Кристина Альбертовна Оганян

Кохлеарними імплантами або слуховими імплантатами називають електронні прилади для поліпшення слуху, що виконані у відповідності з вимогами сучасних високих технологій. Завдяки цим пристроям діти й дорослі, що мають глибокий або повний ступінь глухоти, отримують можливість чути звуки навколишнього світу і розуміти чужу мову. Як правило, імпланти встановлюють тоді, коли звичайні слухові прилади виявляються недостатньо ефективними.

Звичайні слухові апарати виявляються неефективними внаслідок сильного пошкодження або повної загибелі війок, які розташовані у равлику, і відповідають за перетворення звукових хвиль на електричні сигнали, що надходять в спеціальний відділ мозку, що відповідає за слух.

Хто не може обійтися без кохлеарних імплантів?

Імплантати виробляються спеціально для людей, які:

  • дуже погано чують на обидва вуха;
  • не відчувають особливого поліпшення від використання слухових апаратів;
  • під час тестування можуть розпізнати менш ніж 50% прочитаного аудіологом тексту;
  • навіть при використанні пристроїв для поліпшення слуху чують не більш ніж 60% тіста, прочитаного спеціалістом, що проводить тестування.

Більшість людей віддають перевагу вживленню імплантів до обох вух, тому що тільки білатеральна імплантація може забезпечити повноцінний двосторонній слух. Якщо ви добре чуєте тільки одним вухом, то вам буде набагато складніше визначати джерело звуку і відокремлювати основні й потрібні звукові сигнали від другорядних.

Принцип роботи

Як вже було сказано вище, глибокий ступінь глухоти часто пов’язаний з пошкодженням волосків, які розташовані у внутрішньому вусі. Кохлеарний імплант або слуховий імплантат передає звук до слухового нерва, а потім до мозку, тим самим повертаючи можливість чути. Цей прилад є досить складною системою, що містить:

  • звуковий процесор, що виводиться назовні й кріпиться за вухом. Його призначення полягає в уловлюванні звуків і перетворенні їх у спеціальні звукові коди. У ньому також знаходиться батарея, яка живить енергією всю конструкцію;
  • котушку, через яку передається до імпланту зашифрований цифровий код. Вона теж кріпиться не в самому вусі, а ззовні — на голові користувача;
  • і вже в самому імпланті закодовані звуки стають електричними імпульсами, які потім передаються до наступної частини пристрою – електродної решітки, що знаходиться у внутрішньому вусі.
  • за допомогою електродів імплант стимулює слуховий нерв, який, у свою чергу, передає відповідні сигнали в частину мозку, яка керує слухом. Таким чином, до людини повертається здатність чути.

У чому користь і переваги?

Більшість користувачів, яким були імплантовані кохлеарні імплантати, помітили, що їх звукове сприйняття багато в чому змінилося на краще. Фахівці, які спостерігали за пацієнтами, відзначають той факт, що в імплантів є відчутні переваги перед звичайними слуховими апаратами.
Перш за все, всі звуки сприймаються значно розбірливіше. Якщо звичайний пристрій для поліпшення здатності чути дозволяє глухій людині сприймати та розуміти тільки 10% фраз, сказаних співрозмовником, то завдяки імплантатам цей показник збільшується до 80%. Плюс до цього, зростає здатність розуміти мову співрозмовників серед шуму, наприклад, в ресторанах, на вулиці або під час ділових нарад і конференцій. І найголовніше, що людина отримує можливість чути звуки в більш широкому діапазоні, який раніше був недоступний.
Завдяки кохлеарним імплантам життя стає безпечнішим, тому що пацієнт тепер чує гудіння машин, покрики людей і різні гучні звуки, які сигналізують про можливу небезпеку.
І не варто забувати, що слух приносить нам не тільки користь, але й задоволення. Користувачі імплантатів можуть насолоджуватися музикою та іншим різноманіттям звуків навколишнього світу.

Фактори, що впливають на ступінь відновлення слуху

Помічають, що не всім кохлеарні імпланти допомагають однаково. Багато що залежить від обставин, що супроводжують втрату й відновлення здатності чути:

  • тривалість часу, коли людина страждала від втрати слуху, але не користувалася пристроями для його поліпшення;
  • ступеня приглухуватості;
  • характеру порушень внутрішнього вуха, що призвели до глухоти;
  • наявних хвороб вух;
  • тривалості та регулярного використання системи імплантатів.

Пристрої нового покоління

Кохлеарна імплантація є сучасним і найнадійнішим методом, за допомогою якого можна повертати слух повністю глухим людям. І цей метод, стараннями вчених, швидко розвивається та вдосконалюється. У систему імплантатів щороку впроваджуються нові технічні дороблення, спрямовані на поліпшення якості передавання звуків.
Слід мати на увазі, що успіх слухової реабілітації залежить від декількох чинників: якості імпланта, правильності налаштувань, а також успішності проведеної операції. А щоб процес вживлення й адаптації проходив легше і швидше, розробники періодично доповнюють систему новими функціями, що полегшують роботу фахівцям (хірургам, сурдопедагогам та ін), що допомагає відновити слух приглухуватим дітям і дорослим.
Відстежуючи вплив кохлеарних імплантатів на якість життя людей з туговухістю, вчені шукають відповіді на важливі питання: «якою мірою система допомагає відновити слух?», «Наскільки наближені до природних звуки, які чують?», «Імпланти якої фірми кращі?», «Чи легко користувачам налаштовувати звуковий процесор?». І ще одна дуже важлива прикмета, яка враховується розробниками — непомітність пристрою. Як школярі, так і дорослі люди прагнуть, щоб пристрій, який їм доводиться носити, був непомітним для оточення.

