Об’єктивні показники зусилля по прослуховуванню

Виміряти показники очей для того, щоб зробити висновки про слух? Це здається неймовірним, але це правда. Реєстрація величини зіниці дозволяє зробити об’єктивні розрахунки, що дозволяють судити про те, що до сьогоднішнього дня вважалося суб’єктивним: зусилля під час прослуховування. Суть методу.

Існують різні методи оцінки розбірливості мови. Деякі з них засновані на тональності, інші – на словах, складах або фразах. “Зазвичай, людині пропонується просто визначити зусилля, що додається при проходженні цього тесту, – пояснює доктор Адріана Зеквельд, психолог з відділення аудіології медичного Центру в університеті в Амстердамі в Голландії. – слабочуючих також регулярно запитують, які його зусилля при прослуховуванні в повсякденному житті. У цього методу є серйозний недолік: одержувані результати, на жаль, суто суб’єктивні, тому що кожен відповідає на питання за власною системою відліку. А єдиного і об’єктивного методу вимірів не існує … Я спробувала розробити такий метод в моєму дослідженні “.

Розмір зіниці: змінні фізіологічні дані

Адріана Зеквельд зупинилася на вивченні вимірювання фізіологічних характеристик і визначенні фізіологічних об’єктивних змінних даних, здатних відобразити зусилля людини в процесі прослуховування. “Я не претендую на те, що моя ідея зовсім нова, – говорить Адріана Зеквельд. – Уже в 40-х роках була відома зв’язок між розміром зіниці і розумовою зусиллям, зокрема, під час прослуховування. Це лежить в основі пупіллометріі. Вимірювання розмірів зіниці проводиться в момент зусилля, а не після нього, як при інших суб’єктивних методах.
Величина зіниці вимірюється за допомогою окулярів, пов’язаних з фотоапаратом. Дзеркало відправляє знімок зіниці тестованого людини в фотоапарат, який точно реєструє розміри зіниці. Ці окуляри безпосередньо пов’язані і з комп’ютером, що дозволяє записувати результати. Для того, щоб отримати достовірні вимірювання, необхідно виконати деякі умови. Наприклад, освітлення повинно бути постійним під час всього тесту.
“Крім того, – додає доктор Зеквельд, – відібрана контрольна група для підтвердження методу, не повинна включати в себе людей, які мають проблеми із зором або страждають на діабет. Хоча враховуються тільки вимірювання розмірів зіниці, а не його реальні розміри. Люди, які споживають наркотики, які впливають на розміри зіниці, також повинні бути виключені з цієї групи “.
Люди, що проходять тест, прослуховують фрази, вимовлені на тлі шуму, який чути ще до початку мовлення. Таким чином, апарат може спочатку виміряти зіницю при фоновому шумі, що буде еталоном вимірювання. Потім, тестовані слухають промову, і вимірюється різниця між розмірами зіниці в цих двох умовах. Чим важче зрозуміти мова людині, тим ширше стає зіницю.
“Софія Крамер використовувала ці показники в своєму Аудіологічне дослідження, описавши взаємозв’язок між розбірливість мови, зниженням слуху і зусиллям при прослуховуванні, яке було опубліковано в 1997 році, – розповіла доктор Зеквельд. – Цей метод може бути застосований в різних областях “.

Розвиток слухових апаратів

Велика різниця в чіткості мови в шумі серед людей з вадами слуху з однаковою втратою слуху змусили вчених вимірювати зусилля при прослуховуванні. Ні система слуху, ні методи реабілітації не можуть пояснити цю різницю у людей. Вона може бути пояснена хоча б частково різними когнітивними здібностями тієї чи іншої людини.
“Щоб пояснити різницю між людьми, необхідно провести об’єктивні вимірювання”, – підкреслила доктор Зеквельд. Ці виміри мають певний потенціал, наприклад, для розвитку слухових апаратів і кохлеарних імплантів. Технологічний прогрес в цій області був дійсно вражаючим в останні роки. Заходи розбірливості мови в тиші також були поліпшені, але поки обмежені в шумі. Багато спротезірованние слабочуючі вказують на те, що розуміння мови в шумі вимагає витрати менших зусиль зі слуховим апаратом.
“Ми можемо це виміряти об’єктивним методом пупіллометріі”, – каже доктор Зеквельд.
Крім усього іншого, вчений встановила, що при підвищенні чіткості мови розміри зіниці зменшуються сильніше у нормально чуючих людей, ніж у людей з вадами слуху. “Виявилося, що зусилля людей з вадами слуху залежить в меншій мірі від розуміння мови. Цьому можна дати кілька пояснень. Можливо, що прослуховування залишається більш важким для людей з вадами слуху, або вони використовують інші стратегії для прослуховування. можуть бути запропоновані аудіологічні пояснення. Але ми впевнені, що це не може все пояснити “, – прокоментувала доктор Зеквельд.

Порівняння з функціональної МРТ

Крім університету в Амстердамі Адріана Зеквельд працює паралельно в Центрі дослідження слуху та глухоти при університеті Лінкопінг в Лінна в Швеції. Вона займається дослідженням взаємозв’язку між когнітивними функціями і розумінням мови, а точніше, роллю смислового контексту (знання предмета розмови) в розумінні. Але в цьому дослідженні активність мозку вимірюється методом магнітно-резонансної томографії, а не через пупіллометрію.
Адріана Зеквельд вважає, що заняття одночасно двома темами їй вкрай корисно: “Це дозволяє мені порівнювати результати, отримані обома методами. Пупіллометрія має кілька переваг по відношенню до магнітно-резонансної томографії. Вартість останньої дуже висока в порівнянні з пупіллометріей, яка тим більше меньше неприємна для пацієнта. І на сьогодні можу з упевненістю сказати, що цей метод працює також добре “.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:

    Кристина Альбертовна Оганян

    Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л