Через гру малюк пізнає світ

Коли дитина грає, вона досліджує світ. І завдання батьків – допомогти їй у цьому. Добре, коли в гру також залучаються брати, сестри, бабусі і дідусі. Це зближує сім’ю, допомагає налагодити контакт з малюком. Одним словом, гра – кращий спосіб підтримати і направити дитину, особливо якщо у неї є порушення слуху.

Особливості розвитку дітей з вадами слуху

Якщо у малюка туговухість, йому буде складніше розвиватися, ніж здоровим одноліткам. Тому батькам необхідно подбати про заходи корекції слуху для нього і дотримуватися наступних рекомендацій:

  1. Відвести дитину до спеціаліста зі слухопротезування – він підбере слуховий апарат і налаштує його, щоб малюкові було комфортніше чути світ.
  2. Записатися на заняття до сурдопедагогом – він допоможе сформувати мовні навички. Зробити це потрібно відразу ж, як тільки була виявлена приглухуватість.
  3. Перетворити кожну побутову ситуацію в цікаву гру – так маляті буде зручніше вивчати світ.
  4. Розмовляти з дитиною весь час, коментуючи кожну свою дію.
  5. Говорити так, щоб малюк бачив ваше обличчя – це допоможе йому почути мова розбірливо. У цьому випадку він сприймає сказане не тільки по звуку, але і за допомогою міміки і артикуляції. В ідеалі потрібно розмовляти з дитиною, коли він сидить у вас на руках.
  6. При розмові намагайтеся, щоб дитина була ближче до вас – так звук «долетить» до його вух без перешкод і на потрібній гучності.
  7. Покликавши дитини один раз, повторіть його ім’я ще раз – так, щоб він бачив ваше обличчя.

Будьте готові до того, що зі слабочуючою дитиною доведеться непросто. Діти з вадами слуху бувають надмірно примхливі і дратівливі, вони можуть здаватися некерованими і абсолютно не слухатися батьків. Але причина тут не в поганому характері, а в особливості сприйняття.
Справа в тому, що малюкові з приглухуватістю не вистачає каналів пізнання світу. Він не може в повній мірі робити це на слух, тому компенсує за допомогою зору і тактильних відчуттів. Через це слабочуючі діти можуть підбирати з підлоги і землі різні предмети, пробувати їх на смак, неуважно озиратися навколо. Потрібно просто набратися терпіння і оточити малюка максимальною турботою. А ще – допомогти йому краще пізнати світ.

Поради для батьків дітей з вадами слуху на кожен день

Перше, що потрібно зробити, дізнавшись про діагноз дитини – купити слуховий апарат і почати реабілітацію у сурдопедагога. Якщо втрата слуху занадто глибока, потрібно кохлеарний імплант. Але крім тієї роботи, яку проводитимуть з малюком в кабінетах фахівці, вам потрібно добре працювати вдома. Адже саме від батьків залежить, як малюк буде звикати до слухового апарату.
Щоб адаптація пройшла успішно, потрібно поступово привчати дитину до приладу. На першому етапі найкраще включати його вранці – коли малюк тільки прокинувся, ви зустріли його посмішкою, обняли, погладили по голові або ручці. А далі акуратно надягайте слуховий апарат і починайте розмовляти. Говоріть йому ласкаві слова спокійним і виразним голосом, підключайте звучання іграшок, щоб посилити інтерес.
Для початку достатньо кількох хвилин вранці – це допоможе сформувати у малюка приємні асоціації, пов’язані зі слуховим апаратом. Він буде відчувати себе захищено, розслаблено, якщо ви будете проводити ці ритуали в спокійній обстановці, без зайвого поспіху. При цьому важливо тримати зоровий контакт. Дивіться малюкові в очі, коли розмовляєте з ним – щоб у нього збігалися звук і картинка.
Діти добре засвоюють звукову інформацію, коли сидять у мами на руках, притиснувши голову до грудей. Секрет простий – так вони не просто чують голос, а й відчувають ритм і вібрацію. Це дуже заспокоює. Тому так легко заколисати дитину, якщо посадити його на руки і заспівати колискову.
Важливо розуміти, що у дітей зі зниженим слухом порушена механіка процесу сприйняття звуку. Через те, що вони сприймають його приглушено і нерозбірливо, їх мозок може автоматично «відключати» цю функцію. Тобто, дитина просто не звертає уваги на звук, абстрагується від нього. Тому важливо протягом дня підходити до малюка, показувати пальцем на вухо і говорити: «Слухай». Це допоможе акцентувати його увагу на джерелі звуку.