Відгуки користувачів

Майже для всіх пацієнтів, які проходять реабілітацію, звикання до незнайомих звуків є складним процесом. І не всі проходять через це однаково легко. Деякі люди, які звикли отримувати мінімум звукової інформації, настільки губляться, коли на них обрушується шквал незнайомих звуків, що отримують нервовий стрес. Втім, переважна більшість користувачів щиро радіють знайденої можливості чути, бо розуміють, що глухота робить неможливим повноцінне життя й успішну соціальну адаптацію.
Приглухуватість у Наташі діагностували, коли їй не виповнилося ще й року. Батьки звернули увагу на те, що маля майже не пробує розмовляти, а лише видає якісь дивні, однотипні звуки. Досвідчений лікар, що обстежив дитину, виніс сумний діагноз: правим вухом вона не чує взагалі, а на лівому вусі третій ступінь приглухуватості. Причиною втрати слуху виявилося інфекційне захворювання головного мозку, що маля перенесла ще в дитинстві. Слід зауважити, що порушений слух не завадив Наташі відвідувати звичайний дитячий садок, де вона приятелювала й спілкувалася з іншими дітлахами, наскільки це було можливо при її проблеми.
Батьки спромоглися придбати для дочки слуховий апарат тільки коли вона пішла до школи. Цей пристрій прослужив їй багато років, аж до інституту. Потім сталося так, що його вкрали. На жаль, новий прилад виявився не таким якісним, як перший. Плюс до цього, виявилася велика неприємність: Наташа почала втрачати залишки слуху, і пристрої для поліпшення здатності чути їй вже майже не допомагали.
І тоді родина дівчини стали гуртом шукати засіб допомогти їй, щоб вона і далі могла вчитися та нормально контактувати з однолітками. Після тривалих обстежень і консультацій з фахівцями було вирішено вживити кохлеарні імпланти — для Наташі це був останній шанс. Операція пройшла успішно, і вже через два місяці до системи був приєднаний і налаштований мовний процесор.
Враженнями ділиться сама Наташа: «Після операції й налаштування системи я зробила багато цікавих відкриттів. Наприклад, я вперше почула власний голос. До цього моменту я його не чула ніколи — слуховий апарат не давав мені такої змоги. А ще я почала розрізняти спів птахів на вулиці, шерех листя та хрускіт гілок під ногами. Все це для мене було так ново й дивно! Втішає насамперед те, що людям стало значно легше зі мною спілкуватися. Раніше мої друзі та рідні були змушені постійно підвищувати голос, щоб я їх почула. Тепер же я прошу їх говорити тихіше, тому що я нормально чую навіть тиху мову, а гучні звуки діють мені на нерви».
Процесор налаштовувався вже п’ять разів, і тепер дівчина почала розрізняти навіть відносно тихі звуки, про існування яких вона раніше не знала. Вона чує нявкання своєї кішки, шум води, що ллється з-під крана, і стукіт крапель дощу об скло. Наташа каже, що спочатку це було незвично, а тепер вона навіть не уявляє, як могла стільки років жити в ізоляції від світу звуків.

Вартість кохлеарної системи

У різних людей різні купівельні можливості. Одні покупці можуть заплатити будь-яку суму, і їх цікавить лише якість товару, тоді як інші, перш за все, орієнтуються на ціну. Сумно, коли людина не має грошей купити те, що вкрай необхідно для здоров’я. Але до нас це не має ніякого відношення — ми намагаємося, щоб наша продукція була доступна для споживачів з будь-яким рівнем прибутку. В нашому українському Центрі Слуху, будь-хто може отримати кваліфіковану допомогу та придбати потрібну слухову апаратуру за помірною ціною.
Щоб переконатися в тому, що наша продукція для вас доступна, подивіться на її вартість, порівняйте з іншими постачальниками — і ви переконаєтеся, що ми думаємо насамперед про інтереси покупців. Ціни на наші товари та послуги аж ніяк не можна назвати завищеними.
У нашому центрі працюють досвідчені фахівці, які добре знають, що допомогти пацієнтові вирішити проблему зі слухом можна лише за умови індивідуального підходу. Тому в кожному конкретному випадку лікування та способи реабілітації глухоти будуть різними, залежно від причин втрати слуху і від того, наскільки пошкоджений орган слуху. І тільки досвідчений лікар може вирішити, що більше підійде для вирішення слухової проблеми — кохлеарні імпланти або ж слуховий апарат.
Слід враховувати, що звук передається в слуховий канал не тільки повітрям, але й проникає через кістки черепа у внутрішнє вухо. Тому існує таке поняття, як кісткова звукопровідність. Через те, що через кістки проходять звуки, що мають низьку частоту, власний голос здається більш глибоким, ніж він є насправді. Завдяки наявності кісткової звукопровідності, багато людей з туговухістю зберігають здатність вловлювати звуки. І якщо порушення здатності чути пов’язане з ураженням зовнішнього або середнього вуха, стан може виправити кістковий слуховий апарат. Так звані слухові імпланти для багатьох стають єдиним шансом і порятунком від глухоти.
У нашому центрі імплантації вам нададуть широкий спектр послуг, пов’язаних з діагностикою слуху, лікуванням приглухуватості й виправленням мовних дефектів. До нас можна звернутися при порушеннях рівноваги та проблемах з диханням. У нашу компетенцію входить підбір, продаж та налаштування будь-яких пристроїв для поліпшення слуху, в тому числі й кохлеарних імплантів. Ви також можете розраховувати на супровід досвідчених фахівців в період реабілітації.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар