Пресбіакузис або вікова втрата слуху

Погіршився слух із віком? Можливо, це ознака пресбіакузису. Дізнайтеся більше про це захворювання, його лікування і корекцію. Допоможемо компенсувати вікову приглухуватість!

Пресбіакузіс – це вікове порушення слуху, яке розвивається при старінні організму. Зустрічається приблизно у 50% людей віком від 65 до 75 років. А для вікової категорії старше 75 років цей показник становить 95%. У літніх людей розвивається сенсоневральна стареча приглухуватість, яка з часом прогресує. Але якщо вчасно звернути увагу на цю проблему, то можна успішно компенсувати втрату слуху.

Симптоми

Як правило, пресбіакузис розвивається повільно, тому людина на ранніх стадіях його не помічає. Важливо розуміти, що це багатофакторний розлад, який проявляється не тільки погіршенням слуху, але й іншими симптомами. Зазвичай при віковому порушенні слуху людина:

  • погано сприймає розмовну мову;
  • не чує високі частоти;
  • страждає від двобічного шуму у вухах.

При цьому втрата слуху найчастіше є симетричною – чутність однаково знижується на обох вухах. Також іноді до цієї симптоматики додаються ознаки вестибулярних порушень – запаморочення, погана координація рухів, нудота.

Діагностика

Діагноз пресбіакузис ставлять за результатами тональної порогової аудіометрії. Це обстеження дозволяє визначити пороги чутності на різних частотах, а також встановити ступінь приглухуватості. Іноді для уточнення природи порушення слуху проводиться тимпанометрія.

Коли звернутися до лікаря

Записатися на діагностику потрібно, якщо:

  • мова співрозмовників здається нерозбірливою;
  • звуки стають чутними тільки поблизу;
  • постійно хочеться збільшити гучність телевізора та інших пристроїв;
  • часто доводиться перепитувати;
  • у вухах чути шум або дзвін.

Фактори ризику

Причини захворювання пов’язані з природними процесами старіння організму. З віком структури вуха виснажуються і втрачають свою функціональність. Але є ряд факторів, які прискорюють цей процес. Схильність до старечої приглухуватості є у людей, які:

  • Працюють на гучних виробництвах – постійне акустичне навантаження створює напругу та призводить до відмирання слухових рецепторів.
  • Часто хворіли отитами, лабіринтитами й іншими запальними хворобами вуха – структури вуха стають слабшими і швидше старіють.
  • Страждають хронічними патологіями, пов’язаними з порушеннями кровотоку – гіпертонією, цукровим діабетом, атеросклерозом, шийним остеохондрозом. Кровопостачання внутрішнього вуха порушується, і розвиваються дегенеративні зміни в тканинах.
  • Приймали ототоксичні препарати – хіміотерапію, деякі антибіотики, діуретики і т д. Вони негативно впливають на слухову систему і призводять до відмирання волоскових клітин внутрішнього вуха.

Пресбіакузис – лікування

Якщо у людини розвинулася стареча приглухуватість, лікування не допоможе повернути слух, але дозволить уповільнити процес погіршення слуху. Пацієнту призначають медикаментозну терапію, яка покращує обмінні процеси і мікроциркуляцію крові в тканинах, а також допомагає краще передавати нервові імпульси. Для цього призначають ноотропи, вітаміни та інші препарати. Також при діагнозі пресбіакузис лікування може бути доповнено процедурами. Добре допомагають продування слухових труб, пневмомасаж барабанних перетинок, електрофорез. Для кожного пацієнта лікар підбирає індивідуальну схему терапії і реабілітації.

Слухові апарати

Повернути втрачених слух неможливо, проте можна компенсувати його втрату за допомогою слухових апаратів. Вони допомагають почути звуки, які «пропали» з частотного діапазону пацієнта. Завдяки цьому йому стає легше спілкуватися, дивитися фільми і передачі, вести активне життя. Слухові рішення підбираються і налаштовуються індивідуально, виходячи з аудіограми людини. Отримати таку послугу можна в нашому ЛОР-центрі.

Можливі ускладнення

Якщо вчасно не усунути фактори ризику і не провести діагностику, втрата слуху буде прогресувати і може дійти до повної глухоти. Також хвороба починає проявлятися фізіологічно – розвиваються вестибулярні порушення, які завдають багато дискомфорту та псують якість життя. Не запускайте проблему – зверніться до нас за допомогою при перших симптомах пресбіакузису.

Профілактика

Щоб знизити ризик старечого падіння слуху, потрібно захищати вуха від гучних звуків, лікувати хронічні захворювання, вести здоровий спосіб життя. Також корисно 1-2 рази на рік проходити діагностику слуху – це допоможе вчасно виявити приглухуватість та спростити її корекцію.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Ксения Витальевна Омельченко

    Спеціалізація: Отоларинголог, Сурдолог, Аудіолог Ксенія Віталіївна консультує пацієнтів, оглядає ЛОР-органів, підбирає прилади для корекції слуху з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Лікує патології зовнішнього і середнього вуха, а також носа і гортані. Адреса прийому: м. Київ, вул. Саксаганського, 90