Симптоми та види
Біль у гландах може бути ниючий, пульсуючий або здавлюючий. Він буває одностороннім (коли розболілася одна мигдалина) та двостороннім (коли обидві). Також цей симптом може супроводжуватися підвищенням температури, або ні.
З температурою
Коли в людини болять гланди, й при цьому підвищується тілесна температура – це вірна ознака запальних процесів у гострій фазі. Хворий відчуває жар або озноб, слабкість, підвищену стомлюваність, в нього болить голова. Також ці стани є маркером гнійного процесу. Розпізнати його допоможуть біль у горлі, білий наліт на гландах та температура вище 38-39 градусів.
Без температури
Іноді гланди болять без температури. Це може бути ознакою хронічних уповільнених ангін, яких структурних змін у мигдалинах. Також цей симптом може проявлятися при подразненні горла алергенами або їдкими речовинами.
Причини болю у гландах
Коли в людини болять гланди, причини зазвичай пов’язані з запальними захворюваннями та іншими факторами. Це може бути викликано звичайною застудою, а також ГРВІ або грипом. Але найчастіше біль у гландах є симптомом ангіни (тонзиліту).
Ангіна
Тонзиліт – запалення лімфоїдної тканини гланд, що супроводжується їх збільшенням, почервонінням та роздратуванням. При цьому вони стають пухкими, нерідко на них з’являється білий гнійний наліт, або ж у лакунах накопичується гній. Хвороба небезпечна тим, що може перейти у хронічну форму, а також викликати запалення інших важливих органів та систем.
Інші причини
- Паратонзілярний абсцес
- Дифтерія
- Грип
- Фарингіт
- Ларингіт
- Роздратування тканин гланд димом, запилених повітрям, їдкими речовинами
- Перекидання до горла шлункового соку при рефлюксі
- Набряк внаслідок алергічних реакцій
Що робити, якщо болять гланди?
Отже, вас мучить біль у гландах – що робити в цьому випадку? Полегшити стан допоможе рясне тепле пиття та зволоження повітря. Також знімає симптоматику полоскання гланд сольовим або содовим розчином. Якщо є температура понад 38 ° С – можна зняти її жарознижуючим.
Варто сказати, що описані вище методи дають тимчасове полегшення, але не вирішують проблему. Коли в людини біль у гландах, лікування повинно бути комплексним та грамотним. Для цього потрібно звернутися до лікаря. Він проведе огляд та з’ясує, чим викликаний біль у гландах, чим лікувати патологію.
Чому важливо не займатися самолікуванням, а йти до фахівця? Лікар підбирає лікування індивідуально, з урахуванням усіх особливостей діагнозу та вашого організму. Також він враховує різні нюанси. Наприклад, біль у гландах при вагітності не можна знімати агресивними препаратами. Замість них доктор призначить щадні заходи для лікування хвороби.
Лікування гланд
У вас болять гланди? Що робити в цьому випадку – знають ЛОР-лікарі нашого центру! Для початку вони проведуть детальну діагностику та з’ясують причину проблеми. Обстеження проводиться шляхом ендоскопічного огляду, взяття посіву та лабораторних аналізів. Також нерідко лікар бере шпатель та злегка натискає ним на мигдалину – біль в гландах при натисканні говорить про ангіну.
Визначившися з діагнозом, лікарі підбирають схему терапії для пацієнта. У більшості випадків лікування консервативне та включає прийом медикаментів. Хворому прописують антибіотики, антигістамінні препарати, засоби для зняття набряків, запалення, болю. Також призначається процедура промивання лакун гланд антисептичними розчинами.
Що робити, якщо болять гланди, а ліки не допомагають? У наших фахівців є відповідь і на це питання. Пацієнтам із запущеними запальними процесами та структурними змінами у тканинах ми рекомендуємо кріотерапію. До горла направляється струмінь охолодженого рідкого азоту, моментально прибирає патогенну середу.
Можливі ускладнення
Тим, хто відчуває біль у гландах, лікування потрібне обов’язково. Якщо не отримати його вчасно, запальний процес може перейти на сусідні органи та нижні дихальні шляхи, спровокувати гнійні абсцеси й флегмони. Самі гланди теж можуть втратити функціональність та стати джерелом бактеріального середовища.
Профілактика
Коли болять гланди, це неприємно та небезпечно. Щоб не допустити цього стану, ведіть здоровий спосіб життя, уникайте переохолоджень та вчасно лікуєте ЛОР-хвороби.
Болять гланди? Зверніться за консультацією до наших лікарів!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711