Розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ) у дітей та дорослих

Розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ) – це порушення нейророзвитку (неврологічне порушення), який виявляється в дитячому віці й залишається в дорослому житті. Він може проявлятися підвищеною збудливістю, складнощами з концентрацією уваги, імпульсивністю.

 

 Дуже важливо вчасно розпочати роботу з корекції цього порушення, щоб дати змогу дитині розвиватись на одному рівні з однолітками й уникнути негативних наслідків у подальшому дорослому житті. У нашому ЛОР-центрі можна отримати допомогу кваліфікованих корекційних педагогів, що працюють за сучасними ефективними методами.

Причини РДУГ у дітей

РДУГ розвивається на тлі недостатньої зрілості функцій лобної долі півкуль головного мозку. Також це може бути наслідком пошкоджень чи ураження певних ділянок мозку або аномалій на рівнях нейротрансмітерів, зокрема, дофаміна та норадреналіна. Це порушує роботу нервово-рефлекторної системи та викликає певні проблеми з рухливістю, концентрацією, контролем поведінки. Точні причини цього розладу досі не встановлені, але є припущення, що провокуючими факторами можуть бути генетична схильність, несприятливий перебіг вагітності, травми при пологах, низька вага при народженні.

Як розпізнати РДУГ

Дуже важливо вчасно помітити ознаки проблеми, щоб її скоригувати. Якщо в дитини є РДУГ, симптоми зазвичай проявляються:

  • надмірною активністю – не може спокійно всидіти на місці, постійно рухається, розмовляє забагато, проявляє нетерплячість і має проблеми з дисципліною;
  • неуважністю – важко концентрується на певній задачі, не встигає сприймати інформацію, багато чого забуває, часто й легко відволікається від задач, робить помилки, уникає завдань, що потребують тривалих розумових зусиль;
  • проблемами з самоконтролем – поводиться імпульсивно, приймає рішення без роздумів, втручається в розмови інших людей, погано сприймає очікування.

Особливості РДУГ у дорослих

Без правильної корекції проблема зберігається у дорослому віці та може навіть посилюватись. У людей з цим розладом зазвичай низька продуктивність роботи, складнощі з розподілом часу, низька самооцінка. Їм важко спілкуватися, тому вони зазвичай мають проблеми в колективі та особистих стосунках. При РДУГ у дорослих лікування потребує набагато більше зусиль та часу, ніж у дитинстві. Тому краще не запускати патологію та вчасно звертатися по допомогу.

Діагностика РДУГ

На першому етапі лікар проводить з пацієнтом клінічне опитування – збирає інформацію про симптоми, їх тривалість та вплив на життя, складає анамнез, відстежує реакції. Основним методом діагностики є РДУГ-тест зі спеціальною шкалою, за результатами якого можна встановити клінічний діагноз. Цей тест проводить лікар-психіатр.

Корекція РДУГ з дефектологом

Основним напрямком роботи при цьому діагнозі є когнітивно-поведінкова терапія. Зазвичай її проводить психолог чи психотерапевт. Вона спрямована на те, щоб сформувати та розвинути в дитини навички організації та планування, концентрації уваги, самоконтролю, соціальної взаємодії. Додатково проводяться консультації для батьків – як створити сприятливі умови, організувати чітку рутину, надавати підтримку, відстежувати динаміку зниження симптомів розладу.

У нашому центрі працюють кваліфіковані дефектологи, які володіють сучасними методами корекції наслідків РДУГ. Зокрема наші фахівці успішно виправляють мовленнєві порушення, пов’язані з цим діагнозом. Вони розробляють для кожного пацієнта індивідуальну програму занять та підтримують на кожному кроці.

Профілактика РДУГ

Наразі не розроблено методик, як уникнути цієї проблеми. Але зменшити ризики допоможе дбайливе ставлення до вагітності. Майбутній мамі варто відмовитись від шкідливих звичок, оберігатись від інфекцій, вести здоровий спосіб життя, уникати надмірних навантажень та стресів.

Важливо розуміти, що діагноз РДУГ – не перешкода для повноцінного якісного життя. Головне – вчасно звернути увагу на цю проблему й розпочати корекційну роботу. Запишіться на консультацію до дефектологів нашого центру, щоб отримати кваліфіковану допомогу!

Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Анастасія Тарасівна Цвігун

    Спеціалізація: сурдопедагог, дефектолог Лікар-дефектолог проводить діагностику слуху, підбирає для пацієнтів оптимальний метод корекції порушення мовлення та слуху Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90