Чистите вуха ватними паличками? А ви знали, що це може завдати серйозної шкоди всій слуховий системі. Дізнайтеся, в чому небезпека цих аксесуарів, як правильно чистити вуха, і що робити при травмі.

Ватяна паличка – це гігієнічний аксесуар, який часто використовують як засіб для чищення вух. Однак далеко не всі вміють користуватися нею правильно. Одна з поширених помилок – використання ватних паличок для очищення вушного каналу. Давайте розберемося, чому це не рекомендується, і чим можуть бути небезпечні ватні палички.

Користь ватних паличок

Насправді, в самих ватних паличках немає нічого небезпечного. Вся справа в тому, хто і як їх застосовує. Їх головна користь в тому, що можна якісно очистити вушну раковину – всі її вигини і область за нею. Також вушні палички застосовують для інших гігієнічних цілей – наприклад, точкової обробки дрібних ран. Але ось у вуха їх краще не вставляти.

Вушна сірка, і чим вона корисна

У наших вухах постійно виробляється сірка – це природний секрет, що виконує важливі функції. Основні з них – самоочищення і захист.

Самоочищення

Сірка відповідає за виведення з слухових ходів пилу, дрібних комах та інших забруднень. За рахунок своєї в’язкої консистенції, вона затримує дрібні частинки. А потім сама виводиться з вуха – цей механізм закладений в нас природою. Правда, під дією деяких несприятливих факторів механізм самоочищення може порушуватися. Один з них – використання ватних паличок.

Захист

Вушна сірка ефективно захищає вухо від проникнення бактерій і грибків. Вона має кислий рН, за рахунок чого шкідливі мікроорганізми гинуть в вушному каналі. Також сірка перешкоджає попаданню комах в глибокі структури вуха.

Чим небезпечні вушні палички

Якщо неправильно використовувати вушні палички, шкода може бути завдана у вигляді травми або сірчаної пробки.
Травма
При чищенні вуха можна випадково поранити паличкою шкіру слухового проходу, і це спровокує запальний процес. Чи можна пробити барабанну перетинку ватною паличкою? Так, якщо ввести її занадто глибоко. Ви навіть не помітите, як це станеться. Пошкодивши барабанну перетинку, людина відчуває сильний біль і втрату слуху на травмованому вусі. Може йти кров з слухового каналу. У більшості випадків перетинка зростається, але можуть утворитися спайки. Надалі це призводить до розвитку порушень слуху.
Травма вуха ватною паличкою – досить часта причина звернення до ЛОР-лікаря. Якщо це сталося, не потрібно втрачати часу. Вухо повинен терміново оглянути отоларинголог. Він оцінить ступінь пошкодження і призначить лікування, щоб травма вушною паличкою швидше зажила.

Сірчана пробка

Ватні палички не прибирають сірку з слухового каналу, а лише проштовхують її глибше і утрамбовують. Так утворюється щільна пробка. Зазвичай при цьому людина відчуває, що у нього заклало вухо при чищенні ватними паличками. Саму пробку потім доводиться видаляти в кабінеті лікаря – надто вже щільно вона утрамбовується.
Якщо у вас після чистки вуха ватною паличкою заклало слуховий канал, зверніться до лікаря. Він проведе огляд і зробить процедуру промивання, яка допоможе прибрати скупчення сірки.

Особливості чищення вух у дітей

З дитячими вухами треба поводитися дуже акуратно, щоб нічого там не порушити. В них категорично забороняється вставляти вушні палички і інші гострі предмети – щоб барабанна перетинка не постраждала. Замість цього краще просто протирати вухо ватним диском, змоченим у воді.

Як правильно чистити вуха

Напевно вас цікавить, як чистити вуха без ватних паличок. Насправді, в цьому аксесуарі абсолютно немає необхідності – як ми вже сказали, вухо здатне очищатися само. Все, що потрібно робити – це промивати раковину водою і протирати її мокрим ватним тампоном. Всередину нічого вставляти не потрібно – від цього один шкоду!

Що про ватні палички кажуть лікарі

Будь-який лікар скаже вам, що користуватися цими аксесуарами не потрібно. Отоларингологи категорично не рекомендують цього робити. Вони щодня стикаються з травмами, сірчаними пробками і запальними процесами, які були спровоковані саме вушними паличками. Лікар, звичайно, допоможе вам вирішити цю проблему, але краще постаратися її уникнути.
Якщо у ви відчуваєте закладеність, дискомфорт і біль у вухах, зверніться в наш ЛОР-центр для дітей та дорослих. Тут працює команда досвідчених фахівців, які знають, як лікувати вуха від травм і запалень, видаляти сірчані пробки. У центрі проводиться сучасна діагностика оптичними приладами з багаторазовим збільшенням. Це дозволяє виявити навіть мікроскопічні пошкодження тканин слухового каналу і барабанної перетинки. За результатами обстеження лікарі призначають ефективне лікування і дають рекомендації по правильному чищенню вух.
Залишилися питання? Запишіться до нас на прийом прямо зараз!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Кристина Альбертовна Оганян

    Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л

    View Comments

    • дуже дякую що відкрили очі на вушні палички, а я то думаю чому в мене постійно вуха болять після того як почищу їх паличкеами(

      • Дякуємо за те, що читаєте та звертаєте увагу на важливі речі, про які багато хто думає, що це дрібниці! Здоров'я Вам та Вашим близьким!