Ксения Витальевна Омельченко

Впав слух і шумить у вухах? Можливо, причина цього – екзостоз слухового проходу. Дізнайтеся, що це за патологія, та як її вилікувати!

 

Екзостоз – це доброякісне розростання кісткової тканини. Патологія зазвичай розвивається на тлі переохолодження, контакту з водою, травм. У ЛОР-практиці зустрічається екзостоз зовнішнього слухового проходу – новоутворення лежить на поверхні скроневої кістки, у її барабанної частини. Це захворювання приносить багато дискомфорту і може викликати серйозні ускладнення. Тому важливо вчасно виявити та видалити екзостоз вуха. У цьому вам допоможе наш ЛОР-центр для дітей та дорослих.

Причини та симптоми вушних екзостозів

Коли у вусі розвивається екзостоз, причини зазвичай пов’язані з:

  • частими переохолодженнями – під впливом низьких температур тканини поверхневої кістки зовнішнього вуха починають розростатися;
  • контактом з водою – саме з цієї причини патологію також називають «вухо серфінгіста», вона часто зустрічається у професійних плавців, водолазів та людей, які ходять до басейну;
  • травмами вуха – при переломах або сильних забитих місцях скроневої кістки на її поверхні наростає рубцева тканина, і формується екзостоз слухового проходу;
  • хронічний запальний процес – це може бути середній або зовнішній отит, євстахіїт або сірчана пробка, що блокує дренаж вуха.

На ранніх стадіях, поки розростання кісткової тканини ще незначне, екзостоз зовнішнього слухового проходу може не проявлятися. Але зі зростанням новоутворення починає перекривати його просвіт, вражати структури середнього вуха, здавлювати м’які тканини. Людина при цьому страждає від болю та шуму у вухах, у нього знижується слух, змінюється сприйняття власного голосу. Також через звуження просвіту вушного каналу в ньому накопичується багато сірки, це може призвести до запальних процесів.

Екзостоз вух у дитини

Найчастіше зустрічається екзостоз у дітей, які ходять у басейн і люблять купатися у водоймах. Дитячі вуха більше схильні до цієї патології, тому що їх слухові канали вузькі. Важливо вчасно виявити екзостоз у дитини, доки хвороба не встигла вплинути на слух та спричинити порушення розвитку.

Діагностика та лікування

Щоб виявити екзостоз зовнішнього вуха, ЛОР-лікар проводить отоскопію – це дослідження дозволяє побачити новоутворення. Також пацієнту необхідна тональна гранична аудіометрія – вона дозволяє визначити, наскільки знизився слух. Іноді додатково проводять КТ скроневих кісток, щоб оцінити їх стан і структуру. У нашому ЛОР-центрі пацієнтам доступна сучасна комплексна діагностика та лікування екзостозів за європейськими медичними стандартами.

Як вилікувати екзостоз вуха

Якщо у людини у зовнішньому вусі виявлено екзостоз, лікування можливе лише хірургічним шляхом. Метод проведеної операції підбирають індивідуально для кожного пацієнта за результатами обстеження. Видалення екзостозів малого розміру на ранніх стадіях можливе ендоуральним способом під місцевою анестезією. Множинні та великі екзостози зазвичай видаляються ретроартикулярним методом – ця операція проходить під загальним наркозом і потребує розширення слухового проходу.

Якщо вас турбує екзостоз вуха, зверніться за допомогою до нашого ЛОР-центру. Ми проведемо діагностику та підберемо відповідну схему хірургічного втручання.

Передопераційна підготовка при екзостозі

Підготовка до операції залежить від розмірів утворення та стану кісткової тканини. Якщо екзостоз викликав запальний процес, його спершу лікують. Пацієнту призначають антибіотики, протизапальні вушні краплі, лікувальні процедури. Якщо операція проводитиметься під загальним наркозом, за кілька днів до неї слід перейти на полегшену дієту, з вечора нічого не їсти, в день втручання не пити рідини.

Відновлювальний період

Терміни реабілітації залежать від обсягів та методу втручання. У деяких випадках операцію проводять амбулаторно і пацієнт відразу після неї може повернутися додому. Іноді потрібно провести 2-3 дні у стаціонарі. Після того, як людині видалили екзостоз у вухах, рекомендується захищати слухові канали від попадання води та регулярно очищати їх від сірки, не користуватися ватними паличками.

детський лорПрогноз та профілактика

Після видалення новоутворення слух зазвичай повністю повертається, ризик рецидиву мінімальний. Важливе питання багатьох пацієнтів із діагнозом екзостоз – чи беруть до армії цю патологію? Для служби важливий слух, тому при виявленні новоутворення у вухах людині можуть дати тимчасову відстрочку. Але після операції та одужання треба буде пройти медкомісію знову.

Щоб знизити ризик розвитку або рецидиву екзостозу, слід виключити причини виникнення цієї патології: уникати переохолоджень, захищати вуха від води берушами, вчасно лікувати запальні хвороби. Якщо ж ви відчули симптоми цього захворювання – запишіться на прийом до ЛОР-центру.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар