізнайтеся, з чим він пов’язаний, і як від нього позбутися.

Слизова оболонка носа – це природний бар’єр, що затримує інфекції, частинки пилу і шкідливих речовин при диханні. У нормі носові ходи нормально зволожені. Але при різних патологічних процесах може з’являтися печіння і сухість у носі. Воно говорить про те, що порушена основна функція слизової – захисна. Неприємний симптом заважає вільно дихати, відволікає від важливих справ, викликає занепокоєння. Важливо розібратися, з чим він пов’язаний, і знайти рішення проблеми.

Симптоми патології

Сухість і печіння в носі особливо гостро відчувається при вдиху – повітря ніби шкребе носові ходи. Нерідко це супроводжується відчуттям розпирання, свербіння і закладеності. Іноді людина одночасно відчуває сухість у носі і горлі. Також можуть з’являтися:

 • нежить – зневоднена слизова оболонка генерує багато слизу, яка накопичується в порожнині носа і виходить при чханні;
 • кірки в носі – утворюються з висохлого слизу і створюють відчуття механічної перешкоди;
 • втрата нюху – при сильному зневодненні нюхові рецептори можуть втратити функціональність, а згодом і зовсім атрофуватися;
 • носові кровотечі – виникають при сильному висиханні слизової поблизу великих судин, або при механічному пошкодженні, коли людина намагається прибрати сухі кірки.

Чому з’являється симптом

Сухість у носі може бути пов’язана із запальними процесами носової слизової, а також з іншими несприятливими факторами.

Запальні процеси

Найбільш поширеною причиною цього симптому є риніт. Він може бути викликаний респіраторною інфекцію або алергічною реакцією на подразнюючі слизову речовини. У підсумку вона запалюється і продукує багато слизу, що призводить до зневоднення. Якщо при цьому лікуватися самостійно і зловживати судинозвужувальними краплями або кортикостероїдами, печіння в носі посилиться.
Ще одним захворюванням, що викликає цей симптом, є гайморит. Це запальний процес у придаткових пазухах, що супроводжується скупченням слизу та інших патологічних рідин. Це призводить до порушення нормальної вентиляції і відтоку слизу, зневоднення і утворення сухих кірок у носі.
Варто відзначити, що, якщо вчасно не вилікувати запальні патології, в слизовій носа можуть статися безповоротні зміни. Вона може розростатися або, навпаки, атрофуватися. В результаті дискомфортні відчуття лише посилюються, а лікування стає складніше.

Інші причини

Симптом з’являється, якщо людина:

 • дихає надто сухим повітрям;
 • працює з їдкими або сипучими речовинами;
 • страждає на цукровий діабет;
 • переживає гормональні зміни в організмі – наприклад, досить часто зустрічається сухість у носі при вагітності;
 • багато палить і зловживає алкоголем;
 • має вроджені аномалії будови – зокрема, викривлення носової перегородки.

Що робити при сухості в носі?

Єдина розумна відповідь – звернутися до отоларинголога. Він проведе консультацію і ретельно досліджує ніс візуальними та інструментальними методами. Сучасна риноскопія за допомогою оптичних приладів дозволяє ретельно вивчити стан слизової і поставити точний діагноз.

Відчуття сухості і печіння в носі у дітей

Діти більше дорослих схильні до запальних захворювань, тому у них цей симптом з’являється частіше. При цьому не можна зволожувати слизову оболонку носа аптечними аерозолями. Всі препарати потрібно використовувати тільки за призначенням лікаря. Також важливо стежити, щоб дитина піла більше води – це допоможе відновити водно-сольовий баланс в організмі і знизити ризик зневоднення.

Особливості лікування сухості і печіння в носі

При скаргах на сухість у носі лікування призначається з урахуванням причини цього симптому. Якщо у пацієнта виявлено інфекційний процес, йому призначають антибіотики або противірусні препарати. Додатково лікар прописує лікувальні процедури (наприклад, промивання носа), засоби для зняття набряку, фізіотерапію. Сильне печіння в носі знімається місцевими зволожуючими краплями на основі морської води або з додаванням пантенола.
Якщо у вас в носі печіння, наш ЛОР-центр для дітей та дорослих завжди готовий допомогти. Ми застосовуємо сучасні ефективні методики лікування, які швидко позбавлять вас від цього симптому.

лор осмотр взрослых

Ускладнення при сухості в носі

Коли в носі сухість і печіння, це не тільки дискомфортно, але і небезпечно. Інфекційні процеси поширюються на інші важливі структури. Слизова сильно пересихає і починає атрофуватися, викликаючи втрату нюху.

Профілактика

Щоб слизова носа не пересихала, потрібно зволожувати повітря в приміщенні, пити багато води, захищати дихальні шляхи від пилу, сипучих і їдких речовин. Також корисно вести здоровий спосіб життя і регулярно спостерігатися у ЛОР-лікаря.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380500358717

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар