Бічний аміотрофічний склероз (БАС) та ларингофон

БАС – важка та небезпечна хвороба, що спричиняє рухові порушення, втрату голосу та інші неприємні симптоми. Але можна зробити життя з цим діагнозом комфортнішим і повернути собі радість спілкування. Дізнайтесь, як ларингофони допомагають спілкуватися при хворобі БАС.

Хвороба БАСце скорочена назва патології бічний аміотрофічний склероз. Так називають нейродегенеративне прогресуюче захворювання, у якому розвивається дегенерація рухових нейронів. В результаті периферичні і центральні нервові клітини не спроможні передавати необхідні імпульси з мозку, через що порушуються моторні функції організму. БАС також має інші назви – латеральний склероз або хвороба Лу Герига.

Причини хвороби

Основна причина, що викликає хворобу БАС, – генні мутації, точна природа яких до кінця не виявлена. Нерідко захворювання буває спадковим.

Симптоми та ознаки захворювання

БАС – хвороба, симптоми якої можуть проявлятися не відразу і не повною мірою, але поступово погіршуються з часом. Найбільш часті та характерні ознаки:

  • м’язова слабкість – найчастіше раптово відчувається в руках та ногах;
  • утруднене ковтання;
  • мимовільні спазми в м’язах – проявляються у вигляді посмикування, судом;
  • задишка;
  • мовні порушення – зазвичай на ранніх стадіях змінюється тембр голосу, артикуляція стає нечіткою, згодом може повністю зникнути.

У зв’язку з тим, що хвороба БАС викликає проблеми з мовленнєвою функцією, деяким пацієнтам на певних стадіях може допомогти ларингофон.

Роль ларингофону у житті людей із хворобою БАСа

У людей із цією недугою виникають проблеми зі скороченням м’язів гортані та інших структур голосового апарату. Впоратися з цим допомагають голосоутворюючі апарати, які частково замінюють голосові зв’язки. Вони вловлюють вібрації, що йдуть від м’язів обличчя, і генерують їх на основні звуки. Тому при хворобі БАС, ларингофон може замінити людині втрачений голос. Завдяки цьому він може залишатися соціалізованим, отримувати задоволення від спілкування з іншими людьми.

Як вилікувати бічний аміотрофічний склероз

На жаль, БАС – хвороба невиліковна, але сучасна медицина дозволяє зробити життя людей з цим діагнозом комфортнішим та довшим. Перебіг захворювання у всіх різний – одні починають стикаються з першими симптомами вже в дитинстві, інших же наздоганяє лише в літньому віці. Головне – вчасно помітити ознаки синдрому Лу Геріга та звернутися за допомогою. В історії є безліч прикладів того, як грамотна підтримуюча терапія допомагала людям з цим діагнозом прожити довге, активне та плідне життя. Яскравий приклад – відомий вчений Стівен Хокінг.

Наслідки захворювання

Злободенне питання для людей з діагнозом хвороба бас – скільки живуть із цією патологією. Тут немає єдиної відповіді, все залежить від індивідуальних особливостей організму. У середньому виживання становить 25 років із моменту появи перших симптомів.

Профілактика

 Якщо в генах людина має цю мутацію, то уникнути захворювання неможливо. Але можна відкласти прояв БАС і полегшити симптоми. Для цього рекомендується стежити за станом нервової системи, уникати стресів, більше рухатися та вести здоровий спосіб життя.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Пидтоптана Наталия Юрьевна

    Спеціалізація: ЛОР лікар, Дитячий ЛОР Отоларинголог Підтоптана Наталія Юріївна займається діагностикою та лікуванням ЛОР-захворювань у дорослих і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л

    View Comments

    • в мого дідуся недавно діагностували БАС хворобу (хвороба Лу Герига) і хотіла би спитати чи допоможе йому ларингофон в подальшому житті? і як саме? дякую

      • Ми рекомендуємо, перш за все, проконсультуватися у вашого лікаря. Ларингофон (електронна гортань) допомогає пацієнтам, які перенесли операцію з видалення гортані та втратили можливість говорити. Тому вкрай важко зараз дати точну відповідь, не оглянувши пацієнта та не зрозумівши, які саме пораження є наразі. Але якщо ви хочете спробувати пройти таку консультацію у наших лікарів, ласкаво просимо!
        Запис за посиланням: https://lorvrach.com.ua/doctors/