Як грати з слабочуючою дитиною – 14 варіантів

  1. Брязкальця, «пищалки» та інші шумливі іграшки. Вони повинні бути у кожного немовляти, особливо якщо у нього поганий слух. Ці нехитрі на перший погляд предмети допомагають запустити процес. Малюк бачить красиву іграшку і фокусується на звуках, які вона видає. Використовувати їх можна вже з 3-4 місяців.
  2. Знайомимося з джерелом звуку. Тут в хід підуть будь-які предмети, здатні видавати звук, наприклад, радіоприймач. Покажіть його малюкові і дайте помацати. Вкажіть пальцем на вухо і включіть звук – щоб дитина зрозуміла, що треба слухати.
  3. Ігри зі слуховим апаратом. Так, це не іграшка, але проста і безпечна гра допоможе дитині краще зрозуміти, як працює прилад. Одягніть його і включіть, сказавши: «Так». А тепер вимкніть і скажіть: «Ні». Повторіть кілька разів, щоб малюк відчув різницю.
  4. Ігри з водою. Посадіть дитину зручно біля крана і відкрийте воду, сказавши: «Так». Не забудьте при цьому вказати на вухо – щоб він зрозумів, що треба слухати шум води. А тепер закрийте кран і скажіть: «Ні». Повторіть кілька разів.
  5. Музичні гри. Якщо у вас вдома є музичні інструменти – використовуйте це! Візьміть гітару, барабан, ксилофон або дзвіночок і грайте короткі звуки. Не забувайте показувати на вухо і говорити «так / ні». Якщо у вас вдома немає інструментів, підійде і звичайний музплеер або радіоприймач.
  6. Хованки. Ця гра стара, як світ, але дуже добре розвиває дитячий слух, особливо якщо знати прийоми. Ховайтеся від малюка – і нехай він шукає вас по звуку. Це допоможе йому поліпшити звукову орієнтацію в просторі. Можна при цьому використовувати голос або будь-який інший джерело звуку.
  7. «Ку-ку». Ця гра схожа на хованки, але тут акцент на збіг зорового і звукового образу. Наприклад, дитина повзе по дивану чи по підлозі. Ви в цей час повинні сховатися, пригнувшись під диваном, за кріслом або будь-яким іншим предметом меблів. А потім різко виглянути, щоб малюк вас побачив, і сказати «ку-ку». Ви помітите, що незабаром він буде швидше реагувати на звук, ніж на ваше обличчя.
  8. «Помацай звук». Візьміть сумку або коробку – важливо, щоб вона була непрозорою. Покладіть всередину предмети, які будуть видавати звук при струс – шелестіти, пищати, дзвеніти і т д. Покажіть пальцем на вухо і потрясіть коробку. Малюк зацікавиться, що ж всередині. Після цього можна дати йому помацати предмети і вгадати, що це, і які звуки видає.
  9. «Хто говорить в кишені». Сховайте в своїй кишені улюблену звукову іграшку дитини. Важливо, щоб вона була компактною і помістилася. Зазвичай це якісь невеликі пищалки. Підійдіть до малюка і натисніть на іграшку так, щоб вона видала звук. Ви побачите, як він зацікавиться. Важливо, щоб він сам знайшов, звідки звук – а ви в нагороду дасте йому погратися зі «здобиччю».
  10. Спів. Чим більше ви будете співати немовляті, тим краще. Колискові не просто заспокоюють і заколисують, а й допомагають запам’ятати ваш голос. У години можна співати більш енергійні пісні, вибравши мотив для кожного випадку – купання, одягання. Так дитина буде пов’язувати звук з діями.
  11. Кличте на ім’я. Вранці, перш ніж увійти в дитячу, голосно покличте дитину по  імені, а потім увійдіть у кімнату. Важливо, щоб звук він чув раніше, ніж побачить ваше обличчя. Також корисно частіше повторювати його ім’я протягом дня.
  12. Звуки для подій. Для кожної події, що відбувається з малюком протягом дня, потрібно придумати свій звуковий код. Наприклад, тато прийшов з роботи – «привіт», ви його годуєте – «ам-ам»,купаєте – «буль-буль», йдіть – «до побачення». Це допомагає створювати звукові асоціації до подій.
  13. Вчимо звуки по картинках. Обзаведіться картками, на яких зображені тварини, транспорт, та різні зображення предметів і їх звучання. Показуйте їх малюкові, паралельно включаючи записи зі звуками. Наприклад, картинку з собакою повинен супроводжувати гавкіт, з машиною – гудок і т д.
  14. Ігри з телефоном. Напевно у вас є люди, які телефонують найчастіше, і яких малюк добре знає – бабуся, дідусь, тато, хресні. Створіть для дитини окрему паперову телефонну книжку, склейте туди 3-4 фотографії тих, з ким розмовляєте часто. Коли чуєте телефонний дзвінок від когось з них, привертайте увагу дитини. Показуйте на зображенні, хто дзвонить і давайте трубку – щоб він почув голос.

Домашній розвиток дітей дуже важливий, але скільки б уваги ви йому не приділяли, без допомоги фахівця все одно не обійтися. У центрі слуху «Беттертон» працюють досвідчені сурдопедагоги, які проводять з дітьми корисні заняття, що допомагають розвиватися правильно. Для кожного маленького пацієнта складається індивідуальний комплекс вправ. Щоб дізнатися більше, запишіть дитину на прийом до нашого фахівця!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:

    Ксения Витальевна Омельченко

    Спеціалізація: Отоларинголог, Сурдолог, Аудіолог Ксенія Віталіївна консультує пацієнтів, оглядає ЛОР-органів, підбирає прилади для корекції слуху з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Лікує патології зовнішнього і середнього вуха, а також носа і гортані. Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